کد خبر : 79302
/ 10:04
دومین جشنواره بین‌المللی جامعه ایمن در مشهد آغاز به کار کرد

هنر‌درخدمت جامعه ایمن

-آیین آغاز به کار و رونمایی از دومین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه- کاریکاتور و ادبی جامعه ایمن پنجشنبه شب در محل هتل هما شماره دو مشهد با حضور اصحاب فرهنگ و هنر و جمعی از مدیران شهری و اعضای شورای شهر مشهد برگزار شد.

هنر‌درخدمت جامعه ایمن

 
گفتمانی پیرامون ایمنی
در ابتدای این جلسه امیر عزیزی، رئیس جشنواره جامعه ایمن، در مورد این جشنواره توضیح داد: این جشنواره دو هدف دارد. هدف اول تلاش ما این است که همه هنرمندان از پیش‌کسوتان تا جوانان را گرد یک موضوع مشترک به اسم بحران و ایمنی جمع و این را به کمک ابزار هنر تبدیل به یک گفتمان کنیم. نکته دوم این است که امیدوارم بتوانیم این جشنواره را به عنوان یک برند برای مشهد و ایران معرفی کنیم و همه هنرمندان با افکار مختلف بتوانند در این جشنواره مشارکت کنند، نه اینکه صرفا یک جشنواره سفارشی داشته باشیم که یک طیف خاص سیاسی در آن شرکت داشته باشند.در ادامه این جلسه، محسن راهجردی دبیر جشنواره ضمن خیر مقدم به حاضران گفت: حدود ٢٣ سال است که شبکه ایمن در جهان آغاز به کار کرده‌است و ما در جشنواره و کنفرانس‌های زیادی شرکت کرده‌ایم ولی همیشه از خودمان می‌پرسیدیم که ماحصل این بحث‌های فنی آکادمیک وقتی بین متخصصان رد و بدل می‌شود درنهایت هیچ نمود اجتماعی ندارد. بنابراین صحبت کردیم تا از چه ابزاری استفاده کنیم که ماحصل این صحبت‌ها را به درون جامعه ببریم. طبیعتا جشنواره یکی از این ابزارهاست.راهجردی افزود: توسعه حاصل نمی‌شود مگر اینکه امنیت داشته باشیم و برای فرهنگ سازی در این حوزه، به این نتیجه رسیدیم که هیچ ابزاری بهتر از زبان هنر برای انتقال این مفاهیم در سطح جامعه نداریم. شکل گیری این جشنواره با چنین نگاهی بوده است.
﷯ 
جامعه ایمن، جشنواره با اهمیتی است
حبیب ایل بیگی قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی نیز گفت: فکر می کنم که این جشنواره رویداد با اهمیتی است. درکشور ما حوادث طبیعی بسیاری مثل سیل و زلزله در سالیان گذشته خسارت جبران ناپذیری را هم به لحاظ مالی و هم به لحاظ روحی به جا گذاشته است.زلزله اخیر کرمانشاه هم به ما نشان داد که چقدر ما برای مواجه شدن با این اتفاقات آماده نیستیم و همچنین در زلزله اخیر تهران دیدم که اگر زلزله هم خساراتی نداشته باشد،رفتار غلط مردم می‌تواند باعث خسارات عجیبی شود. به همین دلیل بیش از پیش این نیاز در جامعه ما وجود دارد که بتوانیم از راه هنر و به شیوه‌های بسیار تاثیرگذار با تولید آثار خوبی که می‌تواند به فرهنگ سازی در حوزه چگونگی مواجه شدن با این بحران ها کمک کند. او افزود: امیدوارم به این موضوعات اهمیت بیشتری داده شود. 
﷯ 
آگاهی دهنده و تاثیرگذار
در ادامه این مراسم، مجید ادیبی دبیر جشنواره کاریکاتور گفت: مشهد شهری است که همیشه هنرمندان درجه یک و مطرح داشته است و حضور موفق بچه‌ها در جشنواره‌های بین المللی،مشهد را به عنوان یک قطب هنر کارتون و کاریکاتور در ایران و حتی در خاورمیانه مطرح کرده‌است؛ ولی هیچ وقت جشنواره بین المللی در این عرصه در مشهد برگزار نشده بود . جشنواره سال گذشته جامعه ایمن نخستین حرکت جدی بود که ما داشتیم و اولین جشنواره بین المللی کاریکاتور در تاریخ مشهد برگزار شد و امیدوارم که این اتفاقات و این رویدادها ادامه دار باشد. حسین صافی کاریکاتوریست و داور بخش پویانمایی نیز عنوان کرد: تاثیرپویانمایی‌ در این بخش بسیار زیاد است و از پویانمایی‌های کوتاهی که روی بیلبوردها پیام های واضحی در مورد ایمنی دارند تا پویانمایی‌های کوتاهی که در فضای مجازی دست به دست می‌شوند،گویای این هسستند که چقدرپویانمایی می تواند در آگاهی بخشی مردم تاثیرگذار باشد. همچنین می‌توانیم به فیلم‌های کوتاه اشاره کنیم که مسئله ایمنی را به شکل غیر مستقیم بیان می‌کنند.
﷯ 
اهمیت رویکرد نرم افزاری در تحقق جامعه ایمن 
در ادامه برنامه، احسان اصولی رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر مشهد با اشاره به این موضوع که تحقق جامعه امن از چند بعد قابل بررسی و پیگیری و پیاده‌سازی است، گفت: یک بعد، بحث سخت افزاری ماجرا است که در ابعاد مختلف فنی و مهندس و لجستیکی کاملا قابل پیگیری و دنبال شدن است. شکل دیگر همین اتفاقی است که ما الان به بهانه آن گرد هم جمع شده‌ایم و من معتقدم نقش آفرینی فرهنگ و هنر و اتفاقاتی مثل این رویداد می‌تواند بعد نرم افزاری این ماجرا را تامین کند.وی افزود: ما بحران‌ها و کمبودهای اجتماعی داریم که جامعه ما را ازدست یافتن به امنیت کامل به ویژه در بحث‌های اجتماعی و اخلاقی و فرهنگی به شدت دور کرده‌ است و لازم است که به این موضوعات پرداخته شود. ما هم در شورای پنجم با رویکرد نرم‌افزاری و تأمین سخت افزارهای موردنیاز به اندازه وسع و توانمان این حرکت را حمایت خواهیم کرد.

﷯ 
هنر باعث تغییر نگرش‌ها می‌شود
محمدرضا حیدری ریاست شورای اسلامی شهر مشهد نیز عنوان کرد: آگاهی بخشی شرط لازم است اما کافی نیست. مادرباره بسیاری از مسائل شناخت داریم ولی آ‌ن‌ها را انجام نمی‌دهیم. در جامعه خودمان شبکه‌های تلویزیونی متعدد چه بسیار درمورد سلوک مسلمانی آگاهی به جامعه می‌دهند اما آیا تغییراتی ایجاد شده‌است؟ تمام این پیام‌ها درمورد سلوک مسلمانی را کنار ١۵ میلیون پرونده قضایی بگذارید تا دریابید که پیام و دانش و آگاهی به تنهایی منجر به تغییر رفتار نمی‌شود. اندیشمندان معتقدند که ما برای تغییر رفتار باید به تغییر نگرش‌ها همت بگذاریم و برای آن نگرش سه بعد می‌بینند؛ اول بعد شناخت،دوم بعد عاطفی و سوم بعد آمادگی برای عمل است.آن‌ها معتقدند برای هر تغییر رفتاری این سه بعد باید درکنار هم عمل کنند، اسم این را هم فناوری فرهنگ‌سازی گذاشته اند.حیدری افزود:ما در بعد شناختی که در مورد جامعه ایمن داریم، تبلیغ می‌کنیم و آگاهی می‌دهیم اما در مورد آن دو بعد دیگر که منجر به تغییر رفتار می‌شود،ابزاری که به ما کمک خواهد کرد هنر است. البته که در همان بعد شناخت بازهم ابزار هنر به ما کمک خواهد کرد. هنر به معنای عام آن در قالب فیلم کوتاه،کاریکاتور،عکس،شعر و ادبیات و همه اجزای هنر می‌توانند به این ابعاد کمک کنند. بنابراین این اقدام بسیار عالمانه است چون ما نیازمند این ابزار هستیم. آن هم در شهر مشهد که سبقه و پیشینه جایگاه فرهنگ و ادب و هنر گرانقدری داشته که متاسفانه در سال‌هایی این فراموش شده و هنرمندان ارزشمندی از این شهر کوچ کردند. 
﷯ 
شعر اجتماعی می‌تواند به ایمنی در جامعه بپردازد
عبدالجبار کاکایی شاعر سرشناس کشور نیز در ادامه برنامه ضمن ایراد سخنانی کوتاه گفت: در ابتدا لازم می‌دانم که انتخاب مشهد را به عنوان شهر پیش‌آهنگ در ایمنی شهر انتخابی شایسته و سزاوار بدانم. این هنرمند ادامه داد:به نوعی می‌توان گفت در ۴٠ سال اخیر بعد از انقلاب، زندگی اجتماعی ایرانی ها متحول شد است.همه این‌ها ادبیات ما را به سمتی سوق داد که بستر طرح مسائل اجتماعی را در آن افزود.این زمینه هم اکنون در شعر اجتماعی ما که در معرض بلایای طبیعی و مسائل اجتماعی مداوم هست به نظر می‌آید که انگیزه شعر شاعران امروز باشد تا بتوانند به این مسئله توجه کنند و هرچه بیشتر موضوع ایمنی را در زندگی شهری فراهم کنند.
﷯ 
هنر می‌تواند همه کار انجام دهد
سخنران پایانی این مراسم، قاسم تقی زاده خامسی، شهردار مشهد بود. وی ضمن تشکر از حضار گفت: هنر همه کار می‌تواند انجام دهد هنر می‌تواند هیتلر را مصلح و امیر را جاسوس انگلیس نشان دهد. وی همچنین با اشاره به اهمیت موضوع زلزله برای کشور و شهر مشهد عنوان کرد:۶٠٠ سال پیش مشهد در یک زلزله تقریبا نابود شد و چیزی از آن باقی نماند و از آن موقع هم ما زلزله‌هایی کم و بیش داشتیم و هیچ موقع هم نمی‌توانیم بگوییم چه موقع زلزله می‌آید؛ ولی می‌توانیم با فیلم و کاریکاتور به مردم و مخصوصا کودکان بیاموزیم که اگر اتفاقی افتاد چه کنند، چرا که همه مشکلات ما بعد از زلزله است؛ من ٢۴ ساعت پس از زلزله رودبار آنجا حضور داشتم واقعا همه مشکلات بعد زلزله است و هیچ‌کس نمی‌داند چه کاری باید انجام دهد.این کاری که شما شروع کردید و دارید ادامه می‌دهید کار بسیار خوبی است. سعی کنید کارتان کاربردی باشد یعنی کاری که بتواند حرف شما را به مردم منتقل کند. کاری که می‌دانم همه شما هنرمندان خوب بلدید و من شهردار در مقابل هنرمندان ناتوان هستم.
﷯ ﷯ ﷯ 
در پایان این مراسم، علیرضا پاکدل، کاریکاتوریست مطرح مشهدی و کارتونیست روزنامه شهرآرا، کاریکاتوری که از چهره شهردار مشهد کشیده بود را به وی تقدیم کرد که بسیار مورد استقبال تقی زاده خامسی قرار گرفت. هم‌چنین در این مراسم از چند تن از هنرمندان مشهدی به واسطه تلاش‌های‌شان در برگزاری نخستین دوره جشنواره بین‌المللی جامعه ایمن ، قدردانی به عمل آمد.

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی