کد خبر : 79377
/ 12:32
درخواست قصاص برای پسری جوان که پدر سه کودک را کشت؛

فرجام قتل در پیچ تند انتقام

پسری جوان که با شلیک اسلحه شکاری، پدر سه کودک را در روستای ماریان کشته بود، پس از بررسی‌های قضایی، بعد از یک فرار یک‌ونیم‌ساله دستگیر شد و قاضی صفری، دادیار اظهارنظر دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ٢ مشهد، برای او کیفرخواست قصاص صادر کرد.

فرجام قتل در پیچ تند انتقام

 محمد جواد ابوعطا-شهرآراآنلاین، در واپسین روزهای اردیبهشت‌ماه سال ١٣٩۴مردی میانسال که از ناحیه شکم مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود، به بیمارستان طالقانی مشهد منتقل شد. کادر درمانی با توجه به وخامت وضع جسمانی این فرد، بلافاصله اقدامات احیاء را بر روی مصدوم آغاز کردند، اقداماتی که ساعتی بیشتر دوام نیاورد و این مرد که پدر سه کودک خردسال بود، برای ابد چشمانش را به روی زندگی بست.
با مرگ مشکوک این فرد، بلافاصله بازپرس جنایی دادسرای عمومی و انقلاب مشهد از سوی مأموران کلانتری فردوسی در جریان موضوع قرار گرفت و به همراه تیمی از کارآگاهان پلیس آگاهی راهی بیمارستان شد.
با آغاز تحقیقات جنایی به عمل آمده مشخص شد که این مرد میانسال که از سوی عده‌ای به قتل رسیده، از اهالی روستای ماریان است و همین اطلاعات کافی بود تا دامنه تحقیقات به این روستا که اهالی آن در خفقان ناشی از این درگیری بودند، کشیده شود.
با حضور مأموران در روستا و آغاز بررسی‌ها، یکی از روستائیان به‌عنوان اولین فردی که با پیکر مجروح مقتول مواجه شده بود، به عنوان اولین سوال‌شونده مقابل مقام قضایی حاضر شد و در خصوص آنچه گذشته بود، اظهار کرد: در حال عبور از داخل روستا بودم که صدای تیر را شنیدم؛ به سرعت خودم را به اینجا (اشاره به محل وقوع جنایت) رساندم که دیدم آن خدابیامرز روی زمین افتاده و خون زیادی هم روی زمین و تراکتورش ریخته است. وقتی بالای سرش رفتم، به من گفت که احمد.ف به او شلیک کرده است.
مأموران در ادامه به دنبال احمد.ف رفتند، اما او در روستا نبود و تحقیقات بعدی هم نشان از آن داشت که این متهم به تیراندازی و قتل، از روستا گریخته است. البته دو همدستش که در حین این جنایت او را همراهی کرده بودند، شناسایی و دستگیر شدند.
تحقیقات جنایی با مفقود شدن متهم اصلی پرونده، به بن‌بست رسیده بود که جست‌و‌جوهای گسترده‌ای از سوی کارآگاهان پلیس آگاهی آغاز شد و تصویر به دست آمده متهم برای دستگیری او به سراسر کشور ارسال شد.
یک و نیم سال زندگی مخفیانه
آب‌ها از آسیاب افتاده بود که احمد همان‌گونه که مخفیانه و به‌صورت غیرقانونی از کشور خارج شده بود، دوباره به کشور بازگشت؛ اما هنوز جرئت بازگشت به زادگاهش را نداشت. چند ماهی دیگر گذشت و احمد ٢٧ ساله در شهرستان‌های مختلف، زندگی و مشاغل جدیدی را در یک و نیم سال پس از جنایتش، تجربه می‌کرد.
آخرین مخفیگاه او در شهر شیراز بود. احمد گمان نمی‌کرد هنوز پلیس به دنبال او باشد؛ اما زمانی که در شیراز از سوی مأموران دستگیر شد، متوجه اشتباهش شد.
آغاز تحقیقات جنایی
احمد.ف با اتهام سنگین آدم‌کشی پس از تشکیل پرونده در شهر شیراز به مشهد منتقل شد و در مواجهه با مستنداتی قرار گرفت که همه‌جوره از او یک قاتل خطرناک ساخته بود. احمد در مراحل بازجویی‌ها به هر دری که می‌زد بسته بود.
دو متهم دیگر پرونده که اتهاماتی چون معاونت در ارتکاب قتل عمدی از طریق تسهیل وقوع بزه با همراهی متهم به قتل در حین ارتکاب جرم و معاونت در ارتکاب قتل عمدی از طریق تحریک متهم ردیف اول به ارتکاب قتل، در پرونده‌شان بود، یک و نیم سال فرصت داشتند تا تمام جزئیات این پرونده را برای کارآگاهان پلیس آگاهی و مقام قضایی بازگو کنند.
وقتی احمد فهمید که مقتول قبل از مرگ او را لو داده است، آنچه در یک سال و نیم برای مواجهه با چنین روزی آماده کرده بود فروریخت و اتهامش را پذیرفت.
طبق اظهارات احمد مشخص شد که او و مقتول اختلافات دیرینه‌ای داشته‌اند و ماحصل این درگیری منجر به شکایت و دستگیری شده است؛ اما این اختلافات نه تنها هیچ‌گاه حل نشده، بلکه احمد با این خیال باطل که دستگاه قضا به وظیفه خود در این پرونده عمل نمی‌کند، اقدام به ریختن نقشه برای گرفتن انتقام از مقتول می‌کند. متهم در حالی که مقتول با تراکتور خود از میان روستا در حال حرکت بوده است، با دوستش سوار بر یک خودروی پژو ٢٠۶، در مقابل مدرسه روستا جلوی او را می‌گیرد و از فاصله نزدیک به سمت او شلیک می‌کند و سپس می‌گریزد.
صحنه‌ای که با حضور سه متهم در روستای ماریان بازسازی شد تا هیچ نکته ضروری‌ای در رسیدگی به این پرونده از قلم نیفتد.
دفاعیات لغزان وکیل‌مدافع
با ادامه جلسات بازپرسی‌‌ها وکیل مدافع متهم با بیان اینکه موکلش قصد کشتن نداشته و تنها می‌خواسته است که با شلیک تیر به پای متهم او را زخمی کند، از متهم به قتل دفاع کرد اما ادامه بازپرسی‌ها با توجه به نتایج پزشکی قانونی که نشان می‌داد تیر از فاصله کمتر از ١٠ متر شلیک شده و امکان اشتباه در نشانه‌گیری وجود ندارد، این دفاعیه را منتفی کرد. از سوی دیگر طبق اظهارات متهم، او پس از برداشتن اسلحه با نقشه از پیش تعیین شده، اقدام به تعقیب مقتول و اجرای این جنایت کرده است؛ همچنین تست روانپزشکی به عمل آمده نیز نشان می‌داد که متهم در هنگام وقوع جنایت، «دانسته» اقدام به این کار کرده است.
اتهامات وارد به سایر متهمان
در حالی که نتایج قضایی، احمد را متهم به این قتل نشان می‌داد، دو متهم دیگر پرونده نیز که در اجرای این جنایت نقش داشتند، پای میز عدالت نشستند. یکی از این افراد که مالک خودرو پژو ٢٠۶ بود، متهم است که با کمک به احمد درواقع نقش معاونت در قتل را داشته و او بوده که متهم را به محل جنایت رسانده است. پرونده‌ای نیز برای فردی دیگر، به اتهام تحریک متهم با ارسال پیامک برای گرفتن انتقام، گشوده شد.
درخواست قصاص برای قاتل
در ادامه اولیای دم نیز با حضور در دادسرای مشهد اعلام کردند که خواستار قصاص متهم هستند و پس از ثبت و ضبط این اظهارات و تکمیل تحقیقات، پرونده برای صدور کیفرخواست به قاضی صادق صفری، دادیار اظهارنظر دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ٢ مشهد واگذار شد.
قاضی صفری با توجه به درخواست خانواده مقتول مبنی بر قصاص قاتل و با استناد به مواد قانونی قانون مجازات اسلامی، با صدور کیفرخواست قصاص نفس به علت کشتن یک مرد مسلمان از سوی احمد.ف، این پرونده را بست و آن را برای پیگیری به دادگاه کیفری شماره ١ مشهد ارسال کرد. قاضی صفری با تاکید بر پیگیری اختلافات از طریق مراجع ذیصلاح در خصوص هرگونه اقدام در راستای انتقام‌گیری هشدار داده و بیان کرد: تا کنون چندین پرونده قتل با موضوع انتقام گیری طی ماه‌های اخیر در دادسرا تشکیل شده است که اگر متهمین به رسیدگی قضایی اکتفا می‌کردند چنین پرونده هایی تشکیل نمیشد، ضمن اینکه باید اعلام شود دوره دادگستری خصوصی گذشته و قانون نیز حمایتی از افرادی که خودسرانه مبادرت به انتقام‌گیری می‌کنند ندارد. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی