کد خبر : 79372
/ 10:55

ابوذر و بزرگترین سیلوی خاورمیانه

کسانی که از بیرون به ابوذر می‌آیند، این خیابان را با یک بنای مهم می‌شناسند. ساختمان قدیمی سیلوی مشهد. ۱۸ آذرماه ۱۳۵۴ کلنگ ساخت سیلوی مشهد که بزرگ‌ترین سیلوی گندم خاورمیانه بود با حضور وزیر وقت زده شد.

ابوذر و بزرگترین سیلوی خاورمیانه


به گزارش شهرآراآنلاین، کسانی که از بیرون به ابوذر می‌آیند، این خیابان را با یک بنای مهم می‌شناسند. ساختمان قدیمی سیلوی مشهد. نوائیان درباره بزرگ‌ترین سیلوی خاورمیانه می‌گوید: ۱۸ آذرماه ۱۳۵۴ کلنگ ساخت سیلوی مشهد که بزرگ‌ترین سیلوی گندم خاورمیانه بود با حضور وزیر وقت زده شد. نکته جالب اینجا بود که ادعا کردند ۲۰ ماهه ساخته خواهد شد و به بهره‌برداری خواهد رسید ولی در عمل چنین اتفاقی نیفتاد. سال ۱۳۶۱ یعنی هفت سال بعد از کلنگ‌زنی افتتاح شد. هر چقدر هم که به افتتاح آن نزدیک می‌شدیم، فعالیت‌های عمرانی و رفت‌وآمد‌ها در محله بیش‌تر از قبل می‌شد. غیر از آن سیلوی بزرگ ۱۱۳ هزارتنی، یک بنای قدیمی‌تر هم هست که کمتر از آن صحبت می‌شود. آن را سال۱۳۴۰ ساختند و هنوز هم فعال است.
   به‌صورت بسیار خلاصه، سیلوی سمت چپی، بزرگ‌ترین سیلوی حال حاضر کشور است؛ با ظرفیت ۱۱۳ هزار تُن. کار احداث این بنای بسیار عظیم در ۲۸ آذرماه سال ۱۳۵۴ آغاز شد.  قرار بود احداث این بنای مُعظَم، تنها ۲۰ ماه طول بکشد، اما پس از گذشت ۴ سال و ۶ ماه، در ۲۱ آذرماه سال ۱۳۶۱، با حضور مسئولان استانی و کشوری، به بهره‌برداری رسید. یک سیلوی قدیمی هم کنار این سیلوی بزرگ هست که هنوز فعال است و در دهه ۱۳۴۰ ساخته شده است.
    سیلوی گندم مشهد، روی اراضی بُقرآباد و امین‌آباد ساخته شد. در آن زمان، هنوز این اراضی، آباد نبود و مردم در آن‌ها کشاورزی می‌کردند. بعدها، یعنی از اوایل دهه ۱۳۶۰ خورشیدی، با احداث خیابان طالقانی در کنار سیلو، آبادانی منطقه شروع شد. این خیابان، از وسط روستای قدیمی بُقرآباد یا همان باقرآباد عبور می‌کرد.
 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی