کد خبر : 79583
/ 09:08
در دی ماه امسال انجام شد؛

تعطیلی ٨ جایگاه سی‌ان‌جی غیر مجاز

علیرضا ظهیری- طی دی ماه امسال و بنا بر اعلام سازمان استاندارد جریان گاز هشت جایگاه سوخت سی‌ان‌جی در خراسان رضوی به دلیل رعایت نکردن استانداردهای لازم با همکاری شرکت گاز قطع شد.

تعطیلی ٨ جایگاه سی‌ان‌جی غیر مجاز

به گزارش شهرآرا، این خبر را معاون استانداردسازی و آموزش اداره کل استاندارد خراسان رضوی به ایرنا داد و در ادامه گفت: درباره استاندارد جایگاه‌های سوخت سی‌ان‌جی رعایت ١۶ شاخص بحرانی مد نظر است بنابراین در این باره پیش از دی ماه به جایگاه‌داران استان اطلاع رسانی شده بود.
فرحناز قلاسی بیان کرد: ١٨٣ جایگاه سوخت گاز طبیعی در خراسان رضوی مجوز فعالیت دارند که تعدادی به دلیل رعایت نکردن استانداردها و یا دریافت نکردن استاندارد ادواری و برخی نیز به دلیل مشکلات فنی، غیرفعال هستند.
وی به مخازن سوخت سی‌ان‌جی نیز اشاره و بیان‌کرد: در پایان هر ماه مخازنی که فاقد استانداردهای لازم شناخته می‌شوند با حضور نماینده اداره استاندارد در محل آزمایشگاه‌های مربوطه امحا می‌شوند.

الزام برای استانداردسازی
در همین باره رئیس هیئت مدیره انجمن سی‌ان‌جی خراسان رضوی، در گفت‌وگو با شهرآرا درباره تعطیلی برخی جایگاه‌های گاز طبیعی به دلیل نداشتن شرایط استاندارد، گفت: سه سال قبل الزامات استانداردسازی جایگاه‌های سوخت گاز طبیعی ابلاغ شد و بر اساس این ابلاغیه تمامی جایگاه‌ها موظف به استاندارد کردن جایگاه خود شدند. حمیدرضا رضوی‌راد، با اشاره به مراحل مختلف استانداردسازی جایگاه‌های سی‌ان‌جی، بیان‌کرد: استانداردسازی جایگاه سوخت سیکل پیچیده‌ و سه مرحله‌ای دارد که در مرحله اول آن ٩ شاخص و در مرحله دوم ١۶ شاخص استاندارد مورد بررسی قرار می‌گیرد و پس از این دو مرحله بازدیدهای ادواری و سالیانه از جایگاه‌های سوخت آغاز می‌شود.وی با بیان اینکه در خراسان رضوی ١٨٣ جایگاه سوخت فعالیت می‌کنند که بالغ بر ٩٠درصد این جایگاه‌ها بازدید اولیه خود را انجام داده‌اند و در مراحل مختلف استانداردسازی هستند، ادامه داد: متأسفانه در این باره برخی جایگاه‌ها همکاری لازم را نداشته‌ و حتی یک بازرسی هم انجام نداده‌اند،از همین رو اداره استاندارد با ارسال نامه‌ای به شرکت گاز خواستار قطع گاز این جایگاه‌ها شده است و ٨ جایگاهی که گازشان قطع شده مربوط به جایگاه‌های تک منظوره و دو منظوره بوده است.رضوی‌راد افزود: خوشبختانه خراسان رضوی از نظر استانداردسازی جایگاه‌های سوخت خود یکی از استان‌های نمونه کشور است و بالاترین آمار استانداردسازی و بازرسی و کمترین آمار تعطیلی جایگاه‌ها مربوط به این استان است.

١٠ جایگاه بحرانی
وی با بیان اینکه کمتر از ١٠ جایگاه نیز در استان وجود دارد که با دارا بودن عمر بالای فعالیت خود در شرایط بحرانی به سر می‌برند، تاکید کرد: البته اختلاف نظرهایی بین جایگاه‌‌داران و اداره استاندارد و شرکت بازرسی وجود دارد زیرا این جایگاه‌ها بر اساس استانداردهای تأمین سوخت شرکت نفت، کار خود را آغاز کرده‌اند و اکنون نسبت به هزینه‌کردی دیگر راغب نیستند اما با تعاملاتی که صورت گرفته برخی مشکلات در این‌باره رفع شده است. رضوی‌راد وجود خودروهای دوگانه و مخازن سوخت غیر استاندارد را یکی از بزرگ‌ترین مشکلات امروز حوزه سی‌ان‌جی، اعلام و بیان کرد: متأسفانه امروز بسیاری از خودروهای دوگانه‌سوزی که در شهر در حال تردد هستند، وضعیت مخازن گازشان از نظر استاندارد بسیار پایین است و هر لحظه احتمال انفجار و خطر وجود دارد.
وی درباره امحا و استاندارد سازی سلیندرهای غیر مجاز اظهار کرد: از تاریخ ۶ شهریور ماه و پس از وقفه‌ای ١٠ ساله طرح استانداردسازی این سیلندرها به مرحله اجرا رسیده است و تاکنون نزدیک به ٣٢ فقره سیلندر غیر مجاز امحا شده است اما نکته قابل توجه در این مسئله این است که این استانداردسازی برای سیلندرها مربوط به خودروهای دوگانه شده در کارخانه است و برای خودروهای دوگانه شده در کارگاه‌ها هنوز اقدامی صورت نگرفته است.
رئیس هیئت مدیره انجمن سی‌ان‌جی خراسان‌رضوی تأکید کرد: به طور قطع در صورتی که خودروهایی دوگانه‌سوز شده در کارگاه مورد بازرسی قرار گیرد آمار سیلندرها و مخازن گاز غیر استاندارد رشد چشمگیری خواهد داشت.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی