کد خبر : 79525
/ 19:01
فناوری عامل کاهش سردرگمی مردم در استفاده از ناوگان اتوبوس‌رانی؛

اطلاع از خطوط عبوری ایستگاه ها

در حال حاضر ١۵٨ خط اتوبوس در مشهد فعال است که با اختصاص یافتن نزدیک به ٢٠٠٠ دستگاه اتوبوس، در حال ارائه خدمات به شهروندان است.

اطلاع از خطوط عبوری ایستگاه ها

وفایی نیا - شهرآرا آنلاین، ناوگان اتوبوسرانی یکی از بخش‌های مهم حمل و نقل عمومی در شهر مشهد را تشکیل داده است. با توجه به استفاده بخش زیادی از شهروندان از خطوط اتوبوس در سفرهای درون شهری، سازمان اتوبوس‌رانی در راستای رفاه شهروندان و تحقق حمل و نقل هوشمند اقدامات و برنامه‌های مختلفی را در دست اجرا دارد.یکی از این برنامه‌ها که به تازگی به بهره برداری رسیده است، راه اندازی سامانه پیامکی اطلاع از سرویس‌دهی خطوط اتوبوس است.
عباس اتحادی، مدیر روابط عمومی سازمان اتوبوس‌رانی مشهد در توضیح این سامانه و دلایل ایجاد آن به خبرنگار شهرآرا گفت: در حال حاضر ١۵٨ خط اتوبوس در مشهد فعال است که با اختصاص یافتن نزدیک به ٢٠٠٠ دستگاه اتوبوس، در حال ارائه خدمات به شهروندان است.
وی با بیان اینکه به دلیل تعداد بالای این خطوط ممکن است برخی از شهروندان اطلاع و آگاهی از خطوط عبوری از ایستگاه مورد نظر خود را نداشته باشند، اظهار کرد: به تازگی سازمان اتوبوس‌رانی مشهد با راه اندازی سامانه‌ای پیامکی سعی در برطرف کردن این مشکل و جلوگیری از سردرگمی مسافران کرده است. از طریق این سامانه پیامکی به شماره ٣٠٠٠٨٨٨٨، شهروندان می‌توانند به اطلاعات مختلفی از خطوط اتوبوس‌های درون شهری دسترسی داشته باشند.

کدهای راهنمای چهار رقمی
اتحادی در ادامه توضیحاتی درباره نحوه کار با این سامانه ادامه داد و گفت: شهروندان می‌توانند با ارسال شماره خط اتوبوس مورد نظر به این شماره، مبدا و مقصد و مسیرهای اصلی تردد آن خط را بر روی گوشی خود دریافت کنند. همچنین سازمان اتوبوس‌رانی روی تابلوهای ترافیکی زردرنگ در محل ایستگاه اتوبوس کد چهار رقمی را قرار داده است که شهروندان می توانند با ارسال این کد چهار رقمی به سامانه پیامکی، از خطوط اتوبوس عبوری از آن ایستگاه به همراه مبدأ و مقصد هر خط مطلع شوند.

زمان سنج خطوط اتوبوس
مدیر روابط عمومی سازمان اتوبوس‌رانی مشهد با اشاره به میزان پیشرفت این طرح افزود: در حال حاضر ٣٣۵٠ ایستگاه اتوبوس در سطح مشهد داریم که از این تعداد، ١٠٠٠ ایستگاه کد گذاری شده‌اند و روند کدگذاری بقیه ایستگاه‌ها نیز ادامه دارد. پیش‌بینی ما این است که تا پایان امسال تمامی ایستگاه‌های اتوبوس در سطح شهر به این کد چهار رقمی تجهیز شوند.
اتحادی همچنین به فناوری تابلوهای RTPIS که در ١۵٠ ایستگاه پرتردد سطح شهر به‌کارگیری شده است، اشاره کرد و گفت: این تابلوها با استفاده از فناوری GPS و GPRS زمان رسیدن خطوط مختلف عبوری از آن ایستگاه را به مسافران اطلاع می‌دهد.

 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی