• خانه
  • یادداشت
  • مسیر سبز فناوری
کد خبر : 79495
/ 10:38
مهدی غیبی

مسیر سبز فناوری

معضل آلودگی هوا یک پدیده جهانی است که در قالب صنعتی شدن، دنیا به سرعت به سمت آن رفته و تخریب محیط زیست در پی آن ایجاد شده است. حاصل این تخریب هوایی است که مجبوریم برای نفس کشیدن در آن ساعات و یا روزهایی از سال را متوقف شویم.

مسیر سبز فناوری

اگر درست به این موضوع نگاه کنیم درخواهیم یافت که مجموعه‌ای از شرایط باعث شده است تا امروز درگیر پدیده‌های مختلف در حوزه آلودگی هوا باشیم اما شاخص این اتفاق در حوزه حمل و نقل خود را نشان می‌دهد و تا کار به جای باریک می‌رسد، اولین تصمیم مدیریتی، متوقف کردن چرخه حمل و نقل است، اما همه می‌دانند که این نیز درمانی مقطعی است.
این روزها همه برای رهایی از این مشکل دست به گریبان فناوری اطلاعات به عنوان یک صنعت سبز شده‌اند تا بتوانند مسیری بیابند و ابزاری ابداع کنند که در نهایت بشود حمل و نقل را کاهش داد و در دراز مدت امیدوار بود که هوای پاک‌تری را شهر‌های بزرگ تجربه کنند.
واقعیت هم این است که فناوری توانسته است در بسیاری از موارد به این مهم کمک کند و نمونه‌های زیادی از آن را در جهان مشاهده می‌کنیم. توسعه ابزارهایی که عمدتا نرم افزاری است باعث می‌شود که بتوان علاوه بر مدیریت این بحران به برنامه‌ریزی‌های بیشتر در این حوزه نیز پرداخت.
هم‌اکنون می‌توان گفت رتبه اول بیشترین اتلاف وقت در سفرهای درون شهری و افزایش آلودگی هوا به انتخاب نکردن مناسب مسیر به مقصد توسط شهروندان و رتبه دوم را احتمالا باید به نبود جای پارک یا مشخص نبودن جای پارک خالی و رتبه سوم را به ندانستن مکان مورد نظر در شهر توسط رانندگان، اختصاص داد.
همه این موارد می‌تواند از یک ابزار واحد و مشخص استفاده کند، ابزاری که نمونه‌های بسیاری از آن به صورت رایگان در اختیار مردم است و در همین مشهد نیز یکی از بهترین نمونه‌های آن تولید شده است.
اما این پرسش که چرا به این ابزار رجوع نمی‌شود را باید این‌طور پاسخ داد که همه این موارد یک اصل به همراه خود دارد و آن هم، فرهنگ‌سازی استفاده از این ابزار است، فرهنگ سازی و آموزشی که شهروندان بتوانند از امکانات بالای آن
بهره ببرند.
اگر درکنار تولید این دست ابزارها و امکانات، آموزش و فرهنگ سازی مناسبی صورت نپذیرد، در نهایت شاهد اتفاقات محسوس در این موضوع نخواهیم بود و چون عالمی بدون عمل باقی خواهیم ماند.
از نظر نگارنده استفاده از ابزارهای مسیریابی می‌تواند به موضوع کاهش ترافیک و درنهایت آلودگی هوا کمک کند اما به طور قطع این راهکار قطعی نخواهد بود و باید در کنار این موارد حمل و نقل عمومی بهبود یابد.
عضو هیئت مدیره نظام صنفی رایانه‌ای خراسان/ مهدی غیبی 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی