کد خبر : 79404
/ 08:51
استاندار تشریح کرد؛

اقدامات دولت برای پدیده و ٧مؤسسه مالی

استاندار خراسان رضوی گفت: مجموعه معضلات شرکت سرمایه‌گذاری پدیده با گستردگی زیاد و هفت مؤسسه مالی و اعتباری و صندوق قرض‌الحسنه بحرانی طی دولت تدبیر و امید در استان در سایه همکاری و مشارکت همه بخش ها به سرانجام رسید.

اقدامات دولت برای پدیده و ٧مؤسسه مالی

حل مشکلات پدیده
علیرضا رشیدیان روز یکشنبه در گفت و گوی زنده رادیویی مردم و مسئولان افزود: شرکت پدیده که با حجم گسترده از مشکلات قانونی و مطالبات گسترده به این دولت رسیده بود، امروز تقریبا تمامی مسائل آن حل شده است و مشکل نهایی آن با شورای عالی شهرسازی که بر سر ارتفاع سازه اصلی آن بود نیز رفع و مقرر شد این سازه در ٣٢ طبقه احداث شود که موضوع مصوب و ابلاغ شده است.
وی با بیان اینکه این شرکت سهامی خاص از سویی اقدام به عرضه سهام به صورت عام کرده بود ، سهام متعلق به شرکتی که دارایی هم نداشت، افزود: با تمهیدات و اقدامات قانونی و همکاری دستگاه قضایی این مال به سهام‌داران اصلی بازگشت. پیش از آن٢٢ درصد سهام این شرکت متعلق به مردم و ٨٠ درصد مربوط به تعداد محدودی سهام‌دار خاص بود. اما اکنون ٨٠ درصد سهام در اختیار مردم بوده و ٢٠ درصد باقی‌مانده در اختیار شرکت ابنیه و در نهایت متعلق به مردم است. وی بیان‌کرد: طی این مدت تلاش شد مشکلات قانونی پروژه پدیده درزمینه تملک و دریافت موافقت‌های اصولی و مجوزهای ساخت و ساز هم با نهادها و دستگاه‌های قانونی حل شود که وقت و توان و انرژی زیادی از استان و کشور را درگیر کرد. به گفته وی، امروز هم مشکلات قانونی پدیده حل شده و برای تبادل سهام مصوبه بورس و مصوبه شورای عالی شهرسازی برای سازه اصلی و موافقت بانک مرکزی برای تشکیل کنسرسیوم بانکی برای اعطای پنج هزار میلیارد ریال تسهیلات با کارگزاری بانک صادرات به این مؤسسه دریافت شد.
وی گفت: اکنون قسط اول این تسهیلات به پدیده پرداخت شده و فعالیت خود را از سر گرفته به گونه‌ای که در این راستا ١٩ مشاورو پیمانکار و ٧٠٠ نفر در این پروژه مشغول به کار هستند.رشیدیان از فعال شدن مرکزی تجاری پدیده در کیش هم طی توافق با منطقه آزاد کیش خبر داد و گفت: امروز در پروژه پدیده شاندیز با راه اندازی اتاق مبادلات سهام ٢.۵ میلیون سهام به ارزش حدود ٢۵ میلیارد ریال جابه جا شده است.
وی فعالیت و تحرک جدیدی که در پروژه پدیده ایجاد شده است را عاملی برای افزایش قیمت سهام که در شروع مبادلات به سه هزار ریال رسیده بود، دانست و گفت: اکنون ارزش هر سهم به قیمت ١٣ هزار و ٧٨٠ ریال افزایش یافته است.استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه بر اساس مصوبه شورای عالی بورس دارندگان سهام می توانند نسبت به مبادله سهام خود در اتاق مبادلات سهام اقدام کنند، اظهارکرد: در این روند پیش ‌بینی می‌شود برخی از طرح‌های تفریحی و تجاری پروژه پدیده به زودی افتتاح شود.
وی با اشاره به حدود ١٣٠ هزار سهام‌دار در این پروژه بیان‌کرد: تکمیل و به سرانجام رساندن این پروژه با این تعداد سهام‌دار ممکن نیست از این رو با تعدادی از مؤسسات بزرگ مذاکراتی شده تا سهام خرد خریداری شده و با سهام‌داران کمتر این مجموعه به انجام برسد.

معضل میزان؛ نخستین بحران
رشیدیان در ادامه با بیان اینکه پروژه پدیده تنها مشکل در این حوزه نبود بلکه مؤسسات مالی و اعتباری و قرض‌الحسنه مانند میزان خود چالش جدی را در شروع دولت یازدهم برای استان ایجاد کرد، افزود: مجموعه‌هایی که با مجوز مؤسسه قرض‌الحسنه و تعاونی کارمندان و ... فعال شدند و بعد دامنه کار خود را بسیار گسترده و مردم را دچار مشکلات جدی کردند.وی مسئله میزان را نخستین بحران مؤسسه مالی و اعتباری دانست که با ٩٧٠ هزار حساب و ٣۴ هزار میلیارد ریال مطالبات مردم و یک هزار کارمند در این دولت در استان نمود یافت.به گفته وی، معضل این مؤسسه با همکاری دادگستری استان، بانک مرکزی و صادرات جمع شد و الان فقط یک سری مطالبات مربوطه بین بانک صادرات و سازمان امور مالیاتی و بانک مرکزی باقی‌مانده با تلاش ما در استان و دستگاه قضایی در حل و فصل است.
وی با اشاره به هشت مؤسسه دیگر که ۴ مورد آن یعنی فرشتگان، بدرتوس، الزهرا و پیوند به مرکزیت خراسان‌رضوی بود، اظهارکرد: تمامی آن‌ها در مؤسسه مالی و اعتباری به نام کاسپین ادغام شدند و از حساب‌های مؤسسه فرشتگان تاکنون تا سقف ٢ میلیارد ریال مطالبات مردم پرداخت شده است.
وی حجم پرداختی را تاکنون سه هزار میلیارد ریال اعلام و اظهارکرد: ۶٣٠ هزار سپرده نیز طی این مدت از این مؤسسه تعیین تکلیف شده است.
وی گفت: هفته قبل پرداخت‌ها در مؤسسه الزهرا (س) نیز به روش پلکانی آغاز شد. تاکنون رقم پرداختی در این مؤسسه ١۵۵ میلیارد ریال بوده است. مابقی هم با همین روند پرداخت می‌شود ضمن آنکه ١٧ هزار و ١٧۵ حساب در این روند تعیین تکلیف شده است.
رشیدیان با بیان اینکه مشکل مؤسسه پیوند هم در حال پیگیری است، گفت: این مجموعه مشکلاتی دارد که با دبیر کل بانک مرکزی در این راستا مذاکراتی انجام شده و امید است از هفته آینده گشایشی در حل این مسئله ایجاد شود.
این مقام مسئول در زمینه مسئله مؤسسه بدر توس نیزگفت: حساب‌های کمتر از ٢٠٠ میلیون ریال آن به مؤسسه کاسپین منتقل شده و امید است به سطح پرداختی سایر مؤسسات برسیم و مشکل مؤسسه افضل توس هم پیگیری شده و تاکنون سپرده‌ها تا یک میلیارد ریال پرداخت شده است.
وی با بیان اینکه ٩٨ درصد سپرده‌های مؤسسه وحدت تا سقف یک میلیارد ریال تعیین تکلیف شده و ٩هزار و ٧٢٠ حساب دیگر باقی مانده که تلاش می شود تعیین تکلیف شود.
وی با تاکید بر اینکه برای هر یک از این مؤسسات تصمیم‌گیری خاصی شد و اموال و دارایی آن‌ها احصا شد و بانک مرکزی با تعیین خط اعتباری تلاش کرد برای حل مشکل مردم به آن‌ها کمک کند، گفت: برخی انتظار دارند دولت مبالغ این سپرده‌ها را پرداخت کند در حالی که منابع اعتباری کشور در قالب ردیف‌ها و بودجه‌های مشخص مشمول قوانینی است که در مجلس تعیین، مصوب وابلاغ می‌شود.
استاندار خراسان‌رضوی بیان‌کرد: بانک مرکزی هم پول‌های موجود در بانک‌ها را که سپرده‌های مردم است و نمی‌تواند بدون حساب و کتاب هزینه کند اما برای کمک به مردم دچار مشکل در این مؤسسات خط اعتباری ویژه تعیین کرد تا زمانی که اموال و املاک این مؤسسات به نقدینگی تبدیل شود برای عبور از بحران به آن‌ها کمک کند.

صدمات بحران‌های این مؤسسات
نماینده عالی دولت در خراسان رضوی در ادامه با اشاره به صدمات بحران های این مؤسسات گفت: در حل این معضلات تلاش شد سرمایه اجتماعی حفظ شود. وی به منظور پیشگیری از بروز موارد مشابه هم بیان‌کرد: به طور قطع تمامی دستگاه‌های نظارتی و بانک مرکزی با حساسیت این موضوع را دنبال کرده و از فعالیت مؤسسات غیر مجاز جلوگیری می‌کند ضمن آنکه به مردم هم اطلاع رسانی و آگاهی بخشی انجام می‌شود.
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی