کد خبر : 79255
/ 11:52
رئیس جشنواره فرهنگی هنری جامعه ایمن مطرح کرد

هنربهترین ابزار فرهنگ‌سازی

رئیس جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری جامعه ایمن، مرد جوانی است که با ایده‌هایی بزرگ این جشنواره را راه اندازی کرده است. رضا عزیزی معتقد است هنر بهترین ابزاری است که توسط آن می‌توان در حوزه‌های مختلف، فرهنگ‌سازی کرد. با او درباره این جشنواره و نگاهش به نحوه تعامل بین هنر و مسائل اجتماعی به گفت‌وگو نشستیم

هنربهترین ابزار فرهنگ‌سازی

 فکر کنم بهتر باشد اول توضیحی درباره این نهاد جامعه ایمن بدهید؟

سال ٢٠١۶ من به عنوان رئیس شبکه آسیایی جامعه ایمن انتخاب شدم. اگر بخواهم کلی بگویم این مجموعه سعی می‌کند ایمنی شهروندان را در مقابل حوادث خرد شهری، افزایش دهد. حوادثی مثل مرگ یا مسمومیت بر اثر گاز گرفتگی یا تصادفات رانندگی یا ایمنی سالمندان و معلولان و حتی پیشگیری از خودکشی هم در شرح وظایف این سازمان وجود دارد. من با رأی اکثریت به عنوان رئیس این شبکه در آسیا تا سال ٢٠٢٠ انتخاب شدم. با استفاده از این فرصت باید برنامه‌ریزی‌های کلانی در سطح آسیا انجام دهیم و این توانایی الان در دست شهرداری مشهد است.
 
چطور شد که از دل چنین مقوله‌ای رسیدید به برگزاری یک جشنواره فرهنگی هنری؟
اولین چیزی که به ذهن من رسید این بود که خلأ یک رویداد فرهنگی هنری در حوزه مربوط به این نهاد در سطح دنیا حس می‌شد. الان بیشتر مباحث مطرح شده در این سرفصل یا سخت افزاری است یا در نهایت بحث آموزش شهروندی و بیشتر از این اقدامی صورت نگرفته است. باور من این بود که ازتوانایی هنر می‌شود برای گسترش مفاهیم مد نظر این سازمان در بین مردم بهره برد بنابراین پیشنهادی را به هیئت رسانه جهانی این نهاد دادیم که مصوب شد و سال ٩۵ اولین دوره جشنواره بین المللی فرهنگی هنری جامعه ایمن را برگزار کردیم.
 
این جشنواره قرار است همیشه به میزبانی مشهد برگزار شود؟
حداقل تا سال ٢٠٢٠ که من رئیس شبکه آسیایی جامعه ایمن هستم، این جشنواره به میزبانی مشهد برگزار خواهد شد و بعد از آن هم به عنوان یک رویداد در کنار اجلاس علمی جهانی جامعه ایمن برگزار خواهد شد.
 
برگزاری اولین دوره این جشنواره باید تجربه سختی بوده باشد!
اسفند ٩۵ ما نخستین دوره جشنواره را برگزار کردیم. این جشنواره سه بخش مختلف داشت؛ فیلم کوتاه، پویانمایی و داستانی و مستند یک بخش کار بود که ٩٠٠ فیلم از ٧۵ کشور جهان برای حضور در این بخش به دبیرخانه جشنواره رسید. بخش کاریکاتور داشتیم که ١٢٠٠ کاریکاتور از ۴۵ کشور رسید و بخش دانش آموزی شعر و داستان جامعه ایمن بود که در دوره نخست به دلیل گستردگی کار در این بخش، آن را فقط در سطح استان خراسان رضوی برگزار کردیم. با این وجود حدود ٣٠٠٠ اثر در این بخش به دبیرخانه جشنواره رسید. دوره نخست به دلیل محدودیت وقت بسیار سخت بود اما احساس می‌کنم با توجه به آنچه رخ داد، گام اول را در برگزاری این جشنواره خوب و محکم برداشتیم.
 
وجه متمایز این جشنواره در مقایسه با سایر جشنواره ها چیست؟
در زمینه ایمنی، فیلم و پویانمایی زیاد ساخته شده است، اما می‌شود گفت تقریبا تمام آن‌ها آموزشی است. وجه تفاوت ما این است که در این جشنواره اصلا به مقوله آموزش مستقیم ورود نمی‌کنیم. نه اینکه بحث آموزش مطرح نباشد بلکه سعی کرده‌ایم تمرکزمان را روی فرهنگ‌سازی و آموزش غیر مستقیم بگذاریم چون باورمان این است که مقوله هنر، از این طریق می‌تواند اثرگذاری چشمگیری بر روی مخاطبان داشته باشد. به عبارتی از ظرفیت هنر استفاده می‌کنیم تا بیشتر و بهتر در حوزه فرهنگ‌سازی پیرامون جامعه ایمن، بر روی مخاطبان اثرگذار باشیم.
 
امسال قرار است دومین دوره جشنواره فرهنگی هنری جامعه ایمن را برگزار کنید. دبیرخانه از چه زمانی کارش را به طور رسمی آغاز می‌کند؟
٢١ دی ماه مراسم رونمایی از پوسترها و آغاز به کار رسمی دبیرخانه جشنواره است که طی مراسمی خاص برگزار می‌شود. امسال هم چهره‌های شاخصی به عنوان داوران جشنواره در کنار ما حضور خواهند داشت که از جمله این بزرگواران در حوزه فیلم می‌توان به آقایان «بهروز افخمی»، «ابوالفضل جلیلی» و خانم «نرگس آبیار» اشاره کرد. در حوزه پویانمایی آقای «حسین صافی» کنار ما خواهد بود، در بخش کاریکاتور از حضور آقایان «مجید ادیبی» و «علیرضا پاکدل» بهره‌مند می‌شویم و در بخش شعر و داستان هم استاد«عبدالجبار کاکایی» همراه ما خواهند بود. مهلت ارسال آثار تا ٣٠ شهریور ٩٧ خواهد بود و به امید خدا در آبان ماه همان سال، جشنواره در مشهد برگزار خواهد شد و به فاصله حدود یک هفته بعد از آن نیز، آثار برگزیده در شهر «آتسوکی» ژاپن، هم‌زمان با نهمین اجلاس آسیایی جامعه ایمن، به نمایش درخواهند آمد.این اتفاق در جشنواره سوم هم خواهد افتاد و ما در سال ٢٠٢٠ اثر برگزیده جشنواره سوم را هم‌زمان با مشهد در کره جنوبی نیز به نمایش خواهیم گذاشت.
 
این یعنی این جشنواره به صورت دو سالانه برگزار می‌شود؟
بله این جشنواره چون هم‌زمان با تقویم اجلاس آسیایی است به صورت دو سالانه برگزار می‌شود. فقط دوره اول چون شروع کار بود فاصله‌اش با دوره دوم یک سال است. من فکر کنم اهالی هنر مشهد نیازمند جشنواره این گونه بودند تا ظرفیت‌های خود را بروز دهند. از طرفی این جشنواره می‌تواند تبدیل به یک برند شود و به مرور باعث جلب توجه افرادی جدید به مشهد شوند. اتفاقی که می‌تواند در حوزه گردشگری فرهنگی و هنری گامی موثر باشد.
 
در حاشیه این جشنواره جایی برای برنامه‌های جنبی مثل کارگاه‌های آموزشی هم در نظر گرفته شده است؟
ما سال گذشته هم این موضوع را مدنظر قرار دادیم و دو کارگاه آموزشی برگزار کردیم که یکی از آن‌ها را خود آقای بهروز افخمی برگزار کردند. کارگاه دیگر را هم آقای «فرهاد عظیمی» برگزار کردند که به صورت تخصصی درباره مسائل مربوط به ساخت پویانمایی با موضوع سوژه یابی بود. امسال هم قطعا این را خواهیم داشت و به محض اینکه جزئیات آن قطعی بشود، اطلاع رسانی خواهیم کرد.

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی