کد خبر : 79329
/ 13:15
نایب رئیس هیئت ووشو خراسان رضوی:

وضعیت بانوان از اوج به نقطه صفر رسیده است!

فعالیت این رشته رزمی کم‌فروغ شده اتفاقی که دلیل آن را زهره قرایی نایب رئیس بانوان هیئت ووشو خراسان رضوی قوی شدن رقیبان و نبود بودجه و سالن در مشهد می‌داند.

وضعیت بانوان از اوج به نقطه صفر رسیده است!

مژده رنگیان- شهرآراآنلاین، ووشو خراسان رضوی از سال‌های دور همیشه چه در بخش بانوان چه آقایان دارای چهره‌های شناخته شده‌ای بوده و در تیم‌های ملی نام آن‌ها شنیده می‌شده است اما در این سال‌ها فعالیت این رشته رزمی کم‌فروغ شده و دیگر در تیم‌های ملی بانوان کمتر نامی از دختران مشهدی به گوش می‌رسد. اتفاقی که دلیل آن را زهره قرایی نایب رئیس بانوان هیئت ووشو خراسان رضوی قوی شدن رقیبان و نبود بودجه و سالن در مشهد می‌داند.

وی در این خصوص اظهار کرد: از سال 86 به بعد، به مدت پنج سال پیاپی دختران مشهد برترین ورزشکاران آسیا بودند و از سال 2005 تا 2007 مشهدی‌ها قهرمانی آسیا را در اختیار داشتند. سپیده شاکریان برترین ورزشکار آسیا بود و عصمتی نیز هفت مدال آسیا را به دست آورده بود. در سال 2005 در مسابقات آسیایی ماکائو صددرصد تیم ملی ووشو بانوان را دختران خراسانی تشکیل می‌دادند.

قرایی تصریح کرد: کمبود بودجه و مشکلات مالی از سال 90 آغاز شد و از نقطه اوج به صفر رسیدیم. تا جایی که دیگر نتوانستیم در مسابقات بین‌المللی و تیم‌های ملی جایی داشته باشیم. دلیل آن هم این است که به صورت عجیبی ناگهان هزینه ورزشکاران در این رشته زیاد شد و در حال حاضر ورزشکاران ووشوکاری هستند که سالیانه 200 تا 300 میلیون تومان برای آمادگی و حضور در مسابقات هزینه می‌کنند و با هزینه شخصی به اردوهای خارج از کشور می‌روند.

اکثر قهرمانان ما از مناطق محروم مشهد هستند

وی ادامه داد: در مقابل، اکثر قهرمانان و ورزشکاران ما در استان از مناطق کم‌برخوردار  هستند و دلیل آن روحیه سخت کوشی آنان است  و قطعا نه ورزشکاران و نه هیئت استان از پس چنین هزینه‌هایی برنمی‌آیند. سپیده شاکریان که قهرمانی آسیا را به دست آورده است و 11 مدال آسیایی و جهانی دارد، از چند ماه پیش ازدواج کرده و ساکن تهران شده است و دیگر نباید در مشهد روی او حساب باز کرد. هرچند فکر نمی‌کنم ورزش قهرمانی را دیگر دنبال کند. عصمتی نیز با 8 مدال آسیایی و جهانی، حالا دیگر ورزش قهرمانی را کنار گذاشته است و به مربیگری مشغول است.

نایب رئیس هیئت ووشو خراسان رضوی در پاسخ به کسانی می‌گویند ووشو بانوان کم‌کار شده است، گفت: ورزشکاران ما کم‌کار نشده‌اند اما حریفان در شهرهای دیگر هزینه‌های هنگفتی می‌کنند. رقیب مهسا دهقان ووشوکار مشهدی، با هزینه شخصی روزی سه جلسه در چین تمرین می‌کند. ورزشکاران ما از لحاظ تکنیکی هیچ کم و کاستی نسبت به دیگر ورزشکاران ندارند و حتی روزانه نزدیک به هفت ساعت در حال تمرین هستند و فشار زیادی را متحمل شده‌اند. فقط نیاز به توجه بیشتر، بهبود شرایط تغذیه‌ای و مکملی و بدنسازی دارند.

می‌خواهیم دوباره به اوج برسیم

قرایی تصریح کرد: بررسی شرایط دختران ووشوکار استان برای حضور در رقابت‌های قهرمانی زیر نظر دکتر رشید لمیر انجام شد و وی اعلام کرد شرایط تغذیه‌ای ورزشکاران در مرحله ورزش قهرمانی نیست. دختران با کم‌خونی و کمبود آهن مواجه هستند و نیاز به مصرف مکمل دارند و حتی برنامه‌ای برای حل مشکل ورزشکاران نوشته شد اما به دلیل نبود بودجه و هزینه‌ای  سه تا چهار میلیون تومانی نتوانستیم آن را اجرا کنیم.

وی با بیان این‌که نزدیک به هشت ماه است تمرینات فشرده و با هدف حضور در مسابقات قهرمانی کشور و انتخابی تیم ملی در حال برگزاری است، اظهار کرد: بچه‌های تیم کسانی هستند که از 4، 5 سالگی تمرینات خود را آغاز کرده‌اند و با این تلاش‌ها در رده‌های پایه، دیگر از نقطه صفر ووشو بانوان استان دور شده‌ایم و دوباره می‌خواهیم استارت روزهای خوب ووشو خراسان را بزنیم. 15 بهمن‌ماه انتخابی تیم ملی ووشو بانوان است که از خراسان رضوی شش سهمیه در رشته تالو و چهار سهمیه در ساندا داریم و امیدواریم امسال شاهد حضور دختران مشهدی در تیم ملی باشیم.

تنها سالن اختصاصی ووشو تبدیل به درمانگاه شد

قرایی با اشاره به نبود سالن ویژه ووشو در مشهد تصریح کرد: طی این سال‌ها یک سالن خصوصی ووشو وجود داشت که همه تمرینات قهرمانان ما در آن محل برگزار می‌شد که حالا مکان آن باشگاه واگذار شده و تبدیل به درمانگاه و مرکز دیالیز شده است. ساخت خانه ووشو استان نیز که سال‌ها در پیچ و خم است، در آستانه بهره‌برداری قرار دارد و طبق قول مدیرکل ورزش و جوانان خانه ووشو در مجموعه کوثر اسفندماه افتتاح خواهد شد و 99 درصد کارهای آن انجام شده است. در حال حاضر برای انجام تمرینات تیم استان با کمک هیئت سالنی اجاره کرده‌ایم و  ورزشکاران ما در تیم های دیگر استان ها در لیگ حضور دارند.

 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی