کد خبر : 79361
/ 08:50
به بهانه حضور دختر مشهدیِ هوادار پرسپولیس در ورزشگاه ثامن

تبدیل تهدید به فرصت در سکوهای ممنوعه

ورود ممنوع غیرقانونی، موجی که شاید تا یکی‌دو سال گذشته تنها با نظرات بانوان همراه بود، اما حالا مردان نیز به این جریان اجتماعی پیوسته‌اند و خواهان حل این موضوع هستند

تبدیل تهدید به فرصت در سکوهای ممنوعه

مژده رنگیان- شهرآراآنلاین، روز جمعه 22 دی‌ماه درحالی‌که ورزشگاه ثامن مشهد میزبان دیدار دو تیم مشکی‌پوشان و پرسپولیس بود و بیش از 30هزار هوادار برای تماشای این دیدار به استادیوم آمده بودند، در میان این هیاهو و پرچم‌های قرمز و مشکی، دختری نوجوان دل به دریا می‌زند و برای تشویق و تماشای بازی تیم مورد‌علاقه‌اش مجبور می‌شود هویت و شخصیت خود را برای چندساعتی فراموش کند و با تغییر پوشش، فقط به‌واسطه مذکر‌بودن اجازه ورود به ورزشگاه را بگیرد و موفق نیز می‌شود؛ اما دقایقی نمی‌گذرد که توجه مأموران را جلب می‌کند و باعث می‌شود تا پایان بازی بازداشت بوده و با حضور پدرومادرش در محل ورزشگاه و با امضای تعهدنامه راهی خانه شود.

این اتفاق دنباله ماجراهای ورود دختران به استادیوم‌های ورزشی در هفته‌های اخیر بود که حضور دو دختر ریش‌دار در دیدارهای پرسپولیس مقابل فولاد در اهواز و بازی پرسپولیس و تراکتورسازی در ورزشگاه آزادی با انتشار تصاویر آن‌ها، در رسانه‌ها جنجال به پا کرد؛ اما این اتفاق دقیقا در روزی رقم خورد که زنان عربستانی برای نخستین‌بار اجازه حضور در ورزشگاه‌ها را به دست آوردند و راهی سکوهای استادیوم ورزشی ملک‌فهد شده و در کنار خانواده خود به تماشای بازی دو تیم الاهلی و البطین نشستند و هیچ اتفاق عجیب‌وغریبی نیز در این میان پیش نیامد؛ دیداری بدون دعوا، توهین، بی‌احترامی و بازداشت تماشاچیان!

ورودممنوع غیرقانونی

همه این اتفاق‌ها باعث می‌شود تا بیش‌از‌پیش موضوع ممنوعیت «ورود زنان ایرانی به ورزشگاه‌های ایران» رنگ بگیرد و شاهد اظهارنظرهای مختلف از اقشار و گروه‌های متفاوت باشیم؛ موجی که شاید تا یکی‌دو سال گذشته تنها با نظرات بانوان همراه بود، اما حالا مردان نیز به این جریان اجتماعی پیوسته‌اند و خواهان حل این موضوع هستند. بارها ثابت شده است که هیچ قانون مدونی برای ممنوعیت حضور بانوان در ورزشگاه‎های ایران وجود ندارد و در دنیا حتی در کشورهای مسلمان چنین موضوع ساده‌ای براساس قوانین کشور مربوطه حل شده و حق بانوان زیرپا گذاشته نشده است. به‌دلیل همین قانون نانوشته، در برهه‌های مختلف رفتار متفاوتی از فدراسیون ایران شاهد بودیم و اوج خشم بانوان ایران روزی بود که شاهد حمایت بانوان یک تیم عربی از ملی‌پوشان کشورشان در ورزشگاه آزادی بودند، درحالی‌که بانوان ایرانی  پشت درهای «آزادی» ماندند.  

این درحالی است که بانوان ایران در ورزشگاه‌های جهان حضور دارند، ولی در کشور خود از چنین‌حقی محروم هستند و همین‌مسئله، باعث شده تا گره حضور بانوان در ورزشگاه‌ها هرروز پیچیده‌تر شود. باوجود اینکه مسئولان نیز در طی این سال‌ها، از داشتن برنامه در این زمینه خبر داده‌اند، مشخص است هیچ اراده‌ای وجود ندارد؛ در غیر این‌صورت باید شاهد قدم‌های اولیه می‌بودیم. به‌جز فوتبال، رشته‌های ورزشی مانند والیبال و بسکتبال نیز از هواداران زیادی برخوردار هستند که طی یکی‌دو سال اخیر متأسفانه به لطف مسئولان، حضور بانوان در سالن این مسابقات نیز ممنوع شده است.

 واکنش رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر مشهد به حضور زنان

احسان اصولی، عضو شورای شهر مشهد، نیز در روز دیدار تیم پرسپولیس در مشهد در صفحه شخصی خود در فضای مجازی، به نبود خانواده‌ها و بانوان در ورزشگاه‌های فوتبال اشاره کرد: «امروز جمعه 22 دی‌ماه وقتی برای دیدن بازی سیاه‌جامگان و پرسپولیس قصد رفتن به ورزشگاه ثامن را داشتم، دخترم خواست تا با من بیاید. گفتم نمی‌شود، پرسید چرا؟ و من پاسخ منطقی برایش نداشتم و به او گفتم چون جوابی ندارم، خودم هم نمی‌روم؛ هرچند این نرفتن را راه‌حل نمی‌دانم و از سوی من تداوم نخواهد داشت.

در کل موافق کمپین‌های از‌این‌دست نیستم، ولی به نظرم حالا که قرار است مطالبات بحق مردم شنیده شود، ای کاش به این مطالبه بحق زنان و دخترانمان هم توجه شود و به‌جای پاک‌کردن صورت‌مسئله، راه‌حلی برای مناسب‌سازی محیط‌های ورزشی برای حضور همه علاقه‌مندان تماشای بازی‌های ورزشی، اعم از زن، مرد، کودک و نوجوان پیدا شود. به‌هر‌حال تیم‌هایی مثل پرسپولیس و استقلال یا تیم‌های محلی مثل سیاه‌جامگان یا تیم ملی، برای همه جامعه حائزاهمیت است و امری مختص زنان یا مردان نیست، عشق و علاقه‌ای است که توجه به آن ضامن تقویت و ترویج احساس خوب همبستگی ملی است.» 

 از کجا می‌توان شروع کرد؟

گاهی نبود امکانات سخت‌افزاری در ورزشگاه‌ها مانند سرویس‌های بهداشتی و ورودی‌های مجزا، مانع اصلی بر سر راه حضور بانوان در ورزشگاه‌ها اعلام می‌شود و گاهی باوجود زیرساخت مناسب، موضوعات اخلاقی و عرفی را دلیل صادرنکردن مجوز ورود بانوان می‌دانند، درحالی‌که ورود دختران در شمایل پسران به ورزشگاه‌ها درحال افزایش است و ادامه آن عواقب خوشایندی نخواهد داشت. 

درحال‌حاضر اغلب مسابقات در رده‌های پایه با حضور خانواده‌ها برگزار می‌شود که نقش بسیار زیادی در عملکرد ورزشکاران دارد. با ادامه این اتفاقات و حضور خانواده‌ها در مسابقات با اهمیت کمتر، بستر و فرهنگ برای دیگررشته‌ها و مسابقات نیز مهیا می‌شود. شرایط دیگری که می‌تواند به گسترش فرهنگ حضور خانواده‌ها در استادیوم‌ها و سالن‌ها کمک کند، رویدادها و مسابقات ملی است؛ زیرا همه با یک هدف برای حمایت از تیم کشور خود حضور داشته و حواشی احتمالی رقم نمی‌خورد.

کلان‌شهری مانند مشهد نیز از توانایی‌ها و ظرفیت‌های خوبی در ورزش برخوردار است. حضور خانواده‌ها در سالن‌ها و مسابقات دختران در رده‌های پایه می‌تواند فرهنگ تماشای مسابقات در کنار خانواده را ایجاد کند و این حضور بر روی عملکرد تیم‌ها نیز اثرگذار است. ورزشگاه امام‌رضا(ع) مشهد که جدیدترین و مدرن‌ترین ورزشگاه ایران محسوب می‌شود، بهترین فرصت برای آغاز فرهنگ‌سازی است. استادیوم امام‌رضا(ع) با ورودی‌های متعدد و جایگاه‌های مجزا می‌تواند محیطی مورداعتماد برای میزبانی از خانواده‌ها و بانوان باشد.

برخی از دیدارهای فوتبال نیز به دلایلی بدون تماشاگر برگزار می‌شود، چنین‌ورزشگاه بدون تماشاگری موقعیت مناسبی است تا بانوان بتوانند به دور از حساسیت‌های موجود، قدم‌های نخست خود را در استادیوم‌های ورزشی بگذارند. 

نخستین حضور زنان عربستان به ورزشگاه

زنان عربستان تا امسال اجازه رانندگی نداشتند و فقط چند ماه است وزارت آموزش‌وپرورش این کشور اجازه داده است تا دانش‌آموزان دختر در مدارس دولتی در کلاس‌های ورزشی شرکت کنند. با این شرایط، قطعا مقایسه و غبطه زنان ایران به شرایط زنان عربستان باعث تأسف خواهد بود؛ اما به‌هر‌حال زنان عربستان توانسته‌اند به یکی دیگر از حقوق خود در جامعه دست یابند و برای نخستین‌بار در تاریخ این کشور در مراسم روز ملی در استادیوم فوتبال برای تماشا و حمایت از تیم موردعلاقه خود حضور داشته باشند.

البته عربستان نیز همچنان در مقابل لفظ حضور «زنان» در ورزشگاه‌ها مشکل خود را حل نکرده و در رسانه‌های عربستان از نام «خانواده» استفاده شده است. فراخوان‌هایی برای حضور خانواده‌ها توسط فدراسیون فوتبال عربستان انجام شد و پوسترهایی نیز در تشویق این کار توسط باشگاه‌های الاتحاد و الاهلی طراحی شد تا حضور خانواده‌ها در ورزشگاه‌های فوتبال فرهنگ‌سازی شود. از نکات جالب این بازی این بود که نیروهای گارد ویژه و مسئولان بلیت‌فروشی در ورزشگاه جده همگی خانم بودند. روز شنبه نیز بازی دو تیم الهلال و الاتحاد با حضور زنان و مردان در ورزشگاه برگزار شد و یک دیدار دیگر نیز روز پنجشنبه تعیین شده است و زنان می‌توانند برای تماشای آن به ورزشگاه بروند. مسئولان ورزشی عربستان برای امکان حضور زنان در ورزشگاه‌های فوتبال پنج شرط اساسی قرار دادند؛ اینکه همراه با خانواده باشند و برای خانواده‌ها مکان جداگانه‌ای در استادیوم آماده شود، هیچ نوع اختلاطی با جایگاه مردان در ورزشگاه ایجاد نشود، پارکینگ و محل ورود و خروج ویژه برای بانوان و خدمات بهداشتی زنانه در نظر گرفته شود. همچنین در پوسترهایی تصاویر راهنما از ورودی‌ها و گذرگاه‌های ویژه بانوان مشخص شده و در اختیار تماشاگران قرار گرفت.

سرگرمی پشت‌ درهای بسته استادیوم

در نگاهی دیگر به این ماجرا این نگرانی وجود دارد که نادیده‌گرفتن حق مسلم و چنین‌موضوع ساده‌ای تبدیل شود به تمام خواسته بانوان در ورزش و از‌سوی‌دیگر از خواسته‌های اساسی این گروه بزرگ از جامعه غافل شویم. اینکه نیاز اصلی و استراتژیک زنان ایران در حوزه ورزش، گرفتن حق ورود به ورزشگاه‌هاست یا مطرح‌کردن چنین‌موضوعی تنها باعث می‌شود تا از دیگرنیازها و کمبودهای این حوزه غافل شویم؛ درحالی‌که کمبود اماکن ورزشی، تجهیزات، بودجه و حامی مالی در بخش بانوان هر روز درحال افزایش است و بانوان همچنان به‌دنبال حقوق خود هستند.

یک بام و دوهوایی مسئولان دراین‌زمینه با اظهارنظرهای متفاوت و موضع‌گیری‌های مختلف دیده می‌شود. وجود نگرانی از اتفاقاتی که هنوز نیفتاده و در حد تئوری است، نمی‌تواند دلیل خوبی برای پاک‌کردن مسئله باشد؛ موضوعی که اگر بیش از این ادامه داشته باشد، ممکن است بر جایگاه ورزش ایران در محافل جهانی تأثیر منفی داشته باشد و بهتر است این موضوع را پیش از تبدیل‌شدن به تهدید، به فرصت تغییر دهیم.

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی