• خانه
  • یادداشت
  • با شهروندان پیش به سوی هوای پاک
کد خبر : 79558
/ 11:00
سیدمجتبی منتظری

با شهروندان پیش به سوی هوای پاک

تنفس هوای سالم حق همه شهروندان است اما گویی این حق از شهروندان شهرهای بزرگ سلب شده است، هوای پاکی که به ذهن یک نسل گذشته حتی خطور نمی‌کرد که چنین ارزشی پیدا کند.

با شهروندان پیش به سوی هوای پاک

آلودگی هوا سال‌هاست به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل تهدیدکننده سلامت مردم در شهرهای بزرگ جولان می‌دهد و گواه آن نام‌گذاری ٢٩ دی‌ماه با عنوان «روز ملی هوای پاک» از سال ١٣٧۴ است.
شهرهای بزرگ در این سال‌ها به بیماری تبدیل شده‌‌اند که گهگاه حالشان بد می‌شود و این بیماری گاهی چنان شدت می‌یابد که فقط راه‌حل‌هایی سلبی همچون تعطیل کردن مدارس و زوج و فرد کردن محدوده‌هایی از شهرهاست که می‌تواند اتخاذ گردد همچون بیماری اورژانسی که فارغ از ریشه‌های بیماری، مهم‌ترین اقدام باید نجات او از مرگ باشد، نه رسیدگی به ریشه‌ها و علل بیماری و راه‌حل‌های مرتفع کردن آن.
اما فارغ از راه‌حل‌های اورژانسی برای مقابله با آلودگی هوا، یکی از مهم‌ترین راهبردها آموزش شهروندان، اطلاع‌رسانی به آن‌ها و حساس کردن افکار عمومی در قبال حقی است که به آن جفا شده است. تغییر نگرش و رفتار و تغییر سبک زندگیِ حاصل از آموزش و اطلاع‌رسانی به‌ویژه برای کودکان و نوجوانان، نهادینه‌ساز فرهنگ شهروندی در حوزه‌های مرتبط با آلودگی هوا خواهد بود و به نظر می‌آید مهم‌ترین سؤالی که باید حاصل از آموزش و اطلاع‌رسانی باشد نقش بستن این سؤال در ذهن یکایک شهروندان است که «نقش من در ایجاد هوای پاک چیست؟». این نقش‌آفرینی یکی از مقولات حقوق شهروندی است و از این نگاه، تمام اشخاص حقیقی و حقوقی در قبال یکدیگر مسئولیت قانونی و حقوقی دارند. لذا همه شهروندان باید از این حقوق آگاه باشند و آن را از یکدیگر مطالبه کنند.
گام اول در این مسیر، آگاه‌سازی شهروندان از حقوق خود در داشتن هوایی پاک است و لازمه آن آموزش و بیان مصادیق سلبی و اثباتی در داشتن هوایی پاک است.
سیدمجتبی منتظری
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی