کد خبر : 79268
/ 13:59
نگاهی به مشکلات ترافیکی ساکنان اطراف دانشگاه پیام نور مرکز مشهد

همسایگی با دانشگاه بدون پارکینگ

ساکنان اطراف دانشگاه پیام نور مشهد سال‌ها است با مشکلات ترافیکی مواجه هستند و با ازدیاد تعداد دانشجویان از اوایل دهه ۸۰ تاکنون، هر سال این مسئله پررنگ‌تر شده است

همسایگی با دانشگاه بدون پارکینگ

فهیمه شهری - شهرآرا آنلاین، ماجرا مربوط به مهرماه سال۶۷ است که دانشگاه پیام‌نور، بدون پارکینگ احداث می‌شود.درست از همان زمان پارک کردن در مقابل منازل مسکونی در بین دانشجویان معمول می‌شود. سال‌های اول از طرفی با توجه به تراکم پایین سکونت در آن محدوده و از سوی دیگر تعداد کم دانشجویان و همچنین کم‌بودن وسایل نقلیه مشکل شدت چندانی نداشت و مزاحمت آنچنانی برای ساکنان منطقه ایجاد نمی‌کرد اما با افزایش هر ساله تعداد دانشجویان و محصور شدن دانشگاه در بافت مسکونی این موضوع به مسئله مهمی برای ساکنان بدل شده است. پارک‌های دوبله و سوبله، کار روزانه مراجعان به این دانشگاه است. آن‌ها خیلی وقت‌ها به خاطر کمبود جا خودروهایشان را جلوی در منازل پارک می‌کنند و خیلی وقت‌ها هم به خاطر پارک‌های دوبله و سوبله راهبندان می‌شود.
 البته پشت دانشگاه زمینی بایر وجود دارد که متعلق به شهرداری است و چندسالی است که پیام نور تلاش دارد آن را از شهرداری گرفته و به عنوان پارکینگ استفاده کند. تعدادی از دانشجویان هم به ناچار خودروهایشان را در این زمین پارک می‌کنند اما چون نگهبان ندارد، ناامن است و سرقت‌های متعددی در آن رخ داده‌است از این‌رو اکثر دانشجویان  ترجیح می‌دهند در مقابل منازل پارک کنند.

دانشجو زیاد، جای پارک کم
انتصاری یکی از اهالی محل که سال‌هاست با معضل مزاحمت خودروهای دانشجویان دانشگاه پیام‌نور دست به گریبان است، در این باره می‌گوید: تعداد دانشجویان دانشگاه پیام نور زیاد است و بسیاری از آن‌ها با ماشین شخصی رفت و آمد می‌کنند. همین باعث می‌شود دانشجویان همه روزه به ویژه زمان امتحانات، جلوی در منازل پارک کنند.
او به ترافیک و راهبندان همیشگی اشاره کرده و می‌‌گوید: مراجعان دانشگاه نه تنها در سرتاسر خیابان پارک می‌کنند بلکه حتی دوبله و سوبله هم توقف دارند. به همین دلیل بیشتر وقت‌ها رفت و آمد برای اهالی سخت می‌شود.

ممانعت از عبور و مرور اهالی محل
مشکل ساکنان خیابان منتهی به دانشگاه وقتی شدت می‌گیرد که دانشگاه همایشی می‌گذارد یا در آن کنکور برگزار می‌شود. به گفته اهالی در چنین مواقعی سرتاسر خیابانی که دانشگاه در آن قرار گرفته به پارکینگ مهمانان و مراجعه کنندگان تبدیل می‌شود. به گفته ساکنان وقت برگزاری کنکور کل خیابان از طرف دانشگاه بسته می‌شود و اجازه ورود و خروج به خودروهای ساکنان داده نمی‌شود.

 دانشگاه به این بزرگی، چطور بدون پارکینگ مجوز گرفته است؟!
انتصاری در بخشی دیگر از صحبت‌هایش به مشکلات اعتراض به دانشجویان اشاره کرده و می‌گوید: بسیار پیش آمده که دانشجویان به خاطر امتحان یا جلسه با استاد خود، خودرویشان را جلوی درپارکینگ اهالی پارک کرده و به داخل دانشگاه می‌روند اما وقتی برمی‌گردند به هر دلیل که می‌تواند بحث با استادش باشد یا خراب کردن امتحانش، در پاسخ اعتراض ما برای پارک خودرو نه تنها  عذرخواهی نمی‌کنند بلکه گاهی وقت‌ها توهین هم می‌کنند.
او ادامه می‌دهد: اگر شهروندی بخواهد طبقه بالای منزلش را بسازد تا وقتی که جای پارکینگ را در ساختمانش مشخص و آن را احداث نکند شهرداری به او مجوز نمی‌دهد اما چطور دانشگاهی به این بزرگی، بدون پارکینگ مجوز دریافت کرده است.
 
110698.jpg
روزی که مادرم حالش بد بود
شریفی راد از دیگر اهالی که شش سال در این محل سکونت داشته نیز در این باره می‌گوید: روزی که مادر سالخورده‌ام حالش خیلی بد شده بود،  می‌خواستم او را به بیمارستان برسانم اما جلوی در پارکینگ،  خودروی یکی از دانشجویان پارک شده بود. به دانشگاه رفتم و از آن‌ها خواستم  صاحب خودرو را از بلندگو صدا بزنند اما متاسفانه نه تنها همکاری نکردند که رفتار توهین آمیزی هم با من  داشتند.

اورژانس و آتش‌نشانی هم نمی توانند واردکوچه شوند
به گفته اهالی راه‌بندان این خیابان به حدی است که حتی برای خودروهای اورژانس و آتش‌نشانی هم مشکل ایجاد می‌کند. یکی از اهالی با مرور حادثه‌ وجود مار در آسانسور یکی از آپارتمان‌ها می‌گوید: آن روز اهالی با آتش‌نشانی تماس گرفتند اما ماشین آتش‌نشانی به خاطر راه‌بندان نمی‌توانست وارد کوچه شود. همچنین یکی از همسایگان دو فرزند معلول دارد که گاهی وضعیتشان اورژانسی می‌شود در این مواقع هم ماشین اورژانس نمی‌تواند خودش را نزدیک آپارتمان برساند.یکی دیگر از اهالی به مشکلات زمان برف و یخبندان اشاره کرده و می‌گوید: سال گذشته، موقع بارش برف، یکی از دانشجویان، خودرواش را جلوی پارکینگ ما گذاشته بود و چون در گل گیر کرده بود، تا یک روز بعد، نتوانست خودرو را جابه‌جا کند که نتیجه اش گیر کردن خودرو من داخل پارکینگ بود.

از شانه خالی کردن مسئولان دانشگاه تا جای خالی ماموران راهنمایی و رانندگی
شریفی‌راد ازدیگر ساکنان به پارکینگ پشت دانشگاه اشاره کرده و می‌گوید: وقتی به مسئولان دانشگاه می‌گوییم دانشجویانتان را موظف کنید که فقط از پارکینگ استفاده کنند و مزاحم ساکنان نباشند، می‌گویند نمی‌توانیم مسئولیتش را برعهده بگیریم. طبق گفته‌های اهالی بسیاری از مواقع آن‌ها نمی‌توانند از ماشین‌هایشان استفاده کنند. برخی‌شان با وجود داشتن ماشین شخصی ماهانه بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان برای استفاده از آژانس هزینه می‌کنند.
اهالی می‌گویند این موضوع را از اداره راهنمایی و رانندگی هم پیگیری کردند و خواستار حضور نیرو در این محل بودند و حتی حاضر شدند در صورت نیاز برای این کار هزینه هم بپردازند. اهالی می‌خواستند با جریمه خودروها مانع پارک غیرمجاز شوند اما اداره راهنمایی و رانندگی تنها برای چند روز مامور فرستاد.

سودی که آسایش ساکنان را سلب می‌کند
یکی از اهالی با بیان اینکه هر سال بر تعداد دانشجویان دانشگاه پیام‌نور افزوده می‌شود، می‌گوید: سال‌های اخیر دانشگاه گسترش قابل توجهی داشته که برایش سود زیادی دارد اما هیچ فکری برای احداث پارکینگ نمی‌کند و توجهی ندارد که این سودآوری آسایش دیگران را سلب کرده است.
حضور خانواده دانشجویان شهرستانی و حضور چندساعته آنان یکی دیگر از گلایه‌مندی‌های اهالی است که در این باره  می‌گویند: بسیاری از دانشجویان شهرستانی در روزهای ثبت‌نام یا وقت امتحانات با خانواده‌هایشان به مشهد می‌آیند. برخی از این خانواده‌ها جلوی منازل دیگران فرش پهن کرده و مشغول استراحت، قلیان کشیدن و غذا خوردن می‌شوند. آن‌ها برای گرفتن آب در خانه‌ها را می‌زنند و همه جوره برای ساکنان مزاحمت ایجاد می‌کنند.

دانشگاهی که برای پارک از دانشجویانش تعهد می‌گیرد!
یکی دیگر از ساکنان نیز مسئولان دانشگاه پیام‌نور را مقصر اصلی می‌داند و می‌گوید: دانشگاه اسرار که کمی آن طرف‌تر ساخته شده نه تنها پارکینگ دارد بلکه هنگام ثبت‌نام از دانشجویان تعهد می‌گیرد تا جلوی در منازل پارک نکنند. دو نفر مأمور هم گذاشته که ماشین‌ها را به داخل پارکینگ هدایت می‌کنند و اجازه توقف در مقابل منازل را نمی‌دهند اما دانشگاه پیام نور با این همه دانشجو و درآمدی که دارد نه تنها چنین کاری نکرده بلکه وقتی اعتراض می‌کنیم می‌گویند هیچ کاری نمی توانند انجام بدهند.

عرض کم، تراکم بالا، فقر پارکینگ
 یکی دیگر از ساکنان از کم‌عرض بودن و از طرفی تراکم بالای خیابان سخن به میان آورده و می‌گوید: اینجا حتی برای اهالی محل هم به سختی جای پارک پیدا می‌شود ضمن اینکه به خاطر عرض کم، اگر فردی خودرواش را جلوی منزل خودش پارک کند، همسایه روبه‌رو نمی‌تواند به راحتی خودرو را از پارکینگ خارج کند برای همین خود همسایه‌ها با یکدیگر توافق کرده‌اند که کجا و چطور پارک کنند تا مزاحم دیگری نباشند. حالا فکر کنید با این وضعیت پارک خودروهای دانشجویان چه مشکلاتی برای ما ایجاد می‌کند.

هرجایی پارک می‌کنم به جز پارکینگ پشت دانشگاه
وقتی به سراغ دانشجویانی که خودرویشان را جلوی در منازل پارک کرده‌اند، می‌رویم و علت کارشان را می‌پرسیم، تعدادی از آن‌ها به ناامنی پارکینگ پشت دانشگاه اشاره کرده و می‌گویند: پارکینگ امنیت ندارد. تاکنون چندبار باتری خودروها به سرقت رفته یا  شیشه ماشین را شکستند برای همین  هر جایی پارک می‌کنیم غیر از پارکینگ دانشگاه!
تعدادی از دانشجویان هم به سطح خاکی و بسیار ناهموار پارکینگ اشاره کرده و می‌گویند: سطح پارکینگ به حدی ناهموار است که هر بار استفاده از آن مساوی‌‌است با رفتن به کارواش و گاهی تعمیرگاه. نداشتن خط‌کشی هم باعث بی نظمی در پارک خودروها شده به طوری که گاهی خروج از پارکینگ سخت است.

حق با مردم است
رئیس اداره ترافیک شهرداری منطقه ۱۱ درباره این معضل می‌گوید: متاسفانه دانشگاه پیام نور و چند دانشگاه دیگر در منطقه به خاطر نداشتن پارکینگ، دردسر ساز شده‌اند و مردم حق دارند که شاکی باشند.محمدعلی صادق جوادی با بیان اینکه این دانشگاه‌ها باید از روز اول فکر احداث پارکینگ را می‌کردند، به قرار گرفتن این مراکز آموزشی در دل بافت مسکونی پس از سال‌ها فعالیت اشاره کرده‌است و می‌گوید: اکنون کاری از دست ما  برنمی‌آید. از طرفی شهرداری مسئول تامین پارکینگ دانشگاه نیست و خودشان باید از اول، برای دانشگاه پارکینگ احداث می‌کردند.

شهرداری زمین را در اختیار دانشگاه قرار داده است
وی در این زمینه مسئولان دانشگاه را مقصر اصلی می‌داند و می‌افزاید: زمین پشت دانشگاه، مربوط به شهرداری بوده و جزئی از فضای  طرح پارک چهل بازه است. با این وجود شهرداری آن را به طور موقت در اختیار دانشگاه گذاشته تا به عنوان پارکینگ مورد استفاده قرار گیرد و مزاحم مردم نباشند اما باز هم دانشگاه کوتاهی می‌کند. به گفته این مقام مسئول دانشگاه با گماردن یک نگهبان در پارکینگ می‌تواند امنیت آن را تامین و دانشجویان را به پارک در آن محوطه ترغیب کند.

امضای تفاهم نامه بین شهرداری و دانشگاه پیام نور
معاون اجرایی دانشگاه پیام‌نور خراسان رضوی نیز به مشکل ۲۰ساله پارکینگ پیام نور اشاره کرده و اظهار می‌کند: در چند سال اخیر، عزمی جدی برای برطرف کردن این مشکل گرفته شده است. در این راستا جلسات متعددی با شهرداران وقت منطقه یازده برگزار کردیم که هر کدام نظرات متفاوتی داشتند.
کاظمیان با بیان اینکه شهردار فعلی منطقه با دید مثبتی این موضوع را بررسی کرده، می افزاید: زمینی پشت دانشگاه قرار دارد که متعلق به شهرداری است اما چون فعلا بایر است و برای امنیت آن کاری انجام نشده، دانشجویان استفاده چندانی به عنوان پارکینگ از آن نمی‌کنند. ناامنی در آنجا به حدی است که هر هفته گزارش سرقت داریم اما درصورتی که زمین در اختیار دانشگاه قرار گیرد و فضای آن برای پارکینگ استانداردسازی شود، مشکل حل می شود.
وی ادامه می دهد: اکنون تفاهم نامه‌ای بین شهرداری و دانشگاه پیام نور امضا شده که براساس آن، این محوطه  برای احداث پارکینگ به بخش خصوصی واگذار می‌شود.
کاظمیان با بیان اینکه تا یکی دو هفته آینده مجوز تفاهم نامه صادر می‌شود، یادآور می‌شود: استفاده از این پارکینگ برای اساتید و اعضای هیئت علمی رایگان و برای دانشجویان با حداقل هزینه خواهد بود.
معاون اجرایی دانشگاه پیام نور مرکز مشهد خاطرنشان می‌سازد: با احداث این پارکینگ بخش زیادی از مشکلات ترافیکی که در حال حاضر اهالی محل با آن روبه‌رو هستند، برطرف خواهد شد.
 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی