کد خبر : 79242
/ 17:13
مدیر پایگاه میراث فرهنگی بافت پیرامون حرم مطهر درباره سرنوشت مسجد و سرداب حوض معجردار

منتظر رأی دادگاه تجدیدنظر هستیم

شهردار منطقه ثامن اولین گزینه‌ای است که اوضاع و احوال کنونی این مسجد را از او جویا می‌شویم.

منتظر رأی دادگاه تجدیدنظر هستیم

به گزارش شهرآراآنلاین، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ضلعی از مثلث بود یا نبود مسجد حوض معجردار است. این سازمان آن‌طور که وفا ثابتی، مدیر پایگاه میراث فرهنگی بافت پیرامون حرم مطهر می‌گوید، سرسختانه پیگیر ماجراست و هرکاری انجام می‌دهد تا این اثر تاریخی حفظ شود.
او گریزی می‌زند به کش‌وقوس‌های سازمان متبوعش با شهرداری و می‌گوید: «شهرداری ادعا دارد که این بنا، تاریخی نیست و با همین دلیل به دادگاه شکایت برده است. ما هم دلایل خود را برای اینکه اثبات کنیم این اثر ثبت ‌ملی‌ شده و تاریخی است، ارائه دادیم. در نهایت دادگاه رأی را به نفع شهرداری صادر کرد.»
ثابتی در ادامه می‌گوید: «دنبال راهکارهای قانونی هستیم. براساس متمم اساس‌نامه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سال 1352 خورشیدی تعریفی برای آثار تاریخی ارائه شد که قید زمان را حذف کرد. در این تعریف آمده است؛ «آثار دارای شئون ملی و تاریخی و ارزش‌های کالبدی و معنوی که از عناصر هویت‌ساز برخوردار است، ارزش تاریخی دارند». خوشبختانه طبق این متمم بسیاری از بناهای دوره قاجاریه که تعدادشان در این منطقه کم نیست جزو این تعریف قرار می گیرند.
مسجد و حوض‌ معجردار هم یکی از این بناهاست که به گفته ثابتی، به لحاظ هویت‌سازی حائز اهمیت است و در فهرست آثار تاریخی قرار گرفته است.
وی در پایان‌ به موضوع درخواست تجدید‌ نظر برای رأی دادگاه اشاره می کند و می‌افزاید: «ما درخواست تجدید‌نظر برای رأی صادره ارائه دادیم و تلاش می‌کنیم این مسجد تاریخی حفظ شود. حتی از استانداری هم کمک خواستیم تا با وساطت خود مانع تخریب این بنای کهن شود. مردم و تشکل‌ها هم درخواستی را برای حفظ این اثر به استانداری ارسال کرده اند. » 

 از شهردار منطقه ثامن نیز، اوضاع و احوال کنونی این مسجد را از او جویا می‌شویم. مصطفی نعمتی پاسخ به پرسش‌های ما را به انجام هماهنگی لازم با مدیران مرتبط با این موضوع محول کرده و عنوان کرد به زودی به‌صورت مکتوب  پاسخ خواهدداد
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی