کد خبر : 79107
/ 17:25
در دوازدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس تصویب شد؛

شهرداری مکانی برای تجمعات مردمی در نظر خواهد گرفت

اعضای شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در دوازدهمین جلسه علنی، شهرداری را مکلف کردند ظرف مدت دو ماه مکانی برای تجمعات مردمی در نظر بگیرد.

شهرداری مکانی برای تجمعات مردمی در نظر خواهد گرفت

به گزارش شهرآراآنلاین، دوازدهمین جلسه علنی شورا صبح امروز و در محل سالن جلسات تالار شهر برگزار شد.

نخستین دستورکار دوازدهمین صحن علنی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس به بررسی طرح دوفوریتی تعیین مکانی برای تجمعات مردمی دارای مجوز اختصاص پیدا کرد که دوفوریت آن برای ارائه در صحن علنی امضای 13 عضو شورا رسیده بود.
احسان اصولی رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس در این خصوص گفت: با عنایت به ضرورت توجه به خواست مردم و ایجاد بستری قانونی برای اعتراضات به حق شهروندان، درنظر گرفتن مکانی مشخص برای این موضوعات دارای اهمیت است.
طبق این طرح که با رای قاطع اعضای شورای شهر مشهد به تصویب رسید: نظر به اصل هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که به موجب آن امر به معروف و نهی از منکر وظیفه‌ای همگانی و متقابل برعهده مردم نسبت به یکدیگر، دولت نسبت به مردم و مردم نسبت به دولت دانسته شده است و نظر به اینکه یکی از طرق اجرای این فرضه الهی، بهره‌مندی شهروندان از حق برگزاری اجتماعات و راهپیمایی‌ها با شرایط مذکور در اصل 27 قانون اساسی است؛ لذا به منظور ایجاد شرایط اجرای هرچه بهتر این حقوق، شهرداری مشهدمقدس موظف است ظرف دو ماه با هماهنگی نهادهای مسئول و ذیربط، نسبت به تعیین مکانی مناسب جهت برگزاری اجتماعات مردمی اقدام کند.

دستور کار دوم شورا به موضوع دریافت بهای خدمات استفاده از پارکینگ های حاشیه‌ای و غیرحاشیه‌ای در زمان دریافت عوارض خودرو مربوط می‌شد.
بتول گندمی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا در دفاع از این طرح گفت: الیت 13 میلیارد تومان از شهروندان مطالبه دارد و وصول آن جزو اهداف این لایحه است.
طبق این طرح که به تصویب اعضای شورای اسلامی شهر مشهدمقدس رسید به شهرداری مشهدمقدس اجازه داده شد از طریق انعقاد تفاهمنامه فی مابین شهرداری و نیروی انتظامی نسبت به دریافت و تسویه حساب بهای خدمات استفاده از پارکینگ های حاشیه ای و غیرحاشیه‌ای در زمان تعویض پلاک خودرو اقدام نماید.

دستورکار بعدی شورا درخصوص حذف یک تبصره از ماده 2 و اصلاح جدول پیوست مصوبه آیین نامه مدیریت، توسعه و نوسازی خطوط تاکسیرانی مبادی ورودی حرم مطهر و شبکه های بیسیم بود که اصلاح ماده مذکور و جدول امتیازدهی متقاضیان فعالیت در خطوط ویژه به شرح جدول پیوست اصلاح شد.
بند 2-2 ماده 2 (اصلاحی): داشتن حداقل مدرک تحصیلی دیپلم برای خط ویژه فرودگاه و مدرک تحصیلی سیکل برای دیگر خطوط ویژه صرفا جهت متقاضیان جدید
تبصره 1 ماده 2 (اصلاحی): تاکسیرانان در حال فعالیت در خطوط ویژه برای شرکت در فراخوان خطوط مربوطه از شرایط این بند مستثنی میباشند.
تبصره 1 بند -5-3- ماده 5 (اصلاحی): در صورت احراز شرایط، حداقل امتیاز برای اعزام به خطوط ویژه فرودگاه 27 امتیاز و خطوط ویژه راه آهن، پایانه مسافربری و حرم مطهر رضوی 17 امتیاز و شبکه های بیسیم 13 امتیاز است.
چهارمین دستورکار دوازدهمین صحن علنی شورای شهر مشهد با محوریت کمک به طرح نیروی انتظامی برای تامین تجهیزات مورد نیاز این نهاد مورد بررسی قرار گرفت.
طبق این مصوبه به شهرداری مشهدمقدس اجازه داده می‌شود به منظور تحقق نظم و انضباط ترافیکی، مدیریت و راهبری بهینه ترافیک در معابر سطح شهر، کاهش حجم و شدت ترافیک و حضور به موقع پلیس راهنمایی و رانندگی در صحنه ها و حوادث رانندگی و رسیدگی به آنها، مستفاد از تعهدات توافق شده در تفاهمنامه پیوست، به نیروی انتظامی خراسان رضوی با رعایت بندهای زیر کمک نماید:
1-مساعدت و پرداخت مبلغ مندرج در بند (الف) تفاهمنامه می‌بایست از طریق حساب های فی‌مابین شهرداری مشهدمقدس و نیروی انتظامی خراسان رضوی صورت پذیرد.
2-مساعدت مندرج در بند (ج) تفاهمنامه، به تناسب میزان تخصیص اعتبارات از سوی استانداری خراسان رضوی قابل پرداخت می‌باشد.
3-تجهیزات مورد نظر در لایحه شهرداری، باید صرفا در اختیار و بهره برداری پلیس راهنمایی و رانندگی شهر مشهدمقدس قرارگیرد.
مجوز احداث و اجرای پروژه های پارکینگ عمومی وحدت، پارکینگ عمومی زیرسطحی همت، پارکینگ عمومی ضلع جنوبی پارک ملت و تکمیل، تجهیز و راه اندازی پارکینگ عمومی مجد، پنجمین دستورکار این جلسه بود که از سوی کمیسیون سرمایه گذاری و مشارکت های شورا به صحن علنی آورده شده بود که متن آن به شرح ذیل است:
به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده می‌شود به دلیل اهمیت پارکینگ های پارک ملت و مجد در ارتباط با خطوط BRT و قطار شهری و ضرورت احداث پارکینگ در مسیر، موضوع ساخت و اجرای پروژه‌های پارکینگ عمومی و فضای شهری ضلع جنوبی پارک ملت و نیز تکمیل، تجهیز و راه‌اندازی پارکینگ عمومی مجد را به صورت ترک تشریفات و در قالب انعقاد قرارداد سرمایه‌گذاری و پیمانکاری با سازمان همیاری شهرداری‌های خراسان رضوی یا شرکت‌های اقماری وابسته به آن سازمان، با دو رویکرد اعطای امتیاز پروانه ساختمانی به املاک متعلق به سازمان یاد شده یا تامین‌کنندگان مصالح یا عوامل اجرایی یا پیمانکاران پروژه‌های مذکور و یا واگذاری ملک، اقدام نماید.
تبصره 1: در صورت طرح پیشنهاد انعقاد قرارداد از سوی شرکت‌های اقماری وابسته به سازمان همیاری شهرداری‌های خراسان رضوی، صلاحیت این شرکت‌ها پیش از انعقاد قرارداد می‌بایست از سوی سازمان مزبور تایید گردد.
تبصره 2: متن کامل قراردادهای موضوع این مصوبه و شرایط دقیق آن، در کمیسیون‌ حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، مورد بررسی قرار گرفته و تایید می گردد.
تبصره 3: با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه و به منظور تشویق سرمایه‌گذاران به حضور و مشارکت در اجرای پروژه‌‌های شهری، شهرداری مشهد مقدس مجاز است در خصوص صدور پروانه‌ساختمانی به میزان 22% و برای واگذاری املاک نیز پس از ارزیابی املاک شهرداری توسط کارشناسان رسمی به میزان 10% تخفیف دهد. شرایط و نحوه اعطای این امتیازات در مفاد قرارداد‌های منعقد شده با سازمان مذکور (ذکر شده در تبصره 1 این مصوبه) تعیین خواهد شد.
تبصره 4: شهرداری مشهد مقدس موظف است موضوع ساخت و اجرای پروژه‌های پارکینگ عمومی وحدت و پارکینگ عمومی زیرسطحی همت را از طریق فراخوان و برگزاری مناقصه بین متقاضیان به سرمایه گذار یا سرمایه گذاران به صورت تهاتری واگذار نماید.
تبصره5: چنانچه پس از فراخوان، متقاضی برای سرمایه گذاری در پارکینگ های وحدت و همت با شرایط فوق الذکر وجود نداشت، به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده می‌شود موضوع ساخت و اجرای پروژه‌های پارکینگ عمومی وحدت و پارکینگ عمومی زیرسطحی همت را با شرایط فوق الذکر به صورت ترک تشریفات و در قالب انعقاد قرارداد سرمایه‌گذاری و پیمانکاری با سازمان همیاری شهرداری‌های خراسان رضوی یا شرکت‌های اقماری وابسته به آن سازمان، اقدام نماید.
تبصره6 : مجموع واگذاری های موضوع ماده واحده تا سقف مبلغ 1.000.000.000.000 (هزار میلیارد) ریال می باشد.
شایان ذکر است آخرین دستورکار این جلسه از شورا به موضوع نحوه دریافت و تقسیط مطالبات شهرداری از اشخاص حقیقی و حقوقی اختصاص پیدا کرده بود که با رای برخی از اعضای شورا از دستورکار خارج شد و مقرر شد پس از بررسی در جلسه آتی مورد بررسی قرار گیرد.

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی