• خانه
  • یادداشت
  • بررسی تاثیر آزادسازی نرخ ارز
کد خبر : 79201
/ 10:19
احمد اثنی عشری

بررسی تاثیر آزادسازی نرخ ارز

روند افزایش نرخ ارز همواره روندی ناپایدار و غیر قابل کنترل بوده و دولتمردان هیچ‌گاه اجازه ندادند روند منطقی و مناسبی را طی کند. دولت‌ها همواره بر کنترل تورم تأکید داشته و چاره کار را پایین نگه داشتن قیمت ارز و پیشگیری از بحران‌های روانی ناشی از آن بر اقتصاد دانسته اند.

بررسی تاثیر آزادسازی نرخ ارز

موضوع نرخ ارز از مباحثی است که از آغازین سال‌های انقلاب تا کنون با شدت‌های کم و زیاد اقتصاد کشور را تحت تأثیر قرار داده است و به جز مقطع کوتاهی در سال‌های اول دهه ٨٠ همواره کنترل جدی از سوی بانک مرکزی و در چارچوب سیاست‌های پولی و ارزی بر آن اعمال می‌شده است. روند افزایش نرخ ارز همواره روندی ناپایدار و غیر قابل کنترل بوده و دولتمردان هیچ‌گاه اجازه ندادند روند منطقی و مناسبی را طی کند. دولت‌ها همواره بر کنترل تورم تأکید داشته و چاره کار را پایین نگه داشتن قیمت ارز و پیشگیری از بحران‌های روانی ناشی از آن بر اقتصاد دانسته و تمام تلاش خود را در کنترل قیمت آن مصرف کرده‌اند. در ده ها سال پس از انقلاب ارزان بودن قیمت ارز موجب شده هزینه های زیادی بر کشور تحمیل شود و پول ملی را با بهایی نازل صرف واردات کالاهای ضروری و غیر ضروری کنیم. سوال اصلی اینجاست با چه منطقی زمانی که در داخل کشور تورم داریم قیمت ارز باید ثابت نگه داشته شود؟ قیمت واقعی ارز باید تابع فرمول زیر باشد:
(نرخ تورم ارز - نرخ تورم داخلی )× قیمت ارز در دوره گذشته = قیمت ارز در دوره جدید
پایین نگه‌داشتن قیمت ارز و جلوگیری از روند رشد طبیعی آن آثار و تبعاتی را بر اقتصاد کشور تحمیل می‌کند.
١-سهم ارز در قیمت تمام شده تولید کالاهای داخلی به‌طور میانگین کمتراز ٢۵ درصد است بنابراین افزایش قیمت ارز در بدترین حالت ١٠ درصد بر افزایش قیمت تولید داخل اثر گذار است، اما این موضوع در دوره کوتاهی خنثی خواهد شد.
٢-افزایش قیمت ارز باعث گران‌تر شدن قیمت واردات و رقابت پذیر شدن کالای داخل در مقایسه با کالای خارج می‌شود بنابراین پرداختن به تولید در داخل کشور را تشویق و مقرون به صرفه می‌کند. حال آنکه پایین نگه داشتن ارز باعث افزایش واردات و ناتوانی تولیدات داخلی برای رقابت با تولید خارجی است.
٣-افزایش نرخ ارز، ورود کالاهای قاچاق را غیر اقتصادی می کند.
۴-افزایش نرخ ارز، موجب افزایش تمایل به اشتغال در خارج از کشور شده و نیروی کار خارجی نیز کمتر تمایل به حضور در بازار کار داخل خواهد داشت.
۵-افزایش نرخ ارز، تولید کالا در داخل کشور را اقتصادی کرده و میل به سرمایه گذاری افزایش یافته می دهد.
۶-حرکت تدریجی نرخ ارز و منطقی شدن آن با توجه به نرخ تورم از بروز شوک‌های قیمتی در بازار پیشگیری کرده و تکانه قیمتی شدید نخواهیم داشت.
٧-پایین نگه داشتن نرخ ارز، از بروز بیماری هلندی در اقتصاد پیشگیری نمی‌کند.
٨-واقعی شدن نرخ ارز موجب گرایش تقاضا از کالای خارجی به کالای داخلی شده و رونق تولید داخل و افزایش عرضه کالای داخل را دربر خواهد داشت و در مقابل کاهش نرخ ارز جذابیت برای کالا و خدمات خارجی ایجاد کرده‌است و باعث کاهش رونق تولید و اشتغال می‌شود.
٩-غیر واقعی بودن نرخ ارز باعث می‌شود گردشگری در خارج از کشور ارزان‌تر از داخل باشد و همه ساله میلیون‌ها مسافر بار سفر بسته و با ارز ارزان به خارج بروند.
١٠-منطقی شدن قیمت ارز موجب اطمینان خاطر بیشتر سرمایه‌گذار خارجی شده و با افزایش قدرت رقابتی صادرکنندگان، جذب سرمایه خارجی و توسعه سرمایه‌گذاری داخلی اتفاق می‌افتد.
١١-منطقی شدن قیمت ارز موجب افزایش بازدهی بنگاه‌های تولیدی شده، کسب و کارها را رونق می دهد.
١٢-هر چند بنگاه‌های اقتصادی و وابسته به فناوری و مواد وارداتی در ابتدا دچار آسیب‌ها و افت درآمد می‌شوند، اما بازار متعادل شده، در میان مدت و برای همیشه تولید و درآمد آن‌ها افزایش بیشتری نسبت به افت حاصل شده، پیدا خواهد کرد.پایین نگه‌داشتن قیمت ارز و جلوگیری از منطقی شدن آن به بهانه ایجاد رقابت برای مردم ، نوعی کمک به ثروتمندان و و زیان برای اقشار ضعیف است زیرا ارز ارزان باعث واردات کالاهایی می‌شود که اقشار ضعیف کمتر خریدار آن‌ها هستند و از تفاوت نرخ ارز ثروتمندان بیشتر برخوردار خواهند شد.اتخاذ راه‌کارهای درست منطبق با علم اقتصاد می‌تواند ابزار مناسبی برای دریافت سیاست‌های ارزی باشد.
عضوهیئت مدیره انجمن مدیران صنایع خراسان رضوی/ احمد اثنی عشری
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی