• خانه
  • یادداشت
  • اتوبوس برقی، راهکاری برای کاهش آلودگی هوای مشهد
کد خبر : 79633
/ 08:32
وحید برکچی

اتوبوس برقی، راهکاری برای کاهش آلودگی هوای مشهد

مشهد مقدس با جمعیتی بیش از سه میلیون نفر، پذیرای سالانه بیش از ٢٧ میلیون زائر داخلی و خارجی است. این مهم شهر مشهد را به یکی از شهرهای مهم کشور و جهان اسلام تبدیل کرده است.

اتوبوس برقی، راهکاری برای کاهش آلودگی هوای مشهد

مشهد مقدس با جمعیتی بیش از سه میلیون نفر، پذیرای سالانه بیش از ٢٧ میلیون زائر داخلی و خارجی است. این مهم شهر مشهد را به یکی از شهرهای مهم کشور و جهان اسلام تبدیل کرده است. اما این روزها مشهد در حوزه دیگری نیز توانسته است دوباره بر سر زبان‌ها بیفتد و آن آلودگی هوا و کاهش تعداد روزهای پاک از ابتدای سال است به ‌گونه‌ای که حتی روزهای پاک این کلان‌شهر از تهران نیز کمتر بوده است.
در واقع، آلودگی هوا و ترافیک یکی از مهم‌ترین چالش‌های جدی امروز شهر مشهد است و منابع متحرک همچون خودرو و موتورسیکلت در ایجاد آلودگی هوای مشهد سهمی هشتادوپنج‌درصدی دارند. قطعا حمل‌و‌نقل عمومی و اجرای خطوط بی‌آرتی‌ می‌توانند نقشی مهم و محوری در کاهش ترافیک و آلودگی هوا
ایفا کنند. در حال حاضر، در شهر مشهد، بیش از یک میلیون خودرو در حال عبور و مرور هستند به این معنا که به ازای هر سه نفر، یک خودرو در شهر وجود دارد. به این ارقام، باید خودروهای زائران را نیز اضافه کرد زیرا بیش از ۵٠ درصد زائران با خودروهای شخصی به شهر مشهد مقدس سفر می‌کنند. همه این شرایط سبب شده است امروز مشهد از لحاظ ترافیکی و آلودگی هوا، حال و روز خوبی نداشته باشد. البته با اقدامات مدیریت شهری در حوزه ترافیک، بخش مهمی از آلودگی ترافیک کاسته شده است اما نیازمند کارهای نو و جدید در این حوزه هستیم و باید به سمت حمل‌و‌‌نقل عمومی به‌ویژه حمل‌ونقل الکتریکی گام برداریم. در واقع، کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و کاهش آلودگی‌های صوتی از جمله محرک‌های اصلی برای حرکت به سمت حمل‌و‌نقل الکتریکی است. بدیهی است برای کاهش آلودگی شهر یا جلوگیری از افزایش آن، باید از همه ظرفیت‌های موجود برای بهره‌برداری از انرژی‌های پاک یا سیستم‌های بهینه‌تر استفاده کرد تا بتوانیم شرایط آلودگی هوای شهر مشهد را طی چهار سال آینده مدیریت کنیم. در غیر این صورت، شاهد افزایش آلودگی هوا و ترافیک خواهیم بود.
یکی از راهکارهای مهم در حوزه کاهش ترافیک و آلودگی هوا را باید استفاده از وسایل حمل‌و‌نقل عمومی برقی دانست. یکی از این موارد مترو است. در شهر مشهد، خط یکِ مترو به طور کامل افتتاح شده است و روزانه به حدود ١٢٠ هزار مسافر خدمات‌رسانی می‌کند. فاز نخست خط ٢ مترو نیز افتتاح شده است و تا پایان سال، به خط یک متصل می‌شود. از طرفی، حفاری خط ٣ نیز ادامه دارد و با بهره‌برداری از همه این خطوط، شاهد شکوفایی‌ای بزرگ در حوزه حمل‌و‌نقل عمومی مشهد خواهیم بود. اما یکی دیگر از وسایل حمل‌و‌نقل عمومی برقی اتوبوس برقی است که بدون آلایندگی، نقش جا‌به‌جا کردن مسافران را بر عهده دارد. در واقع، این نوع وسیله حمل‌و‌نقل عمومی انرژی مورد‌نیاز خود را از سیم‌های حامل جریان الکتریکی تهیه می‌کند. در نتیجه، آلودگی ندارد. امروز در ۴۵ کشور جهان شاهد اتوبوس برقی هستیم. در ایران نیز برای اولین‌‌بار این نوع اتوبوس‌ در شهر تهران مورد استفاده قرار گرفت و در حال حاضر، در مسیر میدان «امام‌حسین» تا خیابان «خراسان» از اتوبوس‌های برقی استفاده می‌شود. در مجموع، ۶٣ دستگاه اتوبوس برقی در تهران فعال هستند که نقشی مهم و اثرگذار در کاهش ترافیک و آلودگی هوای این شهر دارند. مشهد مقدس نیز امروز با توجه به آلودگی هوا و ترافیک، نیازمند ورود این نوع از اتوبوس‌های شهری است و تلاش می‌کنیم با یاری پروردگار و امام مهربانی‌ها بتوانیم شاهد ورود اتوبوس‌های برقی در شهر مشهد باشیم، اتوبوس‌هایی که قطعا مورد استقبال زائران و مجاوران بارگاه نورانی امام‌رضا‌(ع) قرار می‌گیرند و نقشی محوری در کاهش آلودگی هوا خواهند داشت.
معاون حمل‌و‌نقل و ترافیک شهرداری مشهد مقدس، وحید برکچی 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی