کد خبر : 79653
/ 09:55
معاون شهردار جزئیات بدهی و طلب میلیاردی مدیریت شهری را تشریح کرد؛

دخل‌و‌خرج‌شهر‌در اتاق‌شیشه‌ای

معاون مالی و پشتیبانی شهرداری مشهد از طلب سه هزار میلرادی شهرداری از دولت خبر داد.

دخل‌و‌خرج‌شهر‌در اتاق‌شیشه‌ای

زهرا اسکندریان- شهرآراآنلاین, محمدرضا کلائی امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه  درباره وضعیت نیروی انسانی که در شهرداری فعالیت می‌کنند، اظهار کرد: در گذشته چارت وزارت کشور به تعداد 3600 نفر برای پست‌های سازمانی و اداری در شهرداری تعیین کرده بود اما این چارت مطابق با نیاز شهرداری رشد نکرده بود بر همین اساس ساختار وزارت کشور تا 7 هزار نیرو در این چارت می‌پذیرد.

کلائی گفت: بر اساس چارت وزارت کشور، نیروهای رسمی، پیمانی و کارمعین شهرداری هفت هزار نفر است همچنین 11 هزار و 500 نفر به طور مستقیم با شهرداری در ارتباطند و کار می‌کنند. به طور کلی در حال حاضر 22 هزار نیرو از شهرداری مشهد به طور مستقیم و غیر مستقیم ارتزاق می‌کنند.

معاون مالی و پشتیبانی شهرداری مشهد با بیان اینکه 20 درصد از بودجه یعنی به میزان 900 میلیارد تومان سهم نیروی انسانی از بودجه شهرداری است، اضافه کرد: اصلا قصد تعدیل نیرو در شهرداری وجود ندارد. در حال حاضر افراد در جاهای اشتباهی قرار دارند و انگیزه‌ها برای کار کم است. به همین دلیل قرار است تنها فعالیت‌های انگیزشی و چابک‌سازی برای فعال کردن این نیروها صورت بگیرد.

وی اضافه کرد: بدهی شهرداری به پیمانکاران، بانک و بخش‌های مختلف هفت هزار و 500 میلیارد تومان است.

کلائی درباره جزئیات این بدهی گفت: 1500 میلیارد تومان از این میزان بدهی مربوط به پیمانکاران و طرف‌های قرارداد است و 6 هزار میلیارد تومان نیز بدهی بانکی و ارواق مشارکت است.
وی با بیان اینکه ظرف یک ماه و نیم گذشته بخش مهم مطالبات پیمانکاران پاسخگویی شده و تا پایان سال حدود 30 درصد از بدهی به پیمانکارانی که از گذشته باقی مانده نیز تسویه می‌شود، اضافه کرد: بدهکاری شهرداری امر منفی نیست، اینکه به ازای این بدهی چه سرمایه‌ای داشته باشد مهم است. شرایط سختی در شهرداری داریم به طوری که ظرف 20 سال گذشته این شرایط تجربه نشده بود. همچنین تاکنون 53 درصد بودجه امسال شهرداری مشهد محقق شده است.
معاون مالی و پشتیبانی شهرداری مهشد بیان کرد: بودجه سال آینده شهرداری نیز دوم بهمن توسط شهردار تقدیم شورای شهر مشهد می‌شود که میزان تحقق این بودجه برای سال آینده 75 درصد پیش‌بینی می‌شود.

وی با بیان اینکه قرار است میزان تخفیفات شهرداری برای پرداخت عوارض کاهش یابد، گفت: الگویی که از سال‌های گذشته برای ارائه تخفیفات در ماه‌های پایانی سال برقرار بود، رفتار شهروندان برای پرداخت عوارض را شکل داده بر همین اساس در برنامه‌ریزی بودجه سال 97 سقف تخفیفات 18 درصد نوشته شده است.

کلائی ادامه داد: البته این کاهش به صورت پلکانی انجام می‌شود به طوری که از تخفیف 26 درصدی در بهمن ماه شروع شده و تا تخفیف 18 درصدی در خرداد ماه خواهد رسید. مردم مشکلی در پرداخت عوارض ندارند بلکه به دنبال پیدا کردن اعتماد و انجام سریعتر فعالیت‌هایشان هستند.

معاون مالی و پشتیبانی شهرداری مشهد با بیان اینکه اعتماد مردمی زمانی شکل می‌گیرد که فساد کاهش یابد و کارها سریعتر انجام شود، گفت: برای تشویق سرمایه‌گذاران و دیگر شهروندان این عوارض به صورت تقسیطی نیز امکان پرداخت خواهد داشت.

وی با بیان اینکه سرمایه فکری اولین سرمایه مهم در شهرداری مشهد است، گفت: یعنی باید استفاده از افراد و افکار خوب شهروندان و نخبگان شهری در شهرداری گسترش یابد.

کلائی اضافه کرد: سرمایه دموکراتیک نیز دومین سرمایه است. باید اعتماد از بین رفته در این شهر را دوباره به دست آوریم. اگر بتوانیم تنها روند بی‌اعتمادی را متوقف کنیم، کار زیادی کرده‌ایم. افزایش اعتماد کار بسیار سختی است اما باید حتما آن را ایجاد کنیم.

وی با اشاره به اینکه سرمایه محیطی و محل زیست مردم مشهد از دیگر سرمایه‌های مهم است، گفت: سرمایه‌های زیرساختی و سرمایه‌های مالی نیز جایگاه‌های مهم خود را در میان سرمایه‌های شهر دارند. باید برای به کارگیری و افزایش این سرمایه‌ها وارد رقابت با دیگر کلانشهرها شویم.

معاون مالی و پشتیبانی شهرداری مشهد افزود: برای اینکه در رقابت با کلانشهرها موفق باشیم و در این ادبیات شرکت کنیم باید شهر را به صورت یک محیط پررونق و منظم درآوریم و مدیریت شهری برای موفق شدن در این مسیر باید سرمایه‌های خود را توسعه دهد.

وی با انتقاد از این که سهم مالیات بر ارزش افزوده به شهرداری‌ها برنمی‌گردد، گفت: البته این موضوع در روند اصلی کشور و پیشرفت شهرهای کوچک بسیار مثبت است اما با این حال و با کم شدن رونق در شهرهای بزرگ، سرمایه‌گذاران در شهرهای بزرگ بی‌رمق می‌شوند.

کلائی با بیان اینکه در حوزه‌های درآمدی، ایجاد کسب و کار نوین شهری واقعا جدی است، گفت: بیشتر کار شهرداری در انجام این فعالیت‌ها به عنوان شتاب‌دهنده خواهد بود.

وی افزود: تجربه نشان داده تا وظیفه‌ای از جانب شهرداری که متولی دیگری دارد، انجام می‌شود، متولی‌های دیگر خود را کنار می‌کشند و حتی اختصاص بودجه آن از ردیف بودجه‌ها حذف می‌شود.

معاون مالی و پشتیبانی شهرداری مشهد گفت: با این وجود توازن میان منابع و مصارف برقرار نمی‌شود بر همین اساس شهرداری قصد دارد تا برخی از این فعالیت‌ها را به سمن‌ها بسپارد. متاسفانه استفاده از خدمات سمن‌ها زمان‌بر شده است. در حالی که باید آنان در حوزه آلودگی هوا، گردشگری، جذب سرمایه‌گذار و ... فعال باشند. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی