• خانه
  • اقتصادی
  • قاچاق و مالیات بر ارزش افزوده، مشکلات اصلی طلافروشان مشهد
کد خبر : 79582
/ 09:06

قاچاق و مالیات بر ارزش افزوده، مشکلات اصلی طلافروشان مشهد

رئیس اتحادیه صنف طلا، جواهر و نقره مشهد گفت: قاچاق مصنوعات طلا و ٩ درصد مالیات بر ارزش افزوده دو مشکل اصلی طلاسازان و طلافروشان این شهر است.

قاچاق و مالیات بر ارزش افزوده، مشکلات اصلی طلافروشان مشهد

باقر معبودی نژاد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مصرف داخلی مصنوعات طلا در این شهر بیشتر از منابع موجود است. لذا بخشی از مصنوعات طلا به صورت قانونی و بخشی هم به صورت قاچاق وارد می‌شود که برای فعالان این بازار مشکل ایجاد کرده است.
وی بیان کرد: با توجه به زیارتی بودن شهر مشهد و حضور سالانه حدود ٣٠ میلیون زائر و گردشگر در این شهر، طلاسازان قابلی در مشهد حضور دارند که می توانند نیاز زائران را برآورده کنند و بازار خوبی در این زمینه داشته باشند اما قاچاق مانع فعالیت سودمند آن‌ها شده است.
وی اظهار کرد: از سوی دیگر، مالیات بر ارزش افزوده دو مرتبه از طلا گرفته می شود، به این معنا که هم در زمان ورود طلا به کشور و هم در زمان تولید طلا و عرضه آن به بازار ٩ درصد مالیات بر ارزش افزوده از آن گرفته می‌شود که پرداخت این میزان مالیات با توان مالی طلافروشان و طلاسازان متناسب نیست.وی بیان کرد: طلاسازان در مشهد توان صادرات به کشورهای دیگر را دارند اما میزان این صادرات در مقایسه با توان تولید مصنوعات طلا در این شهر بسیار اندک است.
رئیس اتحادیه صنف طلا، جواهر و نقره مشهد گفت: هم‌اینک سطح معاملات طلا در جهان ٧٠٠ میلیارد دلار است و سهم ایران از این بازار تقریبا صفر است. با توجه به قابلیت‌هایی که در کشور وجود دارد، این ناراحت کننده است.
وی افزود: طلا یک کالای مصرفی نیست و اگر به آن بها داده شود، بهترین صادرات، اشتغال‌زایی، ارزآوری و ارزش افزوده را برای کشور به همراه خواهد داشت.
معبودی‌نژاد گفت: ١۶٠ کارگاه طلاسازی و هزار و ٣٨٠ طلافروشی و جواهرفروشی دارای جواز کسب در مشهد وجود دارد که کارگاه‌های طلاسازی موجود با کمتر از ۴٠ درصد ظرفیت فعالیت می‌کنند و فقط در حد کسب درآمد روزانه خود تولید
دارند.
خراسان رضوی به لحاظ برخورداری از طلا و جواهر، دارای چندین معدن طلا و فیروزه و سنگ‌های تزیینی و قیمتی است و هم‌اینک شش پروانه بهره‌برداری معدن طلا با وسعت ۵۵ کیلومترمربع، تولید سالانه ٢٢٢ هزار تن، ذخیره قطعی سه میلیون تن و اشتغال ١٨۶ نفر در شهرستان‌های تربت حیدریه و نیشابور وجود دارد.
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی