کد خبر : 79225
/ 13:26
در جلسه ستاد نظارت بر باشگاه‌های ورزشی استان مطرح شد

136 اخطار و پلمب 25 باشگاه متخلف

در این جلسه اعلام شد که در طول سه ماه گذشته 25 باشگاه ورزشی پلمب شده و همچنین 136 باشگاه اخطار پلمب دریافت کرده‌اند.

136 اخطار و پلمب 25 باشگاه متخلف

نادر نوروزی- شهرآراآنلاین، امروز در شهر مشهد باشگاه‌های ورزشی مختلفی در تمامی رشته‌ها با تبلیغات زیاد درحال فعالیت هستند، اما متأسفانه در پشت ظاهر پرنشاط و سالم ورزش، خطراتی‌ هم جوانان را تهدید می‌کند. قرص، آمپول، مکمل و مواد نیروزا با عنوان غیرمجاز با رؤیای افزایش و کاهش وزن، عضلات حجیم و تناسب اندام به‌سادگی می‌تواند در بین جوانان ردوبدل شود، اما چه کسی می‌تواند عوارض آن‌ها را اطلاع‌رسانی کند یا حداقل از مصرف دارو‌های غیرمجاز جلوگیری کند؟! رشد پرسرعت تعداد باشگاه‌ها و گرایش روزافزون علاقه‌مندان به رشته پرورش‌اندام در جامعه ما بسیار جدی است و به‌همین‌دلیل اهمیت نظارت سازمان‌های مسئول و همچنین تأثیر رسانه‌ها و مربیان در حوزه پیشگیری از گرایش ورزشکاران به مکمل‌های غیرمجاز نقش ویژه‌ای دارد.

روز گذشته جلسه ستاد نظارت بر باشگاه‌های استان در دفتر مدیرکل ورزش و جوانان با حضور معاون دادستان مشهد، مدیرکل ورزش و جوانان، رؤسای‌ هیئت‌های ورزشی پزشکی‌ورزشی و پرورش‌اندام، مدیر حراست اداره کل ورزش و جوانان و نماینده دانشگاه علوم‌پزشکی برگزار شد. تعداد زیاد درخواست مجوز و نبود قانونی با محوریت پراکندگی و حوزه فعالیت باشگاه‌ها، عدم فعالیت سامانه تلفنی دریافت گزارش‌ها، ایجاد بستر سنجش سلامت مربیان، تقویت تیم‌های بازررسی، ایجاد نظام درجه‌بندی باشگاه‌ها در سطوح مختلف و اطلاع‌رسانی گسترده به مردم با محوریت اطلاع از تخلفات باشگاه‌ها از موارد مطرح‌شده در این جلسه بود. در این جلسه اعلام شد که در طول سه ماه گذشته 25 باشگاه ورزشی پلمب شده و همچنین 136 باشگاه اخطار پلمب دریافت کرده‌اند.

 پیشگیری، فقط با فرهنگ‌سازی

در این جلسه ابتدا کوروش صبوریان، مدیرکل ورزش و جوانان خراسان رضوی، اظهار کرد: در هیچ دوره‌ای آن‌قدر امکانات و اعتبار برای نظارت و بازرسی کامل تمامی باشگاه‌های ورزشی وجود نداشته و قطعا هیچ سازمان دولتی نمی‌تواند به‌طوردقیق به تخلفات رسیدگی کند اگر در این راه مردم کمک نکنند. امروز در شهر مشهد باشگاه‌های متعدد ورزشی درحال فعالیت هستند و تنهاراه جلوگیری از تخلفات، راه‌اندازی سامانه گزارش تخلفات و اطلاع‌رسانی نکات موردنیاز به مردم است.

وی افزود: نقش مربیان در مسیر ورزشکاران در ابعاد فنی و اخلاقی انکارناپذیر است. باید مربیان در حوزه فرهنگ‌سازی و پیشگیری از انحراف ورزشکاران به‌سمت مواد نیروزا و غیرمجاز فعال شوند. صبوریان ادامه داد: شاید برخی افراد ازلحاظ جسمی توانایی ورزش سنگین را نداشته باشند، اما در باشگاه هنوز بستر سنجش سلامت به وجود نیامده است؛ همچنین نیاز است که مربیان هم در شرایط فعلی تست‌ سلامت بدهند، زیرا باشگاه از دید خانواده‌ها مکانی ایمن و سالم برای فرزندان است و ما باید این سلامت را تأمین کنیم.

رشد مشارکت مردمی، نظارت را تقویت می‌کند

بخشی‌محبی، معاون دادستان مشهد، در پیشگیری از وقوع جرم در این جلسه عنوان کرد: هیئت‌های ورزشی به‌عنوان متولیان هر رشته ورزشی هنوز اختیارات و ابزار‌های قانونی برای مقابله با تخلفات و مقابله با تخلف‌های ورزشی را ندارند؛ به‌همین‌دلیل تا دستگاه‌های دولتی بخواهند ورود کنند، معمولا کمی روند برخورد و اقدام درجهت جلوگیری از وقوع جرم کند می‌شود.

وی افزود: نظارت بر باشگاه‌های ورزشی مسئله‌ای مهم و جدی است، اما با اینکه بنا شده تمامی امکانات در حوزه پیشگیری از وقوع جرم در حوزه نظارت باشگاه‌ها فعال شود، ما بازهم به کمک مردم و سازمان‌های مردم‌نهاد نیاز داریم. ستاد نظارت باید شماره‌ای منحصر‌به‌فرد برای ثبت و دریافت گزارشات مردمی در حوزه تخلفات باشگاه‌ها راه‌اندازی کند. بخشی‌محبی تأکید کرد: قانون دربرابر همه یکسان است و باید بدون زدوبند با همه متخلفان برخورد شود. با توجه به حساسیت موضوع، قطعا با تمامی توزیع‌کنندگان و فروشندگان مکمل‌‎ها‌ی غیرمجاز در داخل و خارج از باشگاه برخورد خواهد شد و قطعا در این راه مردم می‌توانند همراه ما باشند.

 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی