کد خبر : 79261
/ 12:11
در نشست فعالان صنعت گردشگری با مدیران شهری مشهد مطرح شد؛

درآمد خراسانی‌ها، یک‌سوم کمتر از دیگر ایرانی ها

صنعت گردشگری در مشهد حال خوشی ندارد. حتی فعالان این صنعت هم به ناخوش‌احوالی کسب‌وکارشان اذعان دارند اما درعین‌حال به برنامه‌ریزی‌های مسئولان امیدوار هستند.

درآمد خراسانی‌ها، یک‌سوم کمتر از دیگر ایرانی ها

امیرعلی‌قاسمی‌مقدم-شهرآراآنلاین، یکی از مدیران هتل‌های مشهد با اینکه چند‌سالی است رکود در حوزه گردشگری، دست و بالش را خالی کرده اما می‌گوید: «خدا را چه دیدی، شاید مدیران دولت دوازدهم و شورای پنجمی‌ها گردشگری مشهد را متحول کردند.» 
طرح مشکلات حوزه گردشگری و بررسی راهکارها برای خروج از شرایط فعلی، محور اصلی مباحث نشست هم‌اندیشی سومین اجلاس میزبانی ایرانی، اسلامی بود که شامگاه سه‌شنبه در هتل پارسیس مشهد برگزار شد. عضو هیئت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در این نشست، به ظرفیت‌های حوزه گردشگری در مشهد اشاره کرد که سال‌هاست مغفول مانده است و افزود: میانگین سرانه درآمد مردم استان از رقم سه میلیون و ٢٠٠ هزار تومان به‌عنوان میانگین کشوری، یک‌سوم کمتر است. محسن شرکاء با بیان اینکه موفق نشده‌ایم از نعمت وجود بارگاه منور رضوی برای بزرگتر کردن سفره مشهدی‌ها استفاده کنیم، بر ضرورت بازگشت نشاط و شادابی به مشهد تأکید کرد و گفت: نتیجه پنجمین دوره انتخابات شورای شهر، امید به ایجاد نشاط اجتماعی را مجدد در دل مردم زنده کرد.
بی‌توجهی به مشکلات صنعت گردشگری
ابوالقاسم کاشفی، نایب رئیس اتاق اصناف مشهد نیز از بی‌توجهی برخی نهادها به مشکلات صنعت گردشگری گلایه کرد و گفت: بارها انتقاد کردیم که با وجود این همه هتل در مشهد، چرا باید زائرسرای ارزان قیمت در منطقه طرق ساخته شود؟ کاش آستان قدس رضوی، به‌جای ساخت این زائرسرا، با هتل‌های مشهد قرارداد منعقد می‌کرد و پتانسیل‌های موجود که بدون استفاده باقی مانده، به‌کار گرفته می‌شد. رئیس اتحادیه هتل‌داران استان نیز گفت: میانگین سنی هتلینگ کشور حدود ۴٠ سال و در مشهد حدود ۶ سال است. متأسفانه با وجود زیرساخت‌های اقامتی مناسب در مشهد ضریب اشغال هتل‌ها کمتر از ٢٠ درصد است. محمد قانعی با بیان اینکه سیاست‌های سازمان میراث فرهنگی در حوزه گردشگری متناسب با نیازها نیست، اظهار کرد: به دلیل فعالیت مراکز اقامتی غیرمجاز و ایجاد رقابت نابرابر، برخی هتل‌ها در آستانه ورشکستگی و تعطیلی قرار دارند. سهراب ارجمند، مدیر یکی از هتل‌های مشهد هم بیان کرد: متأسفانه به‌طور مستمر شاهد تغییر مدیرکل میراث فرهنگی استان هستیم. آیا نباید میراث فرهنگی سیاست مدونی در حوزه گردشگری داشته باشد؟
آمادگی مدیریت شهری برای توسعه گردشگری
رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شورای اسلامی شهر مشهد و دبیر این نشست گفت: متأسفانه در کشور مشکلاتی وجود دارد که حتی حاضر نیستیم به آن‌ فکر کنیم. احسان اصولی افزود: در حوزه گردشگری شاهد افراط هستیم که این مسئله نارضایتی‌های مختلفی را به وجود آورده است. مدیریت شهری مشهد برای فراهم آوردن فضا و ظرفیتی که موجب توسعه و رونق گردشگری شهر مشهد باشد، آمادگی کامل دارد. مجتبی بهاروند، رئیس کمیسیون حمل‌و‌نقل و ترافیک شورای شهر نیز در این نشست، حمل‌و‌نقل مناسب را یکی از عوامل تأثیرگذار در توسعه گردشگری دانست و افزود: وضعیت حمل‌ونقل به هیچ‌وجه خوب نیست و حتی نسبت به میانگین کشوری هم شرایط بدتری دارد. شورای پنجم به سمت توسعه حمل‌و‌نقل عمومی حرکت کرده است و عزم جدی برای تحقق این مهم دارد. معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری مشهد نیز گفت: در شهر نیاز داریم به اینکه قدر برندها را بدانیم. عمده ظرفیت برندسازی در مشهد برعهده بخش خصوصی است و بخش دولتی در این حوزه چندان موثر نبوده است. شهریار آل‌شیخ افزود: مدیریت شهری در تلاش است که در قالب برندینگ شهری، ظرفیت‌های این بخش را شناسایی کند و از هویت مشهد و برندها حمایت نماید. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی