کد خبر : 79317
/ 11:12
استاندار:

۴٠ درصد صادرات خراسان رضوی تولیدات کشاورزی است

استاندار خراسان رضوی گفت: ۴٠ درصد از صادرات این استان مربوط به تولیدات بخش کشاورزی است و این نشان از ظرفیت و قابلیت بالای کشاورزی برای حضور در بازارهای جهانی دارد.

۴٠ درصد صادرات خراسان رضوی تولیدات کشاورزی است

به گزارش شهرآرا آنلاین به نقل از ایرنا، علیرضا رشیدیان روز پنجشنبه در آیین تجلیل از کشاورزان نمونه استان در عرصه ملی، با اشاره به مشکلات حوزه کشاورزی مانند کم آبی، سرمازدگی و حوادث غیرمترقبه افزود: علی‌رغم این وضعیت در سه چهار سال اخیر شاهد رشد و توسعه بخش کشاورزی استان بوده ایم و همراهی کشاورزان، دانشگاهیان، محققان و کارشناسان موجب شد تا شاهد انتخاب ١٧ تولید کننده و بهره بردار کشاورزی استان در سطح ملی باشیم.
رشیدیان گفت: امسال ٢٠٠ میلیارد ریال تسهیلات در بخش کشاورزی در نظر گرفته شده است.وی افزود: ٩٠ میلیارد ریال نیز تسهیلات کم‌بهره برای این بخش منظور شده است. رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: جذب تسهیلات بانکی مربوط به بخش کشاورزی در این استان معادل دو برابر میانگین کشوری است. میانگین کشوری جذب تسهیلات ٧.٩ درصد و این شاخص در خراسان رضوی ١۵ درصد است. مجتبی مزروعی افزود: پنج سال پیش این استان بیشترین میزان کاهش رشد جمعیت و مهاجرت از روستا به شهر را داشت اما امروز خراسان رضوی تنها استانی است که رشد مثبت را در جمعیت روستایی دارد.
وی ادامه داد: در سال‌های ١٣٨۵ تا ١٣٩٠ میانگین رشد جمعیت روستاهای کشور منفی ۶ دهم و در خراسان رضوی ١.١٣ معادل دو برابر کشور بود اما اکنون میانگین رشد جمعیت روستاهای کشور منفی هشت دهم و خراسان رضوی ۶ دهم است.
وی گفت: طی یک سال اخیر شاهد افزایش ۶٩٧ هزار تنی تولیدات بخش کشاورزی استان هستیم. این میزان رشد موجب افزایش هزار و ٢٢٣ میلیارد تومانی درآمد کشاورزی استان شده است. مزروعی افزود: از سهم ١٠٠ هکتاری اجرای کشت گلخانه‌ای امسال تاکنون ۶٢.٧ هکتار آن اجرا شده است و خراسان رضوی تنها ارائه دهنده تسهیلات ١٠ درصد برای توسعه کشت گلخانه ای است.
معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی نیز گفت: سالانه به میزان غذای ١۵ میلیون نفر در کشور ضایعات غذا داریم. این میزان ضایعات غذایی در حالی است که همه فشار امنیت غذایی کشور بر دوش بخش کشاورزی قرار دارد.
اسکندر زند بیان کرد: کاهش ضایعات و تصحیح الگوی مصرف تاکنون مورد بی‌توجهی قرار گرفته است. سال ١٣٧٩ سرانه مصرف شکر ٢۵ کیلوگرم بود و در سال ١٣٩۴ این میزان به ٣٠ کیلوگرم افزایش یافت. 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی