کد خبر : 79555
/ 15:34
آغاز فصلی جدید در توس

«نوروزگاه» را از دست ندهید

نوروز امسال شهرداری و میراث فرهنگی همراه شده‌اند تا برای اولین بار رویدادی فراموش نشدنی را در توس رقم بزنند.

«نوروزگاه» را از دست ندهید

سیدی، شهرآراآنلاین- نوروز امسال شهرداری و میراث فرهنگی همراه شده‌اند تا برای اولین بار رویدادی فراموش نشدنی را در توس رقم بزنند. برگزاری جشن‌های نوروزگاه در 13 روز اول سال نو با حضور چهره‌های مطرح ملی، رصد آسمان از جوار کهندژ (ارگ تاریخی توس)، ایجاد مسیر گردشگری در محله چهاربرج برای بازدید علاقه‌مندان از یخدان 200 ساله، عمارت اربابی، موزه‌آیین‌های پهلوانی شه لافتی و... تنها بخشی از برنامه‌هایی است که توسط شهرداری و با مشارکت میراث فرهنگی تدارک دیده شده تا ‌گامی در ارتقای سطح فرهنگی توس برداشته و برای رساندن این خطه ارزشمندتاریخی به جایگاه اصلی آن تلاش شود.

برنامه‌ریزی کمیته گردشگری برای ثبت نوروزی متفاوت

شهردارمنطقه 12 در توضیح این خبر گفت: «در پی مصوبه کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر، برنامه‌ریزی برای برگزاری جشن‌های نوروزی در توس آغاز شد.» سعید اکبریان با اشاره به برگزاری پنج جلسه کمیته گردشگری توس گفت: «برای هماهنگی بیشتر میان سازمان‌های مختلف شهرداری و میراث فرهنگی جلساتی به صورت هفتگی تا عید برگزار می‌کنند تا بتوانیم با آمادگی کامل به استقبال نوروز رویم.»

راه‌اندازی حداقل 2 اقامتگاه بومگردی تا نوروز

تشویق بوم‌نشینان به ایجاد اقامت‌گاه‌های بومگردی و تسهیل ضوابط پیش روی آنان، سیاستی است که شهرداری برای جذب گردشگر در ایام نوروز پیش گرفته و با استقبال ساکنین نیز همراه شده است. اکبریان در این رابطه گفت: «تا کنون علی اکبر قاسمی معروف به پهلوان رستم که به واسطه شرکت در جشنواره‌های متعدد خارجی، تجربه و توانایی خوبی در پذیرایی از گردشگران خارجی دارد و همچنین خاندان رضوی که مزرعه‌ای منحصربه فرد در چهاربرج دارند در این راه پیش‌قدم شده‌اند و قول راه‌اندازی این مکان‌ها را تا نوروز داده‌اند. ما نیز سعی می‌کنیم مسیر آنان را در راه‌اندازی این اقامتگاه‌ها هموار کنیم.»

نوروز ورزشی در توس

برگزاری مسابقات کشتی‌باچوخه و سوارکاری از دیگر برنامه‌های ورزشی تدارک دیده شده برای نوروز توس است که می‌تواند نظر طرفداران این دو رشته ورزشی را جلب کند. اکبریان با تأکید بر ظرفیت توس در پرورش کشتی باچوخه و سوارکاری گفت: «پهلوانی و سوارکاری دو ورزشی است که با این منطقه بیگانه نیست. علاوه بر وجود علاقه‌مندان فراوان در میان توس‌نشینان و گردشگران، شاهنامه نیز توجه زیادی به آن‌ها داشته است. به همین خاطر ما در برنامه‌های نوروزی سعی کردیم حتما به این دو رشته ورزشی توجه و با تکیه بر آن‌ها رویداد خلق کنیم.»

برگزاری دوره‌های شاهنامه‌خوانی در توس

یکی از مصوبات کمیته گردشگری توس، کمک به راه‌اندازی محافل شاهنامه خوانی و شعرخوانی در میان اهالی منطقه بود که با همراهی اهالی تا کنون یک جلسه برگزار شده و قرار است از این به بعد نیز شاعران و علاقه‌مندان به شعر و ادبیات به صورت ماهانه گردهم آیند. برای مفیدتر کردن این محافل اساتیدی نیز حضور خواهند یافت تا اشعار را تفسیر و توضیح دهند. موزه آیین‌های پهلوانی شه لافتی پاتوق فعلی این شاعران است.

معرفی توس در مبادی ورودی شهر

اکبریان برنامه‌های نوروزی توس را تنها محدود به این منطقه ندانست و گفت: «برای معرفی توس به گردشگران و تشویق آنان برای بازدید از این خطه تاریخی و فرهنگی پایگاه‌هایی در مبادی ورودی شهر مستقر خواهند شد تا نقشه‌ها و کتابچه‌های اطلاعاتی توس را در اختیار گردشگران قرار دهند.»

نصب تابلوهای ترافیکی توس تا نوروز

متأسفانه در حال حاضر تابلوهای ترافیکی آرامگاه فردوسی در سطح شهر مشهد بسیار محدود است و همین تعداد موجود هم به اشتباه گردشگران را از سمت جاده قدیم قوچان هدایت می‌کنند. اکبریان با اشاره به دستور شهردار مشهد برای نصف فوری تابلوهای ترافیکی آرامگاه فردوسی گفت: «دستور نصب تابلوهای ترافیکی به صورت ضرب‌العجل از سوی شهردار مشهد صادر شده است و حتما تا عید نوروز وضعیت تابلوها اصلاح خواهد شد.»

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی