کد خبر : 79355
/ 08:32
نگاهی به برگزاری کارگاه‌های آموزشی، تجربی «خانه بهار»

تجلی گفتمان هنر

در حاشیه جشنواره هنری مشهد، مجموعه کارگاه‌های آموزشی، تجربی طرح «خانه بهار» از تاریخ هفتم دی ماه ۹۶ تا بیست و سوم دی‌ماه برگزار شد و هنرمندان و علاقه‌مندان به هنر شهری در بخش‌های مختلف توانستند به گفت‌وگو و انتقال تجربه بپردازند. اتفاقی خوب که فرصت هم‌اندیشی برای هنرمندان مشهدی را فراهم کرد.

تجلی گفتمان هنر

 

برگزاری چالاک رویدادها
نوید فلاحت مدیر کارگاه‌های این جشنواره در گفت‌وگو با شهرآرا گفت: این سلسله کارگاه‌ها به ترتیب اهمیت اثر بخشی و با توجه به مهلت ارسال آثار، در ۷ بخش هنرهای موقت شهری(عیدگاه) ، نقاشی دیورای و نقش برجسته(دریادل)، نمایش‌های خیابانی و جشن‌های آیینی (سعد آباد)، آذین بندی و تزیینات شهری ( زیباشهر)، یادمان‌های دائم شهری ( شهدا)، نورپردازی و ویدیوهای شهری (جنت)، گرافیک شهری ( پنجراه) در نشست‌هایی دوسویه به همراه ارائه‌هایی از استادان و فعالان حرفه‌ای هر بخش برگزار شد. فلاحت افزود: مدل برگزاری این رویدادها مدلی چالاک، کاربردی و سریع است؛ بدین معنا که مخاطبان این کارگاه‌ها، مباحثی را به دیدن و شنیدن نشستند که بر اساس هدف نهایی که شرکت در فراخوان جشنواره است، طراحی شده بود.

ارائه دهندگان کارگاه‌های مختلف
در بخش هنرهای موقت شهری ارائه دهندگان با موضوعات مختلف به طرح بحث پرداختند. خانم‌ها مهندس سمیه سریری(گونه شناسی هنر عمومی)، مهدیه باغبانی ( خلاقیت در ایده) و آقایان مهندس اسماعیل رزاقی(شهر و اثر)، دکتر علیرضا ثلثی(آنچه در اجرا مهم است) و مهدی معطلی( نکات کلیدی و الزامات) ارائه دهندگان این بخش بودند. در بخش نقاشی دیواری و نقش برجسته خانم‌ها مریم مهدوی(نگاه نقاشانه در شهر)، عاطفه مصدقیان( الزامات و نکات کلیدی) و آقایان جعفر خلیلی( نکات کلیدی در انتخاب اثر)، محسن رحمانی(از خلاقیت تا اجرا) در این بخش به طرح موضوع و پرسش و پاسخ پرداختند.در بخش نمایش‌های خیابانی و جشن‌های آیینی آقایان کریم جشنی (تئاتر در شهر )، محمد جهانپا(تجربیات تئاتر خیابانی)، بهزاد چوپانکاره ( بررسی رویدادهای آیینی نوروز)، رضا عرفانی( بررسی شکلی تئاترخیابانی) و حامد امانپور ( تئاتر در نظام نشانه شناسی شهر؛ بازتاب شهر در تئاتر) به طرح موضوع پرداختند .در بخش آذین‌بندی و تزئینات شهری که چهارمین کارگاه به هم پیوسته آموزشی تجربی جشنواره بود، خانم‌ها مهندس پریا غیاث‌زاده( مواد و متریال و بررسی تجربیات پیشین)، مهندس عطیه غلامپور(‌ارگونومی در طراحی)، شراره جنگجو( ایده یابی و خلاقیت) و آقایان امیرخالقی( نکات کلیدی در داوری آثار) و پارسا صادقیان (رنگ و تصویر ) ارائه‌هایی داشتند.در پنجمین بخش که به مبحث یادمان‌های دائم شهری پرداخته شد آقایان دکتر ایمان رضوانی (شهر و اثر)، مهندس جعفر اعرابی ( همنشینی فرم و شهر )، دکتر محسن اکبرزاده (داستان مکان) ، مسعود رنگرزان ( روایت مجسمه ها)، امیر مهدی وثوق( چالش ها و تجربه ها) ارائه دهندگان این بخش بودند.هفتمین رویداد کارگاه های آموزشی تجربی با ارائه‌هایی از دکتر مهدی اشراقی(فرهنگ در گرافیک شهری)، نوید فلاحت (طراحی پروژه های مسیر یابی )، مسعود شاکری( دانشگاه و سیمای گرافیک شهری)، مصطفی معمی وند( گرافیک رویداد محور)و مهدی درویشی ( گرافیک شهری) برگزارگردید.

حضور ٨٠٠ هنرمند در کارگاه‌های آموزشی
استقبال خوبی از سوی هنرمندان به برگزاری این کارگاه‌ها صورت گرفت به نحوی که طبق آمارهای ارائه شده، این کارگاه‌ها میزبان حدود ۸۰۰ هنرمند در تخصص‌های مورد نیاز فراخوان و ۳۶ ارائه دهنده در مباحث تخصصی بودند. نوید فلاحت ضمن ابراز خرسندی از این استقبال در پایان تصریح کرد: محتوای این کارگاه‌ها به صورت متن و تصویر در قالب فایل‌های پی دی اف به دو زبان فارسی و انگلیسی در اختیار علاقه‌مندان و پژوهشگران حوزه‌ هنر عمومی قرار خواهد گرفت و امیدواریم بتوانیم تجربیات ناب و مهم مشهد را به صورت مدون به محتواهایی قابل دسترس برای هنرمندان ایران و جهان تبدیل کنیم.

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی