کد خبر : 79403
/ 08:49
مجری طرح ملی توسعه گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی خواستار شد

ضرورت ایجاد بورس جهانی زعفران با هدف تبیین

معاون وزیر جهاد و رئیس سازمان تعاون روستایی کشور گفت: ایجاد بورس جهانی زعفران بیش از پیش ضروری است چرا که این مهم به تثبیت جایگاه ایران به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده این محصول کمک خواهد کرد و باعث خواهد شد تا هر کشوری پا در این عرصه می‌گذارد، اعتبارش را از بورس ایران بستاند.

ضرورت ایجاد بورس جهانی زعفران با هدف تبیین

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، علی اوسط هاشمی، در نشست ملی «کارگروه گیاهان دارویی و زعفران»، در محل اتاق بازرگانی مشهد اظهــار کرد: ۸۸.۸ درصد سهم تولید زعفران در جهان مربوط به ایران است پس شایسته سهمی کم‌تر از ٣٠٠ میلیون دلار از تجارت ٨.٢ میلیارد دلاری زعفران در دنیا نیستیم.
مجری طرح ملی توسعه گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی در سخنانی گفت: بر سر موضوع تبدیل زعفران به یک محصول استراتژیک صادراتی، در سطوح عالی دولت اتفاق نظر وجود دارد، شاهد این مدعا نیز تخصیص ردیف ملی برای گیاهان دارویی است.
پیمان یوسفی آذر از تلاش برای حمایت‌های اعتباری از این بخش خبر داد و یادآور شد: قریب به ٨٠ میلیارد تومان در ردیف‌ ملی برای برنامه ملی توسعه کشت گیاهان دارویی و زعفران اختصاص داده شده است.
معاون بازرگانی وبرنامه ریزی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران تریبون را در اختیار گرفت و گفت: در بین کشورهای تولید کننده زعفران، ایران بیش از ١٠۵ هزار هکتار از سطح زیر کشت خود را به این محصول اختصاص داده است و از این منظر در رتبه نخست دنیا قرار دارد. اما دومین کشور، هند است که کمتر از ۶ هزار هکتار سطح زیر کشت زعفران دارد.
حسن شیبانی ادامه داد: علی رغم تولید بیش از ٨٨ درصد زعفران دنیا، سهم ایران در صادرات زعفران کمتر از ۴٢درصد است در حالی که اسپانیا با تولید کم‌تر از سه تن زعفران حدود ٣٠ درصد صادرات زعفران دنیا را در اختیار دارد.
شیبانی تصریح کرد: حضور ضعیف و توسعه نیافته در بازارهای جهانی، نبود تدوین استانداردهای محصول توسط تشکیلات مربوطه، ضعف در بسته بندی و فراوری زعفران و در نهایت صادرات به صورت فله، نداشتن شناخت بازارهای جهانی و ناتوانی در بازارهای الکترونیکی (بورس)، فقدان مطالعات مؤثر در کشورهای هدف همچون هند، چین و ... نیز از دیگر چالش‌های ما در این بخش می‌باشد.
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی