کد خبر : 79566
/ 12:56
رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور:

فاصله معیشت و دستمزد ۶٠ درصد است

رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور،گفت: فاصله معیشت کارگران با حقوق و دستمزد، یک فاصله ۶٠درصدی است.

فاصله معیشت و دستمزد ۶٠ درصد است

ظریفیان- به گزارش شهرآرا، اولیا علی‌بیگی، در نشست خبری کارگاه آموزشی اعضای کانون‌های شوراهای اسلامی کار کردستان، یزد، سمنان و گیلان که در مشهد برگزار شد، ادامه داد: این فاصله باید ترمیم شود و راهش این است که دولت به عنوان شریک سوم وارد میدان شود. باید خط فقر واقعی در جامعه مشخص شود و هر فرد حقوق‌بگیری که کمتر از آن مزد دریافت می‌کند، معاف از مالیات باشد.

تعیین حداقل دستمزد
علی‌بیگی در پاسخ به سؤال شهرآرا، که آیا درمیان بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر افرادی از جامعه‌ کارگران هم بوده است یا خیر؟ گفت: گزارشی در این باره دریافت نکرده‌ایم. رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور، همچنین در پاسخ به سؤال دیگر شهرآرا که چه راهکاری برای کم‌ کردن فاصله هزینه معیشت کارگران با حداقل مزد٩٧ دارید، گفت: پیشنهاد شفاف ما این است که این فاصله به صورت دقیق محاسبه شود و در یک پروسه پنج‌ساله تعریف شود که هرسال بخشی از آن به حداقل دستمزد اضافه شود. سال‌های قبل نیز این پیشنهاد مطرح شده ولی به دلایلی نتوانستیم به آن برسیم، زیرا شورای عالی کار یک شواری سه جانبه است و مصوبات با رأی اکثریت به تصویب می‌رسد.
وی گفت: اگر امروز ٩۵ درصد کارگران با قراردادهای موقت روبه‌رو هستند به دلیل ابهامات در ماده هفت قانون کار است که در اصلاح قانون کار باید ابهام‌زدایی صورت بگیرد. وقتی عضو شورای اسلامی کار خود با قرارداد یک ماهه و سه ماهه کار می‌کند نمی‌تواند جسارت داشته باشد که مطالبات کارگران را پیگیری کند.
عضو هیئت امنای سازمان تأمین اجتماعی همچنین درباره بدهی‌های سازمان تأمین اجتماعی توضیح داد: دلیل اینکه در چهار سال پیش بدهی‌های سازمان تأمین اجتماعی ۶٠ هزار میلیارد تومان بود و الان ٨٠ هزار میلیارد شده، این است که در گذشته قوانینی وضع شد که تکالیف بدون پشتوانه‌ مالی را بر سازمان تأمین اجتماعی تحمیل کرده‌است مانند بیمه کارگران ساختمانی و قالی‌بافان و ... که دولت وقت قرار بود حق بیمه آن‌ها را پرداخت کند، اما پرداخت نکرده‌است. این قوانین تا وقتی قانون‌ دیگری آن را نقض نکند، همچنان ادامه دارد.

طرح تحول اقتصادی
علی بیگی با اشاره به واریز یک بیست و هفتم حق‌بیمه مورد اشاره دولت بابت هزینه‌ درمان به خزانه برای تأمین مالی طرح تحول سلامت، گفت: مگر سازمان تأمین اجتماعی دولتی است که وجوهش به خزانه دولت وارد شود؟ دولت مطابق اصل ٢٩ قانون اساسی، تکلیف برای بیمه همگانی دارد.
ما به عنوان بیمه شده‌، صندوقی را ایجادکرده‌ایم و مراکز ملکی درمانی به وجود آورده‌ایم و کمک کار دولت شده‌ایم. چرا به این هم قانع نیستید و چشم طمع به منابع این صندوق دوختید؟ من از آقای رئیس جمهور خواهش می‌کنم شک و تردید برای جامعه کارگری و بازنشستگی ایجاد نکنید.
وی افزود: همان‌طور که در موقع اجرای هدفمندی یارانه‌ها همه از تحول اقتصادی و انقلاب اقتصادی سخن می‌گفتند امروز نیز همان اشتباه را درباره طرح تحول سلامت دوباره تکرار می‌کنند. امروز همه متوجه شده‌ایم که طرح هدفمندی یارانه‌ها چالش بزرگی برای نظام است . سرمایه ملی به جای اینکه به تولید اختصاص یابد در جای دیگری هزینه می‌شود. طرح تحول سلامت هم باتلاقی است که وزارت بهداشت برای کارگران و بازنشستگان به وجود آورده‌است.
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی