کد خبر : 79350
/ 08:20
معاون فرهنگی و مطبوعاتی ارشاد استان از وضعیت چاپ و نشر در حوزه ادبیات می‌گوید

نبود نظارت بر کیفیت محتوا

چاپ و انتشار کتاب همیشه یکی از دغدغه‌های اصلی شاعران و نویسندگان بوده و هست؛ نبود حمایت مالی، نبود توزیع مناسب و مشکلاتی از این دست، سبب شده تا ما گاهی با اقبال اندک شاعران و نویسندگان برای چاپ کتاب رو به‌رو باشیم

نبود نظارت بر کیفیت محتوا

 

هما سعادتمند-  طبق آمار اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در دو حوزه شعر و داستان در سال١٣٩٣، ۵٣٨ عنوان کتاب، در سال١٣٩۴، ٣۶٣ عنوان کتاب و در سال ١٣٩۵، ۶۴١ عنوان کتاب به چاپ رسیده است. فهرست کتاب‌های ارائه شده به بازار از ابتدای سال جاری تا کنون نیز از انتشار ۴١٨ عنوان کتاب حکایت دارد. آماری که نسبت به دهه گذشته کاهش داشته اما در مقایسه با چاپ کتاب در دیگر حوزه‌های علمی، دینی مذهبی، سیاسی و ... از وضعیت مطلوب‌تری برخوردار است. این آمار و ارقام سبب شد تا در گفت‌وگو با معاون فرهنگی و مطبوعاتی ارشادخراسان رضوی‌، به بررسی وضعیت چاپ و نشر و راهکارهای ارتقای آن بپردازیم.

ما در حوزه ادبیات پرکار بوده‌ایم
گفته‌های یوسف امینی از آمار ده‌ماهه نخست سال جاری، گویای وضعیت مطلوب بازار نشر در حوزه‌های شعر و داستان نسبت به سه سال گذشته است. وی بیان می‌کند: حوزه نشر و چاپ کتاب یکی از بخش‌هایی‌است که عوامل بسیاری مانند گرانی کاغذ، طرح‌های حمایتی از انتشار کتاب، میزان استقبال مخاطب و استقبال شاعران و نویسندگان از انتشارِ کتاب در ایام مختلف سال در چند و چونی آن تاثیرگذار است.
معاون فرهنگی و مطبوعاتی ارشاد استان ادامه می‌دهد: با این همه در مجموع، میانگین آماری استان خراسان رضوی، در چند سال اخیر گویای این مطلب است که ما در حوزه ادبیات به معنای عام آن جزو حوزه‌های پرکار بوده‌ایم؛ تا آنجا که توانسته‌ایم رتبه اول را در میان دیگر حوزه‌های مختلف نوشتاری به دست آوریم. وی همچنین با اشاره به اینکه در خراسان رضوی سالانه حدود سه هزار و ۵٠٠ تا چهار هزار عنوان کتاب چاپ می‌شود، می‌گوید: تا پایان سال جاری، سه ماه فرصت باقی است و این‌طور که پیش می‌رود، آمار چاپ ما در حوزه شعر و داستان با سال گذشته تقریبا برابر است.

مهم محتواست
امینی در ادامه ضمن اذعان بر مشکلات حوزه نشر یادآورمی‌شود: کمیت در آمار، در درجه دوم اهمیت قرار دارد و بحث و دغدغه اصلی باید بر روی محتواهای ارائه شده در کتاب‌ها باشد؛ ارائه آثار غنی و اصیل، بازآفرینی متون ادبی و نوآوری از دلایلی‌ است که می‌تواند مخاطب را به خرید و خواندن کتاب ترغیب کند.
وی ادامه می‌دهد: ما باید این واقعیت را در نظر بگیریم که در برابر تأمین نیازهای فرهنگی مخاطب مسئول هستیم. متأسفانه بسیاری از کتاب‌هایی که در حوزه ادبیات چاپ می‌شوند با ضعف محتوایی روبه‌رو هستند.

گاهی کتاب‌ها مشکل نگارشی دارند
امینی می‌گوید: ما برپایه مصوبه شورای انقلاب فرهنگی در قوانین چاپ و نشر، به بررسی آثار می‌پردازیم؛ اگر کتابی حداقل‌های این مصوبه را رعایت کرده باشد، مجوز چاپ می‌گیرد. در این میان باید هیئت‌های نظارتی وجود داشته باشد که بر محتوای کتاب‌ها نظارت کند. گاهی در نبود همین نظارت دقیق، نثر و حتی ویراستاری کتاب‌هایی که چاپ می‌شوند، با مشکل روبه‌رو هستند.

تکیه بر پشتوانه‌های غنی خراسان
معاون فرهنگی و مطبوعاتی ارشاد خراسان رضوی اظهار می‌کند: خراسان خانه مفاخر بسیاری است. ما پس از تهران جایگاه دوم نشر کتاب در حوزه ادبیات و افتخاراتی چون برگزیده شدن نویسندگان مشهدی در جایزه ادبی جلال را داریم. چه خوب است با تکیه بر این پشتوانه‌های فرهنگی ادبی غنی، ظرفیت‌های شهر و استان‌مان را متبلور کنیم. لازمه تحقق این مهم همکاری نهادها، سازمان‌های ذی‌ربط و جامعه ادبی ماست تا به یاری خدا هر روز در حوزه چاپ و نشر کتاب شاهد رویدادهای تازه و درخور نام بزرگ خراسان باشیم.

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی