کد خبر : 79448
/ 10:43
توقف پروژه مرکز فرماندهی بحران استان در پی منازعات و نبود اعتبار؛

خواب پنج‌ساله مرکز بحران

با‌توجه‌به موقعیت خراسان‌رضوی و احتمال وقوع مخاطرات طبیعی در آن، آمادگی استان برای رویارویی با این مخاطرات و انجام اقدامات لازم در‌زمینه مدیریت و کنترل بحران‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد.

خواب پنج‌ساله مرکز بحران

 سارا رنگیان-شهرآراآنلاین، زلزله ٣.۵ریشتری روز گذشته حوالی درود که در مشهد نیز احساس شد، هشداری بر لزوم تمرکز دستگاه‌های ذی‌ربط برای توسعه و بهبود مراکز بحران به‌منظور مدیریت بهتر موقعیت‌های اضطراری بود.
به گزارش شهرآرا، طرح مرکز فرماندهی و مدیریت بحران خراسان‌رضوی باهدف احداث محلی برای مدیریت وضعیت اضطراری، پیش‌از سال‌٩٠ ارائه و عملیات اجرایی آن آغاز شد، اما حدود پنج‌سال است که ساختمان این مرکز خاک می‌خورد. به‌گفته یکی از مسئولان، دود منازعات سیاسی میان استانداری و شهرداری دوره قبل، به چشم اتاق بحران رفته و عملیات ساخت مرکز به‌دلیل نبود اعتبار متوقف شده است.
پیشرفت ۵٨درصدی
مدیرکل مدیریت بحران خراسان رضوی در گفت‌وگو با شهرآرا، با اشاره‌به انعقاد تفاهم‌نامه طرح احداث مرکز فرماندهی و مدیریت بحران خراسان‌رضوی، میان استانداری، سازمان مدیریت بحران کشور و شهرداری مشهد در سال‌٨٩ گفت: عملیات اجرایی این پروژه از سال‌٩٠ آغاز شد و با تخصیص اعتبار ۴میلیارد‌تومانی، اکنون ساختمان ۵٨‌درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در مرحله سفت‌کاری است.
حجت شایان‌فر، احداث مرکز فرماندهی و مدیریت بحران را پروژه‌ مهم اما نیمه‌تمام استان دانست و ادامه‌داد: طی سال‌های اخیر، مشکلات اعتباری، روند تکمیل این مرکز را در استان کند کرده است. مرکز مدیریت بحران، جزو اولویت‌ها و پروژه‌های ناتمام است و به‌محض اختصاص اعتبار، پروژه را به پایان خواهیم رساند.
وی با بیان اینکه این مرکز، محل هدایت عملیات و حضور عناصر مدیریت بحران استان خواهد بود که تمام دستگاه‌های عضو مدیریت بحران و ١۴کارگروه تخصصی در آن دارای جایگاه هستند، افزود: بانک‌های اطلاعاتی و سامانه‌های مربوطه نیز در این مرکز جمع‌آوری می‌شود.
نیاز ٨ میلیاردی برای تکمیل پروژه
مدیرکل مدیریت بحران استان با بیان اینکه ساختمان بر این اساس طراحی شده که قابلیت کار بی‌وقفه در زلزله‌های بیش‌از ٧‌ریشتر را داشته باشد، درباره اعتبار این پروژه اظهار کرد: هیچ اعتبار مستقیمی از‌سوی شهرداری به پروژه مرکز فرماندهی و مدیریت بحران استان اختصاص نیافته و اعتبار آن از محل منابع ماده‌١٠ و ١٢ مدیریت بحران کشور تأمین شده است. درباره تملک زمین این پروژه نیز که در‌اختیار یک مرکز دولتی بوده، مساعدت‌هایی در استان انجام شده است. شایان‌فر ضمن تأکید بر اهمیت ویژه تکمیل پروژه مرکز فرماندهی و مدیریت بحران استان، اضافه‌کرد: برای تکمیل پروژه در فاز و بخش‌های مختلف، نیازمند حدود ٨‌میلیارد‌تومان هستیم. در‌این‌راستا تلاش‌هایی برای کمک اعتباری از‌طریق اعتبارات استانی صورت گرفت، اما متأسفانه به نتیجه‌ای نرسید. همچنین در سفرهای مقامات مربوطه به استان در پی سیل و زلزله‌های اخیر، این پروژه به‌عنوان اولویت مدیریت بحران استان، مطرح و پیگیری‌هایی نیز برای تکمیل آن انجام شد. وی ادامه داد: برای تأمین اعتبار تکمیل پروژه هنوز سهم اعتباری برای شهرداری تعریف نشده است، اما امکان دارد که با پیگیری‌های بعدی در این زمینه به نتیجه‌ برسیم.
توقف پروژه به‌دلیل منازعات سیاسی
سرپرست مدیریت سامان‌دهی و مهندسی بحران شهرداری مشهد نیز در گفت‌وگو با شهرآرا، با بیان اینکه زیرساخت مرکز فرماندهی و مدیریت بحران بیشتر فناورانه است، درباره امکانات و تجهیزات آن گفت: مرکز فرماندهی، حوزه عملکردی وسیع و در استان دارد و زمانی‌که حادثه‌ای بزرگ اتفاق بیفتد، این مرکز فعال می‌شود. امیر عزیزی ادامه داد: افرادی که در این مرکز مستقر می‌شوند، مدیران تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر هستند که بر‌اساس اطلاعات نرم‌افزاری و نقشه‌ها در مواقع بحرانی، دستورات لازم را برای زیرمجموعه‌ها صادر می‌کنند. در‌این‌راستا دستگاه‌های بحران‌مدار شامل شرکت گاز، آب، اورژانس، برق، هلال‌احمر و... باید همه نقشه‌های مربوط‌به شریان‌های حیاتی خود را روی سامانه‌های آی‌تی مرکز مستقر کنند.وی با اشاره‌به اینکه در این مرکز، بستر تصمیم‌سازی برای مدیران فراهم می‌شود، گفت: سرورهای اطلاعاتی همه دستگاه‌ها، نقشه‌های جی‌آی‌اس و تجهیزات تمام دستگاه‌ها باید روی مانیتورهای مرکز باشد. امکان دسترسی به سیستم مانیتورینگ و دوربین‌های سطح شهر، سامانه‌های ارتباطی بی‌سیمی و موبایل‌های ماهواره‌ای نیز باید در این مرکز فراهم شود. عزیزی اضافه کرد: قبل‌از سال‌٩٠، طرح مرکز فرماندهی مدیریت بحران در شمال و شرق کشور ارائه شد، مرکزی بزرگ در ارتفاعات آبادگران که سرورهای مختلف ادارات و پد هلیکوپتر برای آن پیش‌بینی شد. زمین و بخشی از اعتبارات آن ازسوی شهرداری اختصاص یافت، اما پس از آن به‌دلیل منازعات سیاسی میان شهرداری و استانداری در دوره قبل کار متوقف شد. در‌واقع مدیریت شهری در دوره قبل به تأمین اعتبار این پروژه اعتقادی نداشت.سرپرست مدیریت سامان‌دهی و مهندسی بحران شهرداری مشهد با بیان اینکه بودجه دولتی پروژه نیز به‌دلیل مشکلات مالی دولت، در مراحل بعدی تأمین نشد، افزود: ازآنجاکه در سال‌های ساخت مرکز، بودجه‌ای به چنین پروژه‌هایی در کل کشور داده نشد، پیمانکار به‌اجبار پروژه را متوقف کرد.وی بیان کرد: تملک زمین این طرح در زمان شهرداری مهندس پژمان با هزینه چند‌میلیاردی و معاوضه زمین با انجمن حمایت از زندانیان صورت گرفت. در ادامه، زمین به پیمانکاری که توسط استانداری انتخاب شده بود واگذار شد، اما پیمانکار نیز نتوانست پروژه را به‌خوبی پیش ببرد.
اعتبار ٣میلیاردی شهرداری برای پروژه
عزیزی در واکنش به اظهارات مدیرکل مدیریت بحران استان مبنی‌بر اینکه «اعتبار مستقیمی از‌سوی شهرداری مشهد به پروژه اختصاص داده نشده است» این‌طور پاسخ داد: شهرداری مشهد، ١۵درصد از سهم خود شامل ٣‌میلیارد‌تومان اعتبارات نقدی را پیش‌بینی کرده و تخصیص داده است که شاید استانداری نتوانسته آن را جذب کند؛ به همین دلیل برگشت داده شده است. وی ادامه داد: پس‌از هزینه ۴‌میلیارد‌تومانی برای پروژه، اکنون ساختمان مرکز با بیش‌از ۵٠درصد پیشرفت، در مرحله سفت‌کاری قرار دارد و حداقل پنج‌سال است که رها شده و پیمانکار نیز خلع ید شده است. عزیزی با بیان اینکه استانداری از سال‌٩١ هیچ اعتباری به شهرداری برای مدیریت بحران اختصاص نداده است، تصریح کرد: در آخرین جلسه استانداری نیز فقط اعتباراتی برای بازسازی زلزله در فریمان اختصاص یافت. برای تکمیل پروژه مرکز فرماندهی و مدیریت بحران خراسان‌رضوی، استانداری باید با جدیت پا پیش بگذارد. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی