• خانه
  • اقتصادی
  • مؤسسه کاسپین وعده جدید‌ی برای پرداخت مطالبات به مال‌باختگان داد
کد خبر : 79367
/ 09:35
بلاتکلیفی سپرده گذاران بدرتوس؛

مؤسسه کاسپین وعده جدید‌ی برای پرداخت مطالبات به مال‌باختگان داد

مطالبه این روزهای این مالباختگان که پنجشنبه هفته گذشته نیز با مراجعه به دفتر ارتباط مردمی محمد حسین بحرینی نماینده مشهد در مجلس شورای اسلامی از بازپرداخت‌نشدن سپرده‌های خود گلایه کردند این است که با آن‌ها مانند دیگر سپرده‌گذاران کاسپین رفتار شود.

مؤسسه کاسپین وعده جدید‌ی برای پرداخت مطالبات به مال‌باختگان داد

الهام ظریفیان- صبح دیروز سپرده‌گذاران تعاونی اعتبار منحل شده بدرتوس که بیش از سه سال است پیگیر سپرده‌های خود هستند با تجمع اعتراضی در مقابل شعبه خیام مؤسسه کاسپین خواستار تعیین تکلیف سپرده‌های خود شدند.
مطالبه این روزهای این مالباختگان که پنجشنبه هفته گذشته نیز با مراجعه به دفتر ارتباط مردمی محمد حسین بحرینی نماینده مشهد در مجلس شورای اسلامی از بازپرداخت‌نشدن سپرده‌های خود گلایه کردند این است که با آن‌ها مانند دیگر سپرده‌گذاران کاسپین رفتار شود. با اینکه بدر توس، یکی از هشت تعاونی (فرشتگان، تعاونی امید جلین گرگان، عام کشاورزان مازندران، حسنات اصفهان، دامداران و کشاورزان کرمانشاه، الزهراءمشهد، بدر توس و پیوند) است که درپایان سال ۱۳۹۴ درمجموعه کاسپین قرار گرفته و این مؤسسه مسئول رسیدگی به امور مربوط به آن و سپرده‌گذارانش شده است، اما مسئولان مؤسسه کاسپین در بازپرداخت سپرده‌های این ٨ مؤسسه یکسان برخورد نکرده‌اند.

کاسپین امروز و فردا می‌کند
تجمع این سپرده‌گذاران که بیش از ١٢٠ نفر بودند با حضور نیروهای انتظامی و به صورت مسالمت‌آمیز برگزار شد و در پایان صورت‌جلسه‌ای با امضای حاضران تهیه شد. ندیمی از سپرده‌گذارانی که ٣٠٠ میلیون تومان در این مؤسسه سپرده داشته‌است می‌گوید: بانک مرکزی خط اعتبار ۵٠٠ میلیارد تومانی به هفت تعاونی به جز فرشتگان داده است ولی متاسفانه مدیران مؤسسه سوءاستفاده می‌کنند و مرحله به مرحله می‌دهند. ضمن اینکه ارزش برندی که بانک مرکزی به کاسپین داده به تنهایی ١٠ هزار میلیارد تومان است و کل سپرده‌های مردم نزد مؤسسات کاسپین با سودشان ١٠ هزار میلیارد تومان است. وی می‌افزاید: حرف‌مان این است که یک جواب مشخص به ما بدهند که آیا مانند دیگر مؤسسات کاسپین با بدرتوس رفتار می‌شود ؟ وی ادامه می‌دهد: قول دادند که تا دوشنبه هفته دیگر اتفاقاتی می‌افتد. حتی یکی از سپرده‌گذاران می‌گوید خودش در هیئت مدیره تهران حضور داشته و مشاهده کرده‌است که قرار است جدولی در این باره تهیه شود.. برند بدرتوس دیگر وجود ندارد و همه مایملک آن در کاسپین ادغام شده ولی متاسفانه مدیران کاسپین امروز و فردا می‌کنند.به گفته وی علی‌رغم ساعت ها انتظار و درخواست معترضان رئیس حوزه خراسان مؤسسه کاسپین در میان مالباختگان حضور نیافته تا اینکه نمایندگانی از مردم با هماهنگی نیروی انتظامی به دفتر وی رفته‌اند و درخواست خود را مطرح کرده‌اند.

شعبه‌ای که لباس فروشی شده!
عظیمی دیگر مالباخته بدرتوس نیز با اشاره به گزارش روز شهرآرا درباره سپرده‌گذاران این موسسه می‌گوید: چه عجب بالاخره یک روزنامه ما را هم دید! بیش از سه سال است که همه سرمایه‌ام را از دست داده‌ام و آن‌قدر به صورت خرد خرد بخش کمی از پولم را داده‌اند که دقیقا نمی‌دانم از ١۵٠ میلیون سپرده‌ام الان چقدر وصول شده‌است. وی می‌گوید: در مؤسسه آرمان حساب باز کردیم و حالا همان شعبه تبدیل به لباس فروشی شده! نمی‌دانم بدر توس از کجا آمد. آن‌قدر برای شرکت در تجمعات مرخصی گرفتم که علاوه بر سرمایه‌ام شغلم را هم دارم از دست می‌دهم.

ملکی که قرار بوده بدرتوس معرفی کند
با این حال رئیس حوزه خراسان مؤسسه کاسپین به شهرآرا می‌گوید: طبق آخرین جلسه‌ای که هفته پیش هیئت تسویه بدرتوس با هیئت مدیره کاسپین داشته، قرار بوده که آن‌ها ملک یا دارایی را معرفی کنند که معرفی نکرده‌اند.
فکور با اشاره به اینکه مؤسسه کاسپین، بدرتوس را جزو پرداختی‌های خود نیاورده است، ادامه می‌دهد: دلیلش را نمی‌دانم. تصمیم‌گیرنده نیستیم و تصمیم‌گیرندگان، هیئت مدیره کاسپین و بانک مرکزی و سران سه قوه هستند. فقط درخواست سپرده‌گذاران را به اعضای هیئت مدیره منتقل کردیم. وی درباره پاسخ هیئت مدیره نیز می‌گوید: امروز آخر وقت این موضوع را مطرح کرده‌ایم و هنوز پاسخی دریافت نکرده‌ایم، باید منتظر باشیم.

باید از طریق بانک مرکزی پیگیری کنند
در همین باره دبیر شورای هماهنگی بانک‌های استان در پاسخ به سوال شهرآرا درباره آخرین وضعیت مؤسسه بدرتوس، از وجود چنین مؤسسه اعتباری اظهار بی‌اطلاعی می‌کند و می‌گوید: هیچ کدام از مؤسسه‌های بدرتوس، کاسپین و یا آرمان جزو شورای هماهنگی بانک‌ها نیستند و اطلاعاتی از آن‌ها نداریم. محمود منصوری می‌افزاید: فقط می‌توانم راجع به مؤسسات مالی اعتباری اطلاعات بدهم که عضو شواری هماهنگی بانک‌ها هستند. وی بیان می‌کند: سپرده گذاران بدر توس باید از طریق نماینده بانک مرکزی در استان مشکلات خود را پیگیری کنند.

اطلاعیه روابط عمومی مؤسسه کاسپین
همچنین روابط عمومی مؤسسه اعتباری کاسپین دیروز اطلاعیه‌ای درباره وضعیت سپرده گذاران صادر کرد. در این اطلاعیه با اشاره به خبر روز ۲۰ دی ماه با عنوان «دستورالعمل کمک به سپرده گذاران مستأصل کاسپین تهیه می‌شود»، به نقل از پزشکیان، نایب رئیس مجلس آمده است؛از آنجایی‌که ماموریت سامان‌دهی تعاونی‌های منحله هشتگانه از سوی مراجع ذی‌صلاح به مؤسسه اعتباری کاسپین محول شده و از روز نخست نیز این مؤسسه به‌عنوان رابط قانونی مطابق تصمیمات گرفته شده، عمل کرده و به پرداخت سپرده ها اقدام کرده است، این مؤسسه هم‌اکنون نیز متناسب با خطوط اعتباری تخصیص یافته، وظایف خود را به نحو مطلوب به انجام می‌رساند و هرگونه اقدام در این باره را از طریق اطلاعیه‌های صادره به سمع و نظر سپرده گذاران محترم رسانده است.
مبالغ قابل پرداخت ۱۰۰ یا ۲۰۰ میلیون تومانی اشاره شده ، صرفاً مربوط به تعاونی منحله فرشتگان بوده که چندین مرحله به سپرده گذاران واجد شرایط پرداخت شده‌است و طبق اطلاعیه‌های قبلی چنانچه موفق به دریافت نشده‌اند، کماکان می‌توانند به شعب منتخب مؤسسه کاسپین مراجعه کرده و سپرده خود را دریافت یا در مؤسسه سپرده گذاری کنند.
علاوه بر تعاونی منحله فرشتگان، برای خطوط اعتباری تخصیص یافته به سایر تعاونی‌های منحله نیز از سوی کاسپین برنامه ریزی شده و انواع سپرده‌های مربوط به سپرده‌گذاران پنج تعاونی: امید جلین، عام کشاورزان مازندران، حسنات اصفهان، دامداران و کشاورزان کرمانشاه و الزهرا از روز سه شنبه١٩ دی در کلیه شعب مؤسسه درحال پرداخت است.
همچنین، خاطرنشان می شود پرداخت سپرده‌های مربوط به تعاونی‌های منحله بدرتوس و پیوند نیز پس از رفع مشکلات موجود و صدور مجوزهای لازم، بلافاصله از سوی کاسپین آغاز خواهد شد و مدیریت و کارکنان این مؤسسه نیز در انتظار روزی هستند که مشکلی برای احدی از سپرده گذاران محترم تعاونی‌های هشتگانه باقی نماند. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظرات شما
بی نام
11:21 0 0 پاســخ به ایــن نظــر

امام جمعه اردبیل تاکید کرد:
بنیادهای مالی خطاکار از عوامل اصلی نارضایتی
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل با اشاره به اینکه بنیادهای مالی خطاکار از عوامل اصلی نارضایتی بود از دولت و دستگاه قضایی خواست در خصوص صاحبان آنها و اقدامات صورت گرفته با آنها شفاف سازی بکنند.
به گزارش ایسنا، آیت‌الله سیدحسن عاملی در خطبه های این هفته نمازجمعه شهر اردبیل اظهار کرد این مجرمین با مستأصل کردن هزاران خانواده و بهم ریختن اوضاع کشور و ضرر حیثیتی به کشور و شکستن غرور بین المللی ملت قطعا مفسد فی الارض هستند و باید عقوبت سنگینی متوجه آنها شود.

بی نام
11:22 0 0 پاســخ به ایــن نظــر

می بایستی مدیران و سهامداران متخلف موسسات مالی و همدستانشان بواسطه هزینه هایی که به کشور به اشکال و صور گوناگون تحمیل نموده و بنا به گفته تمامی مسئولین نظام یکی از عوامل اصلی گله مندی مردم می باشند مطابق نظر دادستان محترم کل کشور در دادگاهی ویژه و بطور علنی محاکمه شوند.

ناراضی
14:23 0 0 پاســخ به ایــن نظــر

اول از همه سیف و همدستانش باید محاکمه شوند که کار چاق کن های این حکومت هستند و امثال اقای خاوری و سایر روسای بانکها از دوستان این افراد در بانک مرکزی هستند که پول مردم را در موسساتی مانند کاسپین به تاراج بردند و به کانادا و دیگر کشورهای مورد پسندشان برای اینده خود و بچه ها انتقال داده اند.

نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی