کد خبر : 79641
/ 09:11
خشک‌سالی بی سابقه تأثیر خود را روی بخش کشاورزی گذاشت؛

کشت دیم نصف شد

۴٠ درصد در مقایسه با سال گذشته و ٨٠ درصد نسبت به دوره آماری، کاهش بارندگی در خراسان رضوی به ثبت رسیده است. این آمار وحشتناکی از وضعیت بارندگی استان در سال ٩۶ است که تأثیر مستقیم آن بر کشاورزی به خوبی حس می‌شود.

کشت دیم نصف شد

علیرضا ظهیری- ۴٠ درصد در مقایسه با سال گذشته و ٨٠ درصد نسبت به دوره آماری، کاهش بارندگی در خراسان رضوی به ثبت رسیده است. این آمار وحشتناکی از وضعیت بارندگی استان در سال ٩۶ است که تأثیر مستقیم آن بر کشاورزی به خوبی حس می‌شود.
کشت پاییزه یکی از مواردی است که کشاورزان برای افزایش تولید سالیانه خود به شدت روی آن حساب می‌کنند و البته با نگاهی به آسمان برای بارش باران و برف امید دارند تا با کشت محصولات دیمی همچون گندم و جو، درآمدی نصیب خود و تولیدی را نصیب کشور کنند. اما کاهش بارندگی که هر ساله شدت می‌یابد سبب شده تا بسیاری از کشاورزان عطای این کشت را به لقایش ببخشند و تنها به کشت آن طرف سال دل ببندند. کاهش ۵٠ درصد کشت پاییزه در سال زراعی جاری سبب شده تا مسئولان استانی به فکر تغییر الگوی کشت و استفاده از ارقامی باشند که نیاز کمتری به آب داشته باشد.
بر همین اساس یکی از برنامه‌هایی که مسئولان کشاورزی استان در دستور کار خود دارند، تغییر زمان کشت چغندر قند از بهار به پاییز و استفاده از بذرهای گندم و جویی است که مقاوم در برابر کمبود آب باشد.

۴٠درصد کاهش بارندگی
در همین باره معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به کاهش شدید بارندگی در پاییز امسال و تأثیر مستقیم آن بر کشت پاییزه گفت: متأسفانه وضعیت بارندگی در خراسان رضوی درمقایسه با سال گذشته ۴٠ درصد و نسبت به دوره آماری دراز مدت ٨٠درصد کاهش داشته است. نجفقلی صالحی، با بیان اینکه امسال نیم درجه هوا در فصل پاییز و دی ماه ٩۶ در مقایسه با سال گذشته گرم‌تر شده است، افزود: با توجه به کاهش شدید بارندگی و گرم‌تر شدن هوا، وضعیت خشک‌سالی در استان شدت یافته و با توجه به تبخیر بالای آب، در سال زارعی جاری و در کشت پاییزه با افت شدید تولید روبه‌رو بوده‌ایم. وی با بیان اینکه غالب کشت استان در پاییز مربوط به محصولات دیم گندم و جو است اما در کنار آن کشت کلزا و چغندر قند را نیز در دستور کار داشته‌ایم، ادامه داد: با توجه به وضعیت فعلی اقلیمی استان کشت دیم پاییزه ما در مقایسه با سال گذشته ۴۵ درصد کاهش داشته است. صالحی اضافه کرد: ١٢٠ هزار هکتار از اراضی استان مربوط به کشت پاییزه گندم و ۴٠ هزار هکتار مربوط به کشت پاییزه جو بوده که تنها در ۵٠ درصد این اراضی کشت دیم در پاییز امسال صورت گرفته است. وی با تأکید بر اینکه کشت دیم چاره‌ای جز تبعیت از اقلیم و شرایط موجود ندارد، اظهار کرد: همه امیدوار هستند تا خداوند باران رحمت خود را نازل کند چرا که این میزان کاهش بارندگی در ۵٠ سال اخیر بی‌سابقه بوده است.

تغییر الگوی کشت تنها راه موجود
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، تغییر الگوی کشت و استفاده از ارقام محصولات کشاورزی با قابلیت مقاومت بالا در برابر کم آبی را یکی از برنامه‌‌های جهاد کشاورزی استان عنوان کرد و افزود: باید برای افزایش راندمان محصولات کشاورزی در استان از ارقام جو و گندمی استفاده شود تا علاوه بر اینکه نیاز چندانی به مصرف آب ندارد، بهره‌وری بالایی داشته باشد، در جهاد کشاورزی استان نیز این موضوع در برنامه‌های دراز مدت گنجانده شده است. وی با اشاره به کیفیت این ارقام گفت: در بحث کیفیت نیز باید به دنبال ارقامی باشیم تا علاوه بر مقاومت در برابر کمبود آب، کیفیت لازم را برای گندم و جو داشته باشد.
صالحی، در ادامه با بیان اینکه در کشت پاییزه استان، ۶ هزار هکتار کلزا کشت شده است، ادامه داد: همچنین در ابتدای سال زراعی جدید که از مهر ٩۶ آغاز شده، در ١٠٠٠ هکتار از اراضی استان چغندر قند کشت شده و یکی از برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی برای افزایش بهره‌وری و صرفه جویی در مصرف آب این است که زمان کشت چغندر قند را در برخی موارد از بهار به پاییز منتقل کنیم و این طرح اگر به صورت آزمایشی جواب دهد ٧ هزار هکتار از کشت چغندر بهاره به پاییزه منتقل خواهد شد و با همین تغییر شاهد صرفه جویی ۴٠ درصدی مصرف آب خواهیم بود.

٢٣ هزار میلیارد ریال خسارت خشک‌سالی
در همین‌باره معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌رضوی با بیان اینکه در سال زراعی گذشته، ۴٢ هزار میلیارد ریال خسارت به کشاورزی استان خراسان‌رضوی وارد شده است، اظهار کرد: از این میزان، مبلغ ٢٣ هزار میلیارد ریال خسارت نیز ناشی از خشک‌سالی بوده است.
محمدرضا اورانی با بیان اینکه خراسان رضوی بیش از ١٨ سال درگیر خشک‌سالی است، ادامه داد: از ۴٢ هزار میلیارد خسارت وارد شده به بخش کشاورزی، ١٩ هزار میلیارد ریال آن مربوط به حوادث غیرمترقبه شامل سیل، تگرگ، زلزله و سرمازدگی است.
وی افزود: بیمه محصولات کشاورزی در استان روند مناسبی ندارد و در سال زراعی گذشته از مجموع ۵٩١ هزار و ٩٧٠ هکتار سطح زیر کشت محصولات زراعی استان، ١٨ درصد معادل ١٠۴ هزار و ٩٠١ هکتار زیر پوشش بیمه قرار داشت. در حوزه محصولات باغی و باغات نیز ١٧ هزار و ٣۴۵ هکتار معادل ۶.٢٧ درصد زیر پوشش بیمه کشاورزی است.

عملکرد ضعیف بیمه های کشاورزی
استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه آزاد مشهد نیز با اشاره به کاهش ۴۵درصدی سطح کشت دیم دراستان می‌گوید:در سال‌های اخیر روند نزولی بارش باران سبب کاهش درآمدهای روستاییان شده است از این رو پیش بینی می‌شود موج خشک‌سالی اخیر باعث افزایش مهاجرت از روستاهای استان به مشهد شود.
علیرضا سوهانی می‌افزاید: برای جلوگیری از این مسئله باید بیمه‌های کشاورزی خسارت‌های کشاورزان را پرداخت کنند تا انگیزه مهاجرت در این افراد کاهش یابد با این حال ضعف عملکرد بیمه‌ها سبب شده تا در عمل این بیمه‌ها از اهداف تعیین شده فاصله داشته باشد.
وی ادامه می‌دهد: خطرپذیری فعالیت در بخش کشاورزی به علت وابستگی زیاد آن به شرایط جوی ،همواره مقوله پوشش بیمه محصولات کشاورزی در خراسان رضوی را با اهمیت کرده است و نمونه بارز آن خشک‌سالی فعلی و خسارت آن بر کشاورزان است.با این وجود در عمل آن‌گونه که انتظار می‌رود به دلیل کمبود منابع مالی بیمه‌ها نمی‌توانند از کشاورزان حمایت کنند. این مسئله سبب می‌شود علاوه بر کاهش سطح محصولات کشاورزی شاهد کاهش قدرت مالی کشاورزان برای ادامه فعالیت و در نتیجه مهاجرتشان به شهرها باشیم. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی