• خانه
  • یادداشت
  • قراردادهای سفید امضا مشکل بازار کار
کد خبر : 79309
/ 10:40
احسان سهرابی

قراردادهای سفید امضا مشکل بازار کار

هرروز شاهد سوءاستفاده از قراردادها ومفاصا حساب‌های سفید امضا هستیم.قراردادهای سفید امضا در شرایطی منعقد می‌شود که براساس ماده۶۶٨قانون مجازات اسلامی، چنین قراردادهایی غیرقانونی است.

قراردادهای سفید امضا مشکل بازار کار

کارگران، سربازان اقتصاد مقاومتی که در خط مقدم عرصه جنگ از جان خود گذشته‌اند در این جنگ اقتصادی،با شهامت مبارزه می‌کنند و شرمنده خانواده خویش می‌شوند ولی متاسفانه نظر به صداقت و پاکی این سربازان و شرایط موجود بازارکار که مورد سوءاستفاده برخی از سودجویان قرار گرفته است، باید خاطر نشان کنم به دلیل عدم توازن بازار کار و مشکلات معیشتی و موجود بودن قوانین موضوعه کشور ولی کارگران با علم براین قوانین به دلیل اجبار و اکراه و اضطرار تن به این نوع خواسته های نامشروع غیرقانونی داده، و هرروز شاهد سوءاستفاده از قراردادها ومفاصا حساب‌های سفید امضا هستیم.
قراردادهای سفید امضا در شرایطی منعقد می‌شود که براساس ماده۶۶٨ قانون مجازات اسلامی، مصوبه سال ٩٢ چنین قراردادهایی غیرقانونی است.براساس این ماده قانونی هرکس با جبر وقهر و یا با اکراه و تهدید دیگری را ملزم به دادن نوشته یا سند یا امضا ومهرکند به حبس از سه ماه تا دوسال و تا ٧۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.
در ماده۶٧٣ قانون مجازات اسلامی هرکس که قرارداد سفید امضا از سایران اخذ کرده و یا به هر طریق به‌دست آورد و بخواهد از آن سوءاستفاده کند به یک تا سه سال حبس محکوم خواهد شد.در ماده ٩ قانون کار برای صحت قرارداد کار شرایطی مقنن الزام کرده است برای طرفین لازم الرعایاست.قانون کار چتر حمایتی است برای دهک‌های پایین جامعه که اجرا نکردن آن چالش هایی برای کارگران ایجاد کرده است. باید اذعان کرد که مجلس شورای اسلامی همان‌طور که وظیفه ذاتی‌اش بر تقیین قوانین دلالت دارد شرح وتفسیر ونظارت بر اجرای قوانین نیز از وظایف وکلای ملت است.
امروز باید معاونت روابط کار وزارت کار در تسریع وعملیاتی نمودن سامانه قراردادهای کار اقدام کند تا شاهد پیشگیری از معضلاتی مانند قراردادهای سفید امضا باشیم. کارفرمایان بدانند زمانی به بهره وری نیروی کار خواهند رسید که کارگر آرامش داشته واسترس انفکاک از مجموعه را نداشته باشند. ایجاد آرامش در محیط‌های کارگری باعث تولید ثروت وارزش افزوده برای کارفرمایان و کشور شده و در نتیجه رشد اقتصادی ایران را افزایش می‌دهد.هر چند بیشتر کارفرمایان قانون را اجرا می‌کنند، با این حال همان افراد اندک و انگشت شماری که اقدام به تضعیف حقوق کارگران با عقد قراردادهای سفید امضا می‌کنند، باعث کاهش بهره روی و در نتیجه کند شدن رشد اقتصادی کشور می‌شوند.
*عضو هیئت مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور، احسان سهرابی* 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی