کد خبر : 79081
/ 01:19
تقی‌زاده خامسی:

سعی بر این است که تمام برنامه‌ها انسان‌محور باشد

شهردار مشهد در برنامه تلویزیونی پایش حضور یافت و ضمن بیان مشکلات ریشه ای شهرداری ها از نگاه کلان شهرداری مشهد به مسائل شهری گفت.

سعی بر این است که تمام برنامه‌ها انسان‌محور باشد

مهدی بی‌باک - شهرآرا آنلاین

 

شهر تبدیل به کالا شده است

قاسم تقی زاده در برنامه پایش گفت: وقتی شهر کالا شود به فروش می‌رود. شهرداری یک سازمان وظیفه‌مند است. نمی‌تواند شهر را تمیز نکند یا آسفالت نکند.

وی همچنین یک از مشکلات ریشه ای شهرداری ها را از قانون تصویبی سال 62 دانست و گفت: سال ۶٢ گفتند شهرداری خودکفا شود و قانونی اعلام شد که دستگاه‌هایی که از شهرداری خدمات می‌گیرند عوارض بدهند و این عوارض در بودجه دیده نشد و شهرداری ها به سمت درآمدهای ناپایدار مثل عوارض ساختمان سازی رفتند. چندسالی ساختمان‌سازی صورت نمی‌گیرد و درآمد شهرداری ها کاهش پیدا کرده است.

وی گفت: مشکل ریشه ای دیگر که وجود دارد. این است که انجام کار به صورت کامل به شهرداری ها واگذار نمی شود. جایی دیگر سیاست گذاری می شود و جایی دیگر اعتبار تصویب می شود و به شهرداری می گویند که کار را انجام بده.

برای نوسازی بافت فرسوده در مشهد مشوق‌هایی داده شده اما سیاست‌ها درست نیست. در مشهد منطقه ای است که از شش سال گذشته قیمت آن منطقه شش برابر شده است. شهروندان و مالکین باید در نوسازی بافت فرسوده مشارکت کنند.

آقای رییس‌جمهور حکمی به آقای ترکان دادند که متصدی نوسازی بافت فرسوده در کشور شوند. در بافت‌های فرسوده زیرساخت ها وجود دارد و ساخت و سازها کم هزینه تر انجام می شود. این ظرفیت در شهرداری‌ها وجود دارد که کار نوسازی و بازسازی را با همکاری دولت انجام دهد.

 

کار مردم را به مردم واگذار کنید

شهردار مشهد در ادامه گفت: اصل ۱۱۰ قانون اساسی گفته است کار مردم را به مردم واگذار کنید. چهار دوره گذشته و اطمینان کمی به شورای شهر شده است. چرا دولت خودش را مورد خطاب مردم قرار می دهد. یکی از راه های اداره شهرها اختیارات شهرداری است.

لایحه مدیریت شهری و درآمد پایدار در مجلس در حال بررسی است. اگر این مسئله درست شود و شهر را به شوراها و شهردارها واگذار شود دولت چابک‌تر می‌شود.

هر مدیری هرکجا قرار می‌گیرد می‌خواهد آن را توسعه دهد و دنبال کوچک کردن و چابک سازی نیست. جای کمتری سراغ دارم که اب و فاضلاب سازمان عریض و طویل داشته باشد اما اینجا دارد. 

مشهد سالانه میلیون ها گردشگر دارد و سازمان گردشگری نقش خاصی ندارد و تمام مسئولیت با شهرداری و مدیریت استان است.

 

سعی بر این است که تمام برنامه‌ها انسان‌محور باشد

حسی که الان دارم حس قدیم نیست. مشهد ظرفیت‌هایش نسبت به تهران بیشتر است. موسسات مالی بخش عمده‌ای از فعالیت‌شان در مشهد است. الان پول هست و مردم در همین بانک‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند. مشهد جای سرمایه گذاری دارد. فضای زیادی وجود دارد.

زمان صدور پروانه و پایانه کار در مشهد عدد عجیب و غریبی است و آنقدر بزرگ است. در حال ارائه تسهیلاتی هستیم که زمان را کوتاه‌تر کند. با استفاده از نرم‌افزارهایی که موجود است زمان را برای مردم کوتاه‌تر کنیم.

مایل نیستم در جزییات وارد شوم. زیرا برخی کارها وظیفه شهرداری است. یک شهردار باید وظیفه خودش را انجام دهد. اما آنچه وظیفه خود می‌دانم توسعه معنوی حس مردم نسبت به مدیریت شهری است. تمام کارها باید انسان‌محور باشد و بتوانیم مردم را قانع کنیم. به مردم اطمینان دهیم که شما برای ما عزیز هستید. اگر صدها کیلومتر راه بسازیم اما پیاده رو نداشته باشیم، خوب نیست.

در مشهد ده‌ها ایستگاه دوچرخه‌سواری است. متاسفانه کمتر از پنجاه دوچرخه استفاده شده است. اینکه کاری به صورت نمایشی باشد مناسب نیست. کسی که می‌خواهد دوچرخه سوارشه کارت ملی و شناسنامه می‌خواهیم اما در کشورهای مختلف این کار به صورت آنلاین انجام شده است. 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی