کد خبر : 79358
/ 08:39
نقض فنی فینال کشتی پهلوانی با حکم رسمی فدراسیون

اشتباه شده !

مسابقات کشتی پهلوانی قهرمانی کشور درحالی با قهرمانی جابر صادق‌زاده در مشهد به پایان رسید که بعد از گذشت دو روز حالا زوایای دیگری از این مسابقه آشکار شده است.

اشتباه شده !

جوادطاری بخش- شهرآراآنلاین، مسابقات کشتی پهلوانی قهرمانی کشور درحالی با قهرمانی جابر صادق‌زاده کشتی‌گیر مازندرانی و شکست احمد میرزاپور کشتی‌گیر خراسانی، در مشهد به پایان رسید که بعد از گذشت دو روز حالا زوایای دیگری از این مسابقه آشکار شده است.

نمای اول؛ مسابقه فینال

سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان و رسول خادم رئیس مشهدی فدراسیون کشتی، خود را به کف سالن شهید بهشتی مشهد رسانده‌اند و در نزدیک‌ترین نقطه به تشک اصلی مسابقه، جایی که قرار است احمد میرزاپور کشتی‌گیر خراسانی، و جابر صادق‌زاده کشتی‌گیر مازندرانی، برای کسب عنوان پهلوان ایران و بازوبند پهلوانی با هم کشتی بگیرند، مستقر شده‌اند.  داور که به سوتش می‌دمد، میرزاپور به‌یک‌باره حمله می‌کند و 3 امتیاز را در همان ابتدای کار از آنِ خود می‌کند. مردم این‌بار بیشتر از قبل او را تشویق می‌کنند. دو کشتی‌گیر روی تشک همچنان با هم سرشاخ هستند. داور به نشانه اخطار به صادق‌زاده، مسابقه را قطع می‌کند. طبق قانون و عرف کشتی، زمانی‌که داور مبارزه را قطع می‌کند، پس از اعلام نظر، کشتی‌گیران را به وسط تشک هدایت می‌کند. در کشتی پهلوانی نیز این رسم همواره رعایت شده و حتی دو کشتی‌گیر برای زدودن هرگونه اختلاف در ادامه مبارزه با تأکید داور با یکدیگر دست می‌دهند و آن‌گاه مبارزه را ادامه می‌دهند. این‌بار اما این موضوع رعایت نمی‌شود و زمانی‌که داور سوت قطع مبارزه را می‌زند، به صادق‌زاده برای زدن ضربه بر سر میرزاپور تذکر می‌دهد؛ اما درحالی‌که میرزاپور با نگاه به‌سمت پایین و کشیدن دست بر سر‌وصورت، خود را مهیای حضور در وسط تشک و ادامه مبارزه می‌کرد، داور بدون هیچ‌گونه هماهنگی و رعایت موارد فوق، اقدام به نواختن سوت می‌کند و صادق‌زاده نیز بدون توجه به اصول جوانمردی، از حواس‌پرتی میرزاپور سوءاستفاده کرده و به پاهای او حمله‌ور می‌شود و در چند ثانیه پشت او را به خاک می‌رساند و به‌این‌ترتیب با ضربه فنی، برنده مسابقه می‌شود.

نمای دوم؛ ناراحتی تماشاگران و جلسه خصوصی

سوت پایان مسابقه که به صدا درمی‌آید، جنجال به راه می‌افتد. تماشاگران عصبانی حاضر در سالن تأکید دارند که داور اشتباه کرده و صادق‌زاده زودتر از سوت به‌سمت میرزاپور حمله کرده است. در کنار تشک هم غوغایی برپاست. میرزاپور ناراحت‌ترین فرد حاضر در سالن کشتی است که به‌سمت رختکن می‌رود. تماشاگران عصبانی هر چیزی که در دست دارند، به نشانه اعتراض به سمت تشک پرتاب می‌کنند. رسول خادم که جو را متشنج می‌بیند، سریع از کنار وزیر بلند می‌شود و خودش را به میرزاپور در رختکن می‌رساند. خادم از میرزاپور درخواست می‌کند که به سالن برگردد تا جو ملتهب را آرام کند و حداقل مشکلی برای وزیر ورزش و جوانان به وجود نیاید. میرزاپور بعد از وقفه‌ای دوباره به سالن بازمی‌گردد و جو کمی آرام می‌شود. هر دو کشتی‌گیر روی تشک می‌روند، اما وزیر درنهایت بازوبند را بر روی بازوی صادق‌زاده می‌بندد و مسابقات به پایان می‌رسد؛ اما همه می‌دانستند که حق صادق‌زاده، این بازوبند نبوده است!

نمای سوم؛ جلسه ویژه در فدراسیون

دو روز بعد از این مسابقه و با توجه به اعتراض رسمی هیئت کشتی استان خراسان رضوی به رأی داوران در مسابقه فینال سنگین‌وزن کشتی پهلوانی، جلسه ویژه‌ای در فدراسیون کشتی تشکیل می‌شود. رسول خادم و رضا لایق رئیس و دبیر فدراسیون، سیروس‌پور مشاور عالی فدراسیون، عیسی مؤمنی مدیر تیم‌های ملی کشتی‌های سنتی، طاهرخانی، کریمی و صادقی اعضای کمیته داوران و هاشمی‌نسب و فروتن دو داور بین‌المللی که به‌تازگی بازنشسته شده‌اند، در این نشست حضور داشتند و فیلم کشتی مذکور از سه زاویه، چندین‌بار توسط اعضای حاضر در جلسه بررسی می‌شود و درنهایت به این جمع‌بندی می‌رسند؛

اول اینکه کشتی‌گیر دوبنده قرمز یعنی صادق‌زاده، زودتر از سوت آغاز مسابقه، اقدام به زیرگیری کرد که می‌بایست ازسوی داور وسط، کشتی متوقف و مجددا در شرایط قانونی آغاز می‌شد.

دوم اینکه اشتباه داور وسط مسجل بوده و تعجیل در اعلام آغاز مسابقه، قبل از استقرار کامل دو کشتی‌گیر در وسط تشک مطابق ضوابط جاری  نبوده است.

سومین مورد نیز اشتباه کادر فنی کشتی‌گیر دوبنده آبی یعنی میرزاپور و تأخیر در اعلام چلنج (بیش از پنج ثانیه مطابق ضوابط) برای اعتراض به اقدام کشتی‌گیر دوبنده قرمز به زیرگیری پیش از سوت داور بوده است.

اما چهارمین موضوع، اشتباه رئیس تشک و مدیریت نامناسب کشتی پس از انجام اشتباه داور وسط، از طریق قطع کشتی و آغاز مجدد آن بوده است و اینکه رئیس تشک در استفاده از فرصت چلنج اعلام‌شده توسط کادر فنی کشتی‌گیر دوبنده آبی، برای بازنگری در رأی اعلامی اشتباه کرده است. همچنین اشتباه سرپرست فنی مسابقات و مدیریت نامناسب کشتی پس از اعلام چلنج ازسوی کادر فنی کشتی‌گیر دوبنده آبی، برای بازنگری در رأی اعلامی، از دیگرموارد تخلف بوده است. در بندهای دیگر این صورت‌جلسه آمده است: برخلاف مصوبه کمیسیون داوران، هیچ‌یک از داوران بین‌المللی دارای درجه یک ویژه در مسابقات قهرمانی کشور کشتی پهلوانی سال۱۳۹۶، حضور نیافتند. اشتباه مذکور متوجه رئیس کمیسیون داوران است. همچنین برخلاف مصوبه کمیسیون داوران، آقای امامی به‌عنوان نماینده کمیسیون داوران در کشتی پهلوانی در مسابقات مذکور حضور نیافت. باوجود بندهای مختلف این صورت‌جلسه، بند آخر آن با یک علامت سؤال بزرگ روبه‌روست. در این بند آمده است: «با توجه به نتایج فوق‌الذکر و به‌منظور احترام به تمامی علاقه‌مندان به کشتی کشور و همچنین ارج‌گذاری به اصل عدالت در امر قضاوت در مسابقات کشتی، فدراسیون کشتی ایران درخصوص بندهای یادشده و عوامل اجرایی مسئول، تصمیم‌گیری خواهد کرد.»

حال باوجود این‌همه اشتباه، مشخص نیست چرا رأی نهایی دراین‌باره صادر نشده است؛ هر چند که بر اساس قوانین موجود، وقتی کشتی به پایان می‌رسد و دست کشتی‌گیر برنده بالا می‌رود، هیچ موضوعی به‌جز موارد دوپینگ نمی‌تواند نتیجه را عوض کند و همین موضوع باعث شده تا فدراسیون کشتی بر سر این کشتی با چلنجی عجیب‌وغریب روبه‌رو باشد.

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی