کد خبر : 79216
/ 10:54
گزارشی از وضعیت گردشگری فرهنگی در مشهد

گردشگری خرید جایگزین گردشگری فرهنگی

گردشگری خرید جایگزین گردشگری فرهنگی

 

فهیمه جوان-توسعه و رونق صنعت توریسم و گردشگری همواره یکی از مهم‌ترین شاخصه‌هاسلامت، طبیعت گردی، آموزشی، هنری، دریایی، تجاری، روستایی، ورزشی، ماجراجویانه، مجازی، بیابانی و فرهنگی  رشد یک جامعه بوده است. تنوع در سلایق و علایق گردشگران در طول زمان سبب به وجود آمدن حوزه‌های مختلف گردشگری شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به گردشگری تفریحی، اشاره  کرد.
زمین خراسان به طور خاص مشهد، از دیر باز مهد فرهنگ و هنر بوده و وجود آثار تاریخی، هویتی و فرهنگی و البته شناخت گردشگران از جاذبه‌های طبیعی و تفریحی خراسان به مرور زمان موجب شده‌‌است مشهد مقصد گروه زیادی ازگردشگران فرهنگی و البته سیاحتی باشد. امروزه گردشگران زیادی صرفا برای بازدید از آرامگاه و یادمان‌های مشاهیر خراسانی راهی این منطقه می‌شوند. بنابراین با توجه به غنای فرهنگی مشهد، تمرکز بر گردشگری فرهنگی اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند و می‌توان با تمرکز بر رونق این صنعت و معرفی سرمایه‌ها و ظرفیت‌های این بخش، به صورت گسترده از نتایج آن بهره برد. مسئله‌ای که به نظر می‌رسد با کاستی‌های فراوانی روبه‌رو است.
با توجه به اینکه اولین و مهم‌ترین گام در هر توسعه‌ای، ایجاد آگاهی در بین مردم است، می‌توان گفت معرفی و شناساندن شایسته مشاهیر فرهنگی مشهد به مردم و درک و شناخت جایگاه فرهنگی و هنری آن‌ها، خود یکی از مهم‌ترین گام ها در توسعه گردشگری فرهنگی است.
ایجاد زیر ساخت‌های مناسب برای جذب توریست و ساخت اماکن رفاهی و مورد نیاز گردشگران از جمله دیگر مواردی است که سبب رشد گردشگری فرهنگی می‌شود.
دکتر حامد بخشی، پژوهشگر پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی در این‌باره با بیان اینکه گردشگری فرهنگی در مشهد ضعیف نگاه داشته شده است، گفت: در واقع، نگرانی از اینکه گردشگری زیارتی در مشهد تحت الشعاع گردشگری فرهنگی قرار گیرد موجب شده تا همواره اقدامات برای توسعه گردشگری فرهنگی در مشهد با سکون یا کندی 
همراه باشد.
وی ادامه داد: تقریبا می‌توان گفت ما پس از انقلاب توسعه قابل توجهی در حوزه گردشگری فرهنگی مشهد نداشته‌ایم. مجموعه فردوسی که اصلی‌ترین جاذبه فرهنگی مشهد محسوب می‌شود با رکود و سکون همراه بوده است. همچنین توسعه برخی دیگر از توانایی‌ها نظیر آرامگاه امام محمد غزالی که یکی از برجسته‌ترین شخصیت‌های جهان اسلام است، انجام نشده است.
دکتر بخشی افزود: حتی اگر قدری وسیع تر نگاه کنیم و گستره خراسان رضوی را در نظر بگیریم، آرامگاه برخی از بزرگ‌ترین عرفای جهان اسلام، نظیر ابوسعید ابوالخیر، در مهنه قرار دارد که می‌تواند به عنوانی یکی از برجسته‌ترین جاذبه‌های گردشگری فرهنگی توسعه یابد. برخی فضلا و محققان در شهر مشهد مجموعه‌ای بیش از ١٠ دانشمند و عارف دینی را گردآوری کرده‌اند که هر کدام موقعیت بالایی در فضای فرهنگی و دینی جامعه در گستره تمدن اسلامی داشته‌اند.به همین‌دلیل، به نظر می‌رسد زیرساخت‌های فرهنگی بسیار مناسبی در شهر مشهد برای توسعه فرهنگی وجود دارد که تنها نیازمند پرداختن و بهره برداری از آن‌ها است.
وی خاطر نشان کرد: متأسفانه این نگاه که توسعه گردشگری فرهنگی موجب تضعیف گردشگری زیارتی می‌شود موجب شده تا جای گردشگری فرهنگی را در مشهد گردشگری خرید و گردشگری تفریحی بگیرد. در حالی‌که گردشگری فرهنگی تناسب بسیار بیشتری با گردشگری زیارتی داشته و موجب ارتقای بینش و معرفت گردشگری زیارتی می‌شده است.
دکتر بخشی با انتقاد از محدودیت‌های موجود در این حوزه، عنوان کرد: اکنون شاهد توسعه روزافزون گردشگری خرید از طریق تأسیس مراکز تجاری و مال‌ها در مشهد هستیم. به همین سان مجموعه‌ای از بزرگ‌ترین و پرتعداد ترین پارک‌های آبی کشور در مشهد توسعه یافته است. این گفته البته به معنای نقد توسعه گردشگری در اینجا نیست، بلکه صرفا توجه دادن به این نکته است که در فقدان و ممانعت از توسعه یک شکل از گردشگری، اشکال دیگری از آن توسعه می‌یابند که سازگاری مناسبی با قطب گردشگری زیارتی در شهر مشهد
ندارند.
به نظر می‌رسد می‌توان دوباره وجهه و هویت شهر مشهد را به عنوان یک شهر مذهبی- فرهنگی بدان بازگرداند. اما این مهم نیازمند نگاه بازتر فرهنگی و دینی و توجه به توانایی‌های فرهنگی این شهر است.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی