کد خبر : 79375
/ 12:01
مدیرکل راه و شهرسازی استان از اعمال نتایج نقشه‌های خطرپذیری مشهد در طرح‌های تفصیلی خبر داد؛

محدودیت ساخت‌وساز روی خط زلزله

خطر زلزله بیش از آن چیزی که فکر می‌کنیم، در کمین من، شما و بسیاری از شهروندان مشهدی است.

محدودیت ساخت‌وساز روی خط زلزله

امیرعلی قاسمی مقدم-شهرآراآنلاین، اگر وقت آن رسیده باشد که زمین انرژی خود را تخلیه کند، بدون شوخی یا رودبایستی این اتفاق می‌افتد؛ هر روز یا هر ساعت. آن هم بدون در نظر گرفتن این نکته که ممکن است چه خسارت‌هایی به بار آید.
زلزله‌های گاه و بی‌گاهی که این روزها غرب یا حتی مرکز کشورمان را می لرزاند، گواهی بر این مدعاست. در این میان، برخی افراد ناخواسته و بدون اطلاع، بر روی گسل‌های زلزله‌خیز سنگ روی سنگ گذاشته‌اند و آشیانه‌ای برای زندگی ساخته‌اند و این مسئله باعث شده که ساخت‌وسازهای ناایمن اولین قربانی زلزله‌های مخرب به شمار روند.
البته تجربه تلخ زلزله ٧.۴ ریشتری غرب ایران که تلفات و خسارت‌های سنگین برجای گذاشت، مسئولان حوزه راه و شهرسازی خراسان رضوی را بر آن داشته تا با بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی، نسبت به شناسایی پهنه‌ها و حریم گسل‌های شهر مشهد اقدام کنند و با اعمال محدودیت یا ضوابط ویژه از ساخت‌و‌سازهای ناایمن در این محدوده‌ها جلوگیری کنند.
نقشه‌های خطرپذیری در طرح های تفصیلی
آنطور که مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی خبر داده، قرار است نتایج حاصل از مطالعه نقشه‌های خطرپذیری کلان‌شهر مشهد در تدوین طرح‌های تفصیلی شهری اعمال شود. محمدرضا اخوان‌ عبداللهیان در گفت‌وگو با خبرنگار شهرآرا، افزود: انجام مطالعه و تدقیق گسل‌های شهر مشهد با همکاری سازمان تحقیقات مسکن و ساختمان و مرکز زمین‌شناسی دانشگاه فردوسی درحال انجام است و اکنون ۶٠ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی از تأمین بودجه مورد نیاز برای انجام مطالعات و شناسایی پهنه‌های زلزله‌خیز از سوی استانداری خراسان رضوی خبر داد و تصریح کرد: مطالعات نقشه خطرپذیری گسل جنوبی مشهد درحال انجام است که امیدواریم نتایج آن تا پایان سال ٩۶ تکمیل شود و پس از تأیید مراکز ذی‌صلاح، در ایمن‌سازی ساخت‌و‌سازها مورد استفاده قرار گیرد.
محدودیت در مکان‌یابی تراکم و تغییر کاربری
مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی، اطلاع مهندسان و کارشناسان از وضعیت لایه‌های زمین را در محدوده و حریم گسل‌ها به‌عنوان هدف اصلی مطالعه نقشه‌های خطرپذیری یاد کرد و افزود: در آینده، با توجه به نتایج حاصل از مطالعات پهنه‌های زلزله‌خیز، کمیسیون تخصصی طرح‌های توسعه و عمران شهری و کمیسیون ماده ۵ در مکان‌یابی تراکم ساختمانی و تغییر کاربری، محدودیت‌هایی قائل خواهند شد.
وی گفت: با تعیین ضوابط شهرسازی براساس نتایج به دست آمده از نقشه‌های خطرپذیری، شرایط ساخت‌وساز ایمن در حریم گسل‌ها فراهم می‌شود. اخوان عبدالهیان بیان کرد: پس از نهایی شدن نقشه‌های خطرپذیری، شرایط برای ارزیابی نحوه ساخت‌وسازهای شهری فراهم می‌شود اما اکنون می‌توان اعلام کرد که اعمال محدودیت‌ها و ضوابط در روند ساخت‌وسازها بر روی گسل‌ها، نسبت به گذشته، بیشتر خواهد شد.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا ممکن است نتایج مطالعه حریم گسل‌ها با طرح جامع مشهد مغایرت داشته باشد، گفت: با توجه به اینکه طرح‌های تفصیلی درحال تدوین است، مقرر شده که نتایج نقشه‌های مذکور به‌عنوان یک سند راهبردی بالادستی، در این طرح‌ها اعمال شود.
پروانه‌های ارتفاعات جنوبی پابرجاست
مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی افزود: نتایج حاصل از مطالعه گسل جنوبی مشهد، به هیچ‌عنوان در پروانه‌های صادر شده برای ساخت‌وساز در محدوده ارتفاعات جنوبی مشهد تأثیر نخواهد گذاشت اما ممکن است اعمال تمهیدات ویژه برای ساخت و ساز در این مناطق الزامی شود. وی با بیان اینکه در صورت پیش‌بینی تمهیدات لازم، امکان ساخت‌و‌ساز در هر شرایطی وجود دارد، بیان کرد: در صورت لزوم، در دیگر نقاط شهر مشهد نیز بر اساس نقشه‌های خطرپذیری، محدودیت‌هایی در آیین نامه‌ها و ضوابط ساخت‌وساز شهری اعمال خواهد شد.
برداشت میدانی و تدقیق محل عبور گسل‌ها
جانشین رئیس کارگروه تخصصی مخاطرات زلزله اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی نیز در این رابطه گفت: پس از تصویب مطالعات گسل شمال تهران و تعیین ضوابط ساخت‌وساز در حریم گسل، به جهت اهمیت موضوع، شورای عالی شهرسازی و معماری، انجام مطالعات شناسایی و تعیین حریم گسل‌های ۵ کلانشهر کشور را تصویب کرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی، محمدحسن اکبر زاده افزود: در کلانشهر مشهد کمیته علمی و راهبردی تدقیق گسل با حضور برخی از اعضای هیئت علمی دانشگاه فردوسی و مرکز تحقیقات مسکن و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی تعیین شد و فاز اول پروژه شامل مراحل مطالعاتی و میدانی با هدف تدقیق محل عبور گسل‌ها و برداشت‌های میدانی شامل ٣١ نفر روز‌ کار کارشناسی آغاز شده است.
وی ادامه داد: در این مرحله هر یک از گسل‌ها در چندین نقطه از نظر ساختاری برداشت و محل نسبی آن‌ها با دقت تقریبی تدقیق می‌شود. تاکنون مطالعه و تدقیق گسل‌های جنوب مشهد، توس و کشف‌رود پیشرفت خوبی داشته است.
تعیین ضوابط شهرسازی در محدوده گسل‌ها
جانشین رئیس کارگروه تخصصی مخاطرات زلزله اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی با بیان اینکه گسل سنگ‌بست به طور کامل برداشت و تصحیح شده است، بیان کرد: پس از پایان مطالعات، حریم اولیه گسل‌ها مشخص خواهد شد که در تعیین ضوابط شهرسازی در محدوده گسل‌ها و ساخت‌وساز در کلانشهر مشهد بسیار تأثیرگذار خواهد بود.
اکبرزاده درباره تشکیل جلسات کارگروه تخصصی مخاطرات زلزله و نتایج آن گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۴ جلسه کارگروه و ٣ جلسه کمیته فرعی مخاطرات زلزله و ۴ جلسه جهت تدقیق مطالعات گسل‌های مشهد برگزار شده است که از مهم‌ترین نتایج آن می‌توان به طرح مطالعاتی تدقیق گسل‌های مشهد و تعیین محدوده آن و همچنین تهیه و تدوین چک‌لیست عملیاتی مرحله مقابله با حادثه زلزله اشاره کرد. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی