کد خبر : 79051
/ 11:21
برندگان نهایی جایزه ادبی جلال آل‌احمد روز گذشته مشخص شدند؛

روی خوش جلال به مشهدی ها

دکتر «داوود عمارتی‌مقدم»، نویسنده و پژوهشگر مشهدی، دکتر «محمدحسین پاپلی‌یزدی» نویسنده و پژوهشگر ساکن مشهد و «محمدرضا شرفی خبوشان»، نویسنده خراسانی‌تبار در جایزه ادبی جلال آل‌احمد خوش درخشیدند.

روی خوش جلال به مشهدی ها

به‌گزارش ایبنا، آئین اختتامیه دهمین دوره جایزه ادبی جلال آل‌احمد، بعدازظهر دیروز شنبه (١۶ دی‌ماه) با حضور سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و محسن جوادی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار وحدت تهران برگزار شد.
محسن جوادی ضمن تشکر از متولیان برگزاری دهمین دوره این جایزه ادبی گفت: جایزه ادبی جلال آل‌احمد برای پاسداشت ادبیات داستانی کشور و ارج‌ نهادن به تلاش فعالان این عرصه است. امیدواریم این جایزه بستری برای شکل‌گیری جریان مستمر، پویا و روبه‌رشد داستان‌نویسی ایرانیان باشد. معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: به‌واسطه برگزاری این جایزه، تجربه‌های ارزشمند پیشکسوتان داستان‌نویسی ایران، در اختیار جوانان مستعد و کوشای این سرزمین و نیز فارسی‌زبانان غیرایرانی قرار خواهد گرفت و بر غنای ادبیات داستانی ایرانیان افزوده خواهد شد. جوادی افزود: جای خوشحالی است که جایزه جلال آل‌احمد در دهمین دوره همانند گذشته یاد بزرگان از دست رفته و آثار پیشکسوتان داستان‌نویسی ایرانی را گرامی‌ داشت. جایزه جلال آل‌احمد با تجربه شناخت و شناسایی داستان‌نویسان، پرورش نوقلمان را در دستورکار قرار داده است. معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با تأکید بر ظرفیت بالای ادبیات داستانی کشور افزود: جایزه جلال آل‌احمد، طلیعه باشکوهی است تا براساس آن ادبیات داستانی در آینده بدرخشد و علاوه بر توجه به معیارهای زیبایی‌شناسانه، به محتوای عمیق انسانی و اخلاقی نیز توجه داشته باشد که نه‌تنها ایرانیان، بلکه مترجمان زبان‌های مختلف نیز این آثار را به خانه ببرند.

افتخاراتی دیگر برای اهالی ادب مشهد
بر اساس آراء هیئت داوران در بخش رمان، اثر «بی‌کتابی» نوشته محمدرضا شرفی خبوشان از انتشارات شهرستان ادب و «این خیابان سرعت‌گیر ندارد» نوشته مریم جهانی از نشر مرکز، به‌صورت مشترک، به‌عنوان برگزیده معرفی شدند.
در بخش نقد ادبی نیز دو کتاب «بلاغت از آتن تا مدینه» نوشته داود عمارتی‌مقدم از نشر هرمس و کتاب «درآمدی بر تحلیل انتقادی گفتمان روایی» نوشته حسین صافی از نشر نی شایسته تقدیر شدند.
در بخش ویژه مربوط به موضوع کار نیز هیئت داوران از هفت اثر «شازده حمام» نوشته محمدحسین پاپلی‌یزدی، «نفحات نفت» نوشته رضا امیرخانی، «سایه اژدها» نوشته محمدعلی گودینی، «سرگذشت نامه کارآفرینان ایرانی» نوشته رضا یادگاری و مهشید صناعی‌فر، «پنجره‌ای به گذشته» نوشته بهراد مهرجو و متین غفاریان، «برج سکوت» نوشته حمیدرضا منایی و «میر نامیرا» نوشته میکائیل عظیمی تقدیر کرد.
در بخش داستان کوتاه، کتاب «اسم شوهر من تهران است» نوشته زهره شعبانی از نشر مرکز، شایسته تقدیر معرفی شد.
در بخش مستندنگاری دو اثر «آنک پاریس» نوشته میرجلال‌الدین کزازی از انتشارات صدای معاصر و «سفر دیدار» نوشته محمدرضا توکلی صابری از نشر اختران به‌صورت مشترک شایسته تقدیر معرفی شدند.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی