کد خبر : 79343
/ 17:30
نگاهی به خیریه‌ای پرکار در توس۸۵

خیاط‌خانه‌ای برای بانوان سرپرست خانوار

محله شهرک شهیدمطهری یا همان توس۸۵ از محلات قدیمی‌ در پهنه کم‌برخوردار منطقه۲ است. این محله به‌دلیل مهاجرپذیر بودن و قرار گرفتن در حاشیه شهر، همیشه جمعیت به‌نسبت زیادی را در خود جای داده است.

خیاط‌خانه‌ای برای بانوان سرپرست خانوار

فرامرزی - شهرآرا آنلاین - وجود اقشار کم‌برخوردار در این محله موجب شد از چهار پنج سال پیش افراد محروم ساکن در آن، بارها به مسجد مراجعه و تقاضای کمک کنند. این موضوع باعث شد خیریه مسجد مطهری وابسته به ولی‌عصر(عج) برای کمک به مردمی‌ که اوضاع مالی درست‌وحسابی نداشتند، شکل بگیرد. راه‌اندازی کارگاه خیاطی ازسوی این خیریه، باعث اشتغال ۲۰بانوی سرپرست خانوار شده است. در این گزارش، گفت‌وگوی ما را با مسئولان خیریه مطهری می‌خوانید.

مدیریت همدلی
حسن عبداللهی، مدیر خیریه مطهری وابسته به مسجد ولی‌عصر(عج)، است. او در این‌باره می‌گوید: هر شب بعد از نماز مغرب‌وعشا، افراد بی‌بضاعت محله در مسجد، از نمازگزاران یا متولیان مسجد تقاضای کمک می‌کردند. ازسوی دیگر خیران بسیار خوبی هم در محله داشتیم که به آن‌ها کمک می‌کردند اما هیچ‌گونه برنامه‌ریزی و مدیریت درستی در این‌باره وجود نداشت؛ به همین خاطر در سال۱۳۹۲ تصمیم گرفتیم با ایجاد خیریه، این همدلی خیران را مدیریت کنیم.وی هدف اولیه تشکیل این مرکز را توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری درزمینه ایجاد هم‌بستگی بین مردم ذکر کرده و می‌افزاید: این خیریه در دهه کرامت سال۱۳۹۲ کارش را آغاز کرد. در همان سال با ادارات مختلف رایزنی کردیم. درنهایت کمیته امداد در حمایت از این مرکز پا پیش گذاشت و تهیه امکانات دفتری و نظارت بر خرج‌ودخل خیریه مطهری را برعهده گرفت.عبداللهی گام بعدی در راه‌اندازی خیریه را هدف‌مندی کمک‌های خیران دانسته و می‌گوید: پس از آن خیریه، جهت دادن به کمک‌های خیران و همچنین شناسایی افراد محروم و کمک به آنان را آغاز کرد.

۱۶۰خانواده تحت حمایت
مسئول اجرایی این مرکز در تکمیل صحبت‌های عبداللهی می‌گوید: این مرکز با حدود ۲۰خانواده محروم تشکیل شد و امروز در آن، ۱۶۰خانواده محروم تحت پوشش هستند که تمام مایحتاج آن‌ها را خیران بومی‌ محله تامین می‌کنند.
سلیمان خاکستری ادامه می‌دهد: نوع نیاز افرادِ تحت‌پوشش، متفاوت است. برخی از این افراد نیاز درمانی دارند. برخی حمایت‌های آموزشی می‌خواهند. تغذیه، پوشاک و... نیازهای دیگر افراد تحت پوشش است.
عبداللهی در ادامه صحبت‌های خاکستری می‌گوید: در این مرکز هیئت‌عاملی متشکل از هفت نفر از معتمدان و خیران محلی و چهار نفر از اهالی محله فعالیت می‌کنند. این چهار نفر که دو نفرشان از بانوان محله هستند، تحقیقات محلی درمورد شناسایی نیازمندان را به‌عهده دارند. به‌جز مدیر داخلی خیریه، تمام افرادی که با این مرکز همکاری می‌کنند، به‌صورت خیرخواهانه در این مجموعه فعالند.  وی درمورد نحوه فعالیت خیریه می‌گوید: وقتی افراد محروم به مرکز مراجعه می‌کنند، تمام اطلاعات آنان در فرمی‌ ثبت می‌شود. این فرم به دست چهار عضو هیئت‌عامل می‌رسد. آن‌ها درمورد درخواست‌های فرد و اینکه آیا واقعا نیازمند کمک هست یا نه، تحقیق می‌کنند.
 عبداللهی یادآوری می‌کند: تحقیقات کاملا محرمانه صورت می‌گیرد. این اقدام برای حفظ آبروی افراد است. بعد از تحقیقات اگر تشخیص داده شود که فرد مراجعه‌کننده محروم است، باتوجه‌به ضرورت، به او کمک می‌شود.

پزشکان خیّر
مسئول اجرایی خیریه در ادامه می‌گوید: خیران محله ما افراد پولداری نیستند. درواقع هر که در هر زمینه‌ای بتواند به نیازمندان کمک کند، پیش‌قدم می‌شود؛ به‌عنوان مثال در محله ما چند پزشک با تخصص‌های مختلف هستند که هر نیازمندی را که مرکز نیکوکاری به آنان معرفی کند، به‌صورت رایگان درمان می‌کنند.وی ادامه می‌دهد: کمک به افراد نیازمند تنها شامل کمک مالی نیست. ما در این مرکز کمک‌های دیگری هم ترتیب داده‌ایم؛ مثلا یکی از مراجعان، کار اداری دارد و سواد درست‌وحسابی ندارد. خیران باسواد، راهنمایی‌اش می‌کنند یا گاهی مراجعه‌کننده ما اعتیاد دارد اما نمی‌داند چطور باید ترک کند. این مرکز با هماهنگی ستاد مبارزه با موادمخدر، فرد معتاد را به مراکز ترک‌اعتیاد معرفی می‌کند. در این زمینه تعدادی را به‌صورت رایگان درمان کردیم. در گام دوم توانستیم با هماهنگی استادان دانشگاه و مشاورانِ معرفی‌شده سازمان بهزیستی، برای آشنایی خانواده معتادان بهبودیافته با معضلات اعتیاد، جلسات متعددی را در مسجد محل برگزار کنیم.

مشاوره رایگانِ تربیت فرزند
 خاکستری درباره دیگر فعالیت‌های فرهنگی این مرکز می‌گوید: تربیت فرزندان در خانواده سالم از اولویت‌های خیریه مطهری است. در این زمینه کلاس‌های متعددی در مسجد محله برگزار کردیم. درقالب این کلاس‌ها، خانواده‌هایی را که با فرزندانشان مشکل داشتند، به مشاوره، معرفی و چند جلسه مشاوره برایشان برگزار کردیم. هزینه این کلاس‌ها و جلسات مشاوره را هم خیران تقبل کردند.این مرکز خیریه به ایتام هم خدمات می‌دهد. عبداللهی در این زمینه می‌گوید: در این مرکز ۳۴یتیم را تحت پوشش قرار داده‌ایم و در این چند سال توانسته‌ایم با کمک خیران محله، ماهانه مبلغی به حساب آنان واریز کنیم.خاکستری درمورد حمایت‌های دیگر از محرومان می‌گوید: در مناسبت‌های مختلف سال مانند ماه رمضان، عید نوروز، عیدقربان و... با کمک خیران بسته‌های غذایی برای محرومان تهیه می‌کنیم و درحال‌حاضر هر هفته خیران محلی، غذای گرم به نیازمندان می‌دهند.
 عبداللهی در ادامه حرف‌های او می‌گوید: شب چله‌ای که گذشت، ۵۰۰کیلو میوه را خیران محله، تهیه و دربین نیازمندان توزیع کردند.

اشتغال‌زایی برای ۲۰نفر
اقدام مهم دیگر خیریه مطهری، اشتغال‌زایی است. خاکستری در این زمینه می‌گوید: با هدف محرومیت‌زدایی و باتوجه‌به فرمایش‌های مقام معظم رهبری درزمینه اقتصاد مقاومتی، از سال گذشته ۲۰نفر از بانوان بی‌سرپرست محله را با همکاری مرکز آموزش فنی‌وحرفه‌ای تحت آموزش خیاطی قرار داده‌ایم و مدتی است برای آن‌ها یک کارگاه خیاطی برپا کرده‌ایم که این گام اول ما در این زمینه است و امیدواریم با حمایت‌ نهادهای مختلف و خیران، بتوانیم این کارگاه را گسترش دهیم. خاکستری درباره اقدامات فرهنگی این مرکز نیز می‌گوید: دهه آخر صفری که گذشت، با حمایت‌های خیران ۵۰۰زائر پیاده را در سه روز با غذای گرم پذیرایی کردیم. سپس ۵۰کیلو مواد پسماندی را که در این سه روز استفاده شده بود، به سازمان پسماند شهرداری تحویل دادیم.
 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی