کد خبر : 79218
/ 11:30
امروز آغاز مسابقات زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی کشور

هماورد پهلوانان در مشهد

مسابقات کشتی پهلوانی و زورخانه‌ای قهرمانی کشور از امروز با حضور ورزشکاران زورخانه‌ای و البته کشتی‌گیران پهلوانی در مشهد آغاز می‌شود

هماورد پهلوانان در مشهد

جواد طاری‌بخش- شهرآراآنلاین، مسابقات کشتی پهلوانی و زورخانه‌ای قهرمانی کشور از امروز با حضور ورزشکاران زورخانه‌ای و البته کشتی‌گیران پهلوانی در مشهد آغاز می‌شود. رسول خادم، رئیس فدراسیون کشتی، قول میزبانی این رقابت‌ها را از چند ماه گذشته به مشهدی‌ها داده بود و حالا این وعده رئیس مشهدی فدراسیون محقق شده است؛ مسابقاتی که هرساله برگزار می‌شود و درنهایت جذاب‌‌ترین بخش آن معرفی پهلوان ایران است. مسابقات کشتی پهلوانی و زورخانه‌ای قهرمانی کشور پیش‌از‌این قرار بود در روزهای پنجشنبه و جمعه برگزار شود، اما به‌دلیل هم‌زمانی روز آخر آن با برگزاری مسابقه فوتبال لیگ برتر بین تیم‌های مشکی‌پوشان و پرسپولیس، برگزاری مسابقات یک روز جلو افتاد و درنهایت از امروز چهارشنبه و پنجشنبه 20 و 21 دی‌ماه در سالن شهید بهشتی مشهد و با نام زنده‌یاد عباس زندی و زنده‌یاد علیرضا سلیمانی، پهلوانان کشور، برگزار می‌شود.

امروز؛ مسابقات تیمی زورخانه‌ای

روز اول این مسابقات با برگزاری مسابقات تیمی ورزش‌های زورخانه‌ای برگزار می‌شود. تا عصر روز گذشته 150 ورزشکار زورخانه‌ای در قالب 12 تیم در این مسابقات ثبت‌نام کرده بودند و حالا قرار است مسابقات خود را از صبح امروز آغاز کنند. مسابقات زورخانه‌ای امسال به‌صورت انفرادی برگزار نمی‌شود و فقط به‌صورت تیمی‌ خواهد بود. به‌این‌صورت که هر تیم شامل 7 تا 10 ورزشکار به‌همراه مرشد و با ضرب و نوای مرشد، در یک زمان 30 دقیقه‌ای فرصت دارند تا در بخش‌های مختلف ازجمله میل‌بازی‌، کباده، حرکات گروهی و سنگ، توانمندی خود را نشان دهند. مسابقات مقدماتی زورخانه‌ای صبح و عصر امروز چهارشنبه برگزار می‌شود و فینال آن نیز قرار است فردا پنجشنبه و از ساعت 15 تا 17 برگزار شود.

خراسان رضوی نیز در مسابقات امسال با یک تیم شرکت کرده است و در کنار تیم‌هایی همچون کرمان، کرمانشاه و تهران یکی از شانس‌های قهرمانی به‌شمار می‌رود. این درحالی است که تیم زورخانه‌ای خراسان رضوی، سال گذشته نیز مقام سوم این مسابقات را به دست آورده بود و حالا قصد دارد تا عنوان قهرمانی را در مشهد از آنِ خود کند.

فردا؛ آغاز و پایان کشتی پهلوانی

اما مهم‌ترین بخش مسابقات زورخانه و کشتی پهلوانی‌قهرمانی کشور که قطعا از استقبال پرشور مشهدی‌ها نیز بی‌بهره نخواهد بود، مسابقات کشتی پهلوانی است.

مسابقاتی که تا عصر دیروز 280 کشتی‌گیر درقالب 28تیم در آن ثبت‌نام کرده‌اند و قطعا از جذابیتی بالا برخوردار خواهد بود. مسابقات کشتی پهلوانی قرار است در اوزان ۵۵ ، ۶۰،۷۰،۸۰،۹۰،۱۰۰ و ۱۰۰+ کیلوگرم بدون ارفاق وزن برگزار شود. وزن‌کشی مسابقات کشتی پهلوانی امروز انجام می‌شود و از فردا صبح مرحله مقدماتی مسابقات روی سه تشک در سالن شهید بهشتی مشهد آغاز می‌گردد و از ساعت 17 تا 20 نیز مرحله نهایی آن برگزار می‌شود. به نفرات اول تا سوم این مسابقات حکم و مدال قهرمانی اهدا خواهد شد، اما در بخش ویژه آن یعنی مسابقات وزن

100 +کیلوگرم که منجر به شناخت پهلوان ایران می‌شود، نفرات اول تا سوم به‌ترتیب 10 ، 20 و 30 سکه تمام‌بهار آزادی دریافت خواهند کرد.

رقابت‌های کشتی پهلوانی ایران برای شناختن پهلوانِ ایران، مسابقاتی است که هرساله در ایران برگزار می‌شود و در آن کشتی‌گیران برای دستیابی به بازوبند در آن شرکت می‌کنند. اگرچه این رقابت‌ها ریشه‌های باستانی دارد، اما چهارچوب نوین آن از سال ۱۳۲۳ نهاده شد و از آن سال به بعد هر ساله این رقابت‌ها برگزار و برنده آن پهلوان نامیده ‌شد و بازوبند پهلوانی نیز توسط افراد عالی‌رتبه کشور به برنده اعطا شده است.

خیز خراسانی‌ها برای کسب عنوان پهلوانی

خراسان رضوی امسال در مسابقات کشتی پهلوانی دو تیم را شرکت داده است که هدایت آن را پهلوان حمید قشنگ که خودش سه دوره متوالی قهرمان این مسابقات شده بود، برعهده دارد. احمد میرزاپور و اسماعیل نجاتیان، دو کشتی‌گیر خراسانی و شانس اول خراسان رضوی برای کسب عنوان پهلوان ایران هستند؛ اما نکته بارزتر در تیم کشتی پهلوانی خراسان رضوی حضور جواد محجوب، جودوکار ملی‌پوش خراسانی، در این مسابقات است. محجوب پیش از اینکه به‌صورت حرفه‌ای به جودو بپردازد، یکی از چوخه‌کاران حرفه‌ای و عنوان‌دار بود که به‌تدریج به‌سمت جودو رفت و درنهایت در مسابقات مختلف بین‌المللی نیز حضور پیدا کرد و صاحب مقام شد. محجوب البته پس از المپیک سال گذشته به‌دلیل بی‌توجهی مسئولان ورزشی، مدت زیادی از جودو کنار رفت و قصد داشت در مسابقات رزمی MMA (مبارزه در قفس) شرکت کند که با وعده حمایت مسئولان وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون جودو، از حضور در این مسابقات انصراف داد و دوباره در اردوهای تیم ملی جودو شرکت کرد. محجوب حالا قرار است در مسابقات کشتی پهلوانی به میدان برود و شانس خود را برای کسب عنوان قهرمانی و البته جایزه میلیونی آن آزمایش کند. این درحالی است که کشتی‌گیران تیم‌های تبریز و مازندران و کرمانشاه نیز همیشه پای ثابت شانس‌های کسب بازوبند پهلوانی بوده‌اند و باید دید بعد از چهار سال دوری خراسانی‌ها از بازوبند پهلوانی این‌بار آن‌ها می‌توانند در شهر خود این بازوبند را نگه دارند یا خیر.

میهمانان ویژه

برگزاری فینال مسابقات کشتی پهلوانی به‌دلیل ویژگی‌های مختلفی که دارد، همیشه باعث استقبال پرتعداد تماشاگران می‌شود؛ اما این‌بار قرار است در کنار تماشاگران، شخصیت‌های سیاسی و ورزشی نیز حضور پیدا کنند. این‌طور که گفته می‌شود، مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان، یکی از میهمانان اصلی این رقابت‌هاست که قرار است عصر پنجشنبه خودش را به مشهد برساند تا بازوبند پهلوان ایران را بعد از مشخص‌شدن نفر اول به او اعطا کند. رشیدیان استاندار خراسان رضوی، خامسی شهردار مشهد، حیدری رئیس شورای شهر مشهد، نوروزیان فرماندار مشهد در کنار رسول خادم رئیس فدراسیون کشتی، و علیرضا حیدری رئیس کمیته کشتی پهلوانی فیلا نیز از دیگرمیهمانان ویژه این مسابقات خواهند بود. نکته جالب‌تر اینکه مسعود ریاضی، عضو شورای اسلامی شهر مشهد که به‌تازگی به‌عنوان رئیس هیئت کشتی خراسان رضوی انتخاب شده، قرار است اولین تجربه برگزاری مسابقات در این سطح با مدیریت خودش را تجربه کند.

 

 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی