کد خبر : 79256
/ 12:05
اجازه کشتار گوسفند آبستن منجر به کاهش تولید گوشت قرمز در استان می‌شود؛

ضرورت سونوگرافی دام‌ها پیش از ذبح

بر اساس آمارهای جهادکشاورزی خراسان رضوی در سال ٩۶ حدود ۶٨ هزار تن گوشت در استان تولید شده و از این حیث خراسان رضوی رتبه اول تولید گوشت را در کشور دارد.

ضرورت سونوگرافی دام‌ها پیش از ذبح

مسعود سلطانی-شهرآراآنلاین، در چنین شرایطی کشتار گوسفندان آبستن که با زایش بره می‌توانند کمبود موجود در بازار گوشت را پر کنند، اقدامی بسیار عجیب است که اعتراض استاندار خراسان رضوی را هم در پی داشته است. طبق گفته‌های مدیر تنظیم بازار محصولات و نهاده‌های سازمان جهاد کشاورزی در جلسه کمیسیون تنظیم بازار استان، تا پایان سال ٣٨٠ تن کسری گوشت قرمز خواهیم داشت.
حمیدرضا جوادی در همین رابطه به شهرآرا گفت: آمار کشتار دام و تولید گوشت تا نیمه دی ٩۶، حدود ۵۴ هزار تن بوده است و پیش‌بینی می‌کنیم این آمار تا پایان سال به ۶٨ هزار تن برسد. میزان مصرف گوشت قرمز تا پایان سال حدود٧٠ هزار تن خواهد بود که تا نیمه دی‌ ۵۵ هزار تن از این مقدار مصرف
شده است. تا به امروز ١٧۵ تن گوشت وارداتی در استان داشتیم و در ذخایر استراتژیک ٢١٠ تن گوشت قرمز منجمد در اختیار داریم.
وی افزود: پیش‌بینی می‌کنیم در سه ماه منتهی به پایان سال، ٣٨٠ تن کسری گوشت قرمز داشته باشیم که این میزان را باید از طریق واردات دام زنده و یا گوشت گرم جبران کنیم.
کشتار دام آبستن جنایت است
استاندار خراسان رضوی نیز با توجه به همین گزارش، ضمن انتقاد از کشتار دام آبستن، با توجه به کمبود ٣٨٠ تن گوشت تا پایان سال اظهار کرد: کشتار گوسفند آبستن نوعی جنایت است؛ نباید اجازه کشتار گوسفند آبستن صادر شود؛ این اشتباه بزرگ منجر به کاهش تولید گوشت قرمز در استان می‌شود.
علیرضا رشیدیان اظهار کرد: اگر این امکان وجود دارد که کشتارگاه‌ها به دستگاه سونوگرافی مجهز شوند، باید حتما به کشتارگاه‌های صنعتی تکلیف کنیم که از کشتار گوسفند مولدی که آبستن است جلوگیری کنند؛ تا گوسفند‌هایی که احتمال بارداری دارند، با دستگاه سونوگرافی چک شوند. رشیدیان در ادامه، مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین‌الملل استانداری را مأمور به پیگیری این موضوع کرد. همچنین مجتبی مزروعی، مدیرکل جهاد کشاورزی استان نیز گفت: علاوه بر استقرار دستگاه سونوگرافی در کشتارگاه‌های صنعتی، استقرار این دستگاه در میادین فروش دام زنده نیز امکان پذیر است و دستور لازم برای انجام این کار صادر خواهد شد.
سونوگرافی در کشتارگاه‌ها
احمد شریعتی، مدیرکل دامپزشکی استان نیز در این‌باره گفت: کشتار دام آبستن به‌طور کل ممنوع است، اما با این وجود شناسایی گوسفند باردار برخلاف سایر دام‌های گوشتی نظیر گاو کار مشکلی است؛ با این وجود به تمام دامدارن اعلام کرده‌ایم که از آوردن گوسفند باردار به کشتارگاه خودداری کنند و به کشتارگاه‌ها نیز اعلام کرده‌ایم که دام آبستن را وارد نکنند. البته جلوگیری از ورود دام آبستن به کشتارگاه، کار مشکل و زمان‌بری است.
وی تصریح‌کرد: تنها راه شناسایی گوسفند باردار استقرار دستگاه‌های سونوگرافی در مراکز پرورش و فروش دام یا در کشتارگاه‌هاست. در غیر این صورت تشخیص دام آبستن به ویژه گوسفند در ماه‌های ابتدایی کار مشکلی است. البته استفاده از سونوگرافی موضوعی معمول است و کلینیک‌های دامپزشکی و برخی مزارع به این دستگاه مجهز هستند.
افزایش کشتار دام آبستن در خشکسالی
شریعتی گفت: برخی اوقات کشتار دام آبستن به دلیل شکستگی و بیماری است و از نظر اقتصادی برای دامدار نگهداری از دام به‌صرفه نیست و برای همین دام را به کشتارگاه می‌فرستند.
وی درباره آمار کشتار گوسفندان آبستن اظهار بی‌اطلاعی کرد و در توضیح این موضوع افزود: در مقاطعی که استان دچار خشکسالی است و قیمت علوفه بالا می‌رود، به‌طور طبیعی باید انتظار داشته باشیم که آمار کشتار دام آبستن نیز بالا برود؛ زیرا هزینه تأمین خوراک دام بالا می‌رود.
عوامل افزایش قیمت گوشت
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان نیز در این مورد به خبرنگار شهرآرا گفت: به‌طور کلی میزان پرورش دام تحت تأثیر سه عامل قیمت گوشت، فراورده‌های دامی و خوراک دام است و دامدار با توجه به این سه عامل تصمیم می‌گیرد که تولید دام را چطور مدیریت کند. محمد رشتی‌بافی در ادامه افزود: سالانه به‌طور متوسط٧٠ درصد میش‌ها زایش دارند؛ اگر بارندگی خوب و قیمت خوراک دام مناسب باشد، این میزان تا ٩٠ درصد نیز قابل افزایش است. نیمی از زایش‌ها ماده هستند و دامداران، گوسفندان ماده جوان را برای جفت‌گیری جایگزین میش‌های پیر کرده‌اند و آن‌ها را به کشتارگاه می‌فرستند. لذا یکی از علت‌های کشتار گوسفند آبستن نیز ممکن است این مسئله باشد.
وی در ادامه ضمن بیان اینکه جلوگیری از کشتار دام مولد آبستن از طریق سیاست‌گذاری امکان‌پذیر است، افزود: اگر تصمیم سازمان‌های متولی بر این باشد که از کشتار دام آبستن پیشگیری کنند از طریق سیاستگذاری‌های تشویقی این موضوع امکان‌پذیر خواهد بود. به‌عنوان مثال با ارائه یارانه برای تهیه خوارک دام، طبیعتا دامداران به نگاه داشتن دام آبستن خود تشویق می‌شوند و برای آن‌ها حفظ دام و تولد بره صرفه اقتصادی خواهد داشت.
گوشت قرمز از دیگر استان‌ها وارد می‌شود
رشتی‌بافی تصریح کرد: البته استفاده از دستگاه‌های سونوگرافی در میادین فروش دام زنده برای جلوگیری از فروش دام آبستن نیز امکان پذیر است؛ اما پیش‌بینی می‌شود سونوگرافی هر دام بین ۵ تا ١٠ هزار تومان هزینه داشته باشد. البته کمیسیون تنظیم بازار برای رفع نیاز بازار شب عید نیز برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام داده است و استاندار خراسان رضوی ضمن تأکید بر اینکه در انتهای سال در استان میزبان زائران امام رضا (ع)
هستیم و بازار با افزایش تقاضا رو‌به‌رو خواهد شد، تصریح کرده است که باید برنامه‌ریزی عملیاتی و اجرایی داشته باشیم و از استان‌های هم‌جوار نسبت به واردات گوشت اقدام شود؛ به‌عنوان مثال در استان خراسان جنوبی قیمت گوشت قرمز نسبت به کل کشور پایین‌تر است و این موضوع از تولید مازاد نیاز گوشت قرمز در این استان حکایت دارد و می‌توانیم از این استان واردات داشته باشیم. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی