کد خبر : 79235
/ 15:54
شهردار مشهد:

رشد اقتصادی در بستر جامعه مدنی میسر است

جلسه مشترک شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی و کارگروه سیاست‌گذاری رفع موانع سرمایه‌گذاری استان با حضور استاندار صبح امروز برگزار شد.

رشد اقتصادی در بستر جامعه مدنی میسر است

الهام ظریفیان- شهرآراآنلاین، در این جلسه شهردار مشهد با تاکید بر اینکه  نگاه همه به توسعه یکسان نیست و چه بسا کشورهایی که توسعه یافته یا در حال توسعه هستند هنوز نتوانسته‌اند به موضوعات فقر، حاشیه‌نشینی، جرم و جنایت، محیط زیست و مشکلات صنعت خود فارغ شوند گفت: امروز در مورد  این موضوع که توسعه مفید است یا مضر و اگر خوب است چه نوع توسعه‌ای مفید است،  بحث می‌شود.

قاسم تقی‌زاده خامسی افزود: ما در کشور و استان و شهر باید به صورت جدی به این موضوع بپردازیم  که راجع به چه توسعه‌ای صحبت می‌کنیم و چه چیز را توسعه می‌دانیم؟ آیا ساختمان بلندمرتبه، کارآفرینی یا حاشیه‌نشینی جز توسعه است؟

وی با بیان اینکه دنیا به این اتفاق نظر رسیده است که رشد اقتصادی بدون تغییرات اجتماعی مثبت به درد هیچ کشوری نمی‌خورد گفت: فعالیت  اقتصادی و کارآفرینی به تنهایی کشور را نجات نمی‌دهد و تنها راه نجات کشور تغییرات اجتماعی  همراه با رشد اقتصادی است. امروز همه متفق‌القول هستند که این اتفاق در یک جامعه مدنی می‌افتد و جامعه مدنی جامعه‌ای است که دولت و ملت با هم همدل شوند که ملت اجتماعی تر و دولت انسانی‌تر شود. یعنی محور انسان باشد نه کارخانه و ساختمان و جاده. همه این کارها را دولتها باید انجام دهند ولی اگر ملتی به این نتیجه برسد که رشد اقتصادی  ایجاد شده به دردش نمی‌خورد به آن پرخاش می‌کند.

شهردار با اشاره به اینکه شرکتهای سهامی خاص تقریبا در دنیا از رده خارج شده‌اند درحالیکه در کشور ما دارند پا می‌گیرند افزود: امروزه در دنیا در تمام کشورهای پیشرفته کار اقتصادی را عموما در شرکتهای سهامی عام و بورس‌ها انجام می‌دهند. برای اینکه به صورت شفاف به  مردم اعلام کنند که شما می‌توانید با ما شریک شوید. در کشور شرکتهای سهامی خاص هنوز به صورت جدی حضور دارند. شهروند از کنار یک ساختمان رد می‌شود که می‌گویند مال فلانی است و این ذهنیت در او ایجاد می‌شود که دارند شهر را می‌چاپند.

تقی زاده خامسی اضافه کرد: در شهر مشهد کارهایی صورت گرفته ولی چون شفاف نبوده و یک شخص راجع به آن تصمیم می‌گرفته دچار مشکل شده. در حالیکه سود و زیان در همه شرکتهای سهامی عام در کشور  روشن است. بنابراین توصیه من به فعالان اقتصادی این است که  اگر می‌خواهید درکار اقتصادی موفق شوید در کنار فعالیت اقتصادی و کارآفرینی، ماموریت اجتماعی را جدی بگیرید.

شهردار مشهد با تاکید بر لزوم ارائه بسته اجتماعی برای فعالیتهای اقتصادی افزود: ما در شهرداری مشهد به دنبال ایجاد تسهیلات برای جذب سرمایه‌گذار هستیم اما باید سرمایه‌گذاران و کارآفرینان تشویق شوند. بسته اجتماعی یعنی مشارکت دادن مردم در همه امور و تنها راه مصونیت  سرمایه‌‌گذاری و امنیت، مشارکت عمومی است.

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی