کد خبر : 79668
/ 18:57

مراسم ترحیم جانباختگان حادثه نفتکش سانچی

امروز مثل تمام روزهای خدا مراسم ترحیمی برگزار شد اما نه برای یک نفر که برای ٣٢ جانباخته.

مراسم ترحیم جانباختگان حادثه نفتکش سانچی

به گزارش شهرآراآنلاین به نقل از ایرنا، مراسم، برای کسانی بود که همچون همیشه با امید از خانواده هایشان خداحافظی کردند و دل به دریا زدند اما میان آب و آتش سوختند و مزارشان به وسعت همان دریایی شد که در آن جان سپردند.
تا دنیا بوده و هست ، آتش که جولان می دهد ، این آب است که حریفش است و او را تسلیم خود می کند اما چرا آتش، شعله کشیده در دل دریایی از آب، این بار سرکشی کرد و حریف طلبی کرد.
آه ، دریغ و درد از تو ای آب ، ای دریا! دلگیرم از تو که حریف آتش نشدی. دریغ که مهربانیت را پس از فرونشستن خشم ندیدیم . خشم که می گیری ، عزیزی را هم می گیری اما دست کم ، پیکرش را پس می دهی . ایکاش این بار هم پیکر عزیزم را به من پس می دادی . من به کدام خاک مویه کنم؟!
امروز یکشنبه یکم بهمن ماه، مراسم یادبودی از سوی دولت برای گرامیداشت ٣٢ جان باخته این حادثه، در مدرسه عالی شهید مطهری در حال برگزاری است. مارش نظامی و نوای قرآن و داغدارانی که عکس عزیز از دست رفته را در آغوش گرفته اند. حق دارند ؛ چرا که خاکستر جوانشان را هم ندارند چه رسد به تکه ای از جسد.
صف عزاداران به طول مسجد است و تمامی ندارد، اینجا همه صاحب عزا هستند؛ هر کس وارد می شود نمی داند به کدامین تسلیت بگوید و چطور ابراز همدردی کند. فضا ، خیلی سنگین است .
قرآن ، بین این انبوه جمعیت توزیع شده است و برخی نیز منتظر تا جزئی از کتاب خدا به دستش برسد و برای آرامش روح دریادلان، آیاتی بخواند.
همه برای عرض تسلیت و تسلی دل بازماندگان آمده اند ؛ مادران بچه بغل ، سالمندان عصا به دست و حتی گروهی از بازنشستگان آموزش و پرورش به صورت خودجوش در این مراسم شرکت کرده اند.
دفتر یادبودی هم برای ابراز همدردی جلوی در وروردی مسجد قرار دارد و حاضران برای نوشتن در آن صف کشیده اند؛ این صف برای این است که به خانواده ها و بازماندگان حادثه دلخراش نفتکش سانچی بگویند که ما را در غم خود شریک بدانید.
مجری این مراسم، نام تک تک سرنشینان کشتی را اعلام می کند و نام آنان مزین به شهید است.
در این مراسم رئیس جمهوری، معاون اول رئیس جمهوری، وزیر امورخارجه، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزیر کشور، خانواده های جانباختگان، جمعی از مقامات عالی رتبه لشکری و کشوری حضور دارند.
محمدی گلپایگانی رییس دفتر رهبری، وزیر راه، رئیس مجلس شورای اسلامی، حداد عادل، معاون حقوقی رئیس جمهوری، رئیس دفتر رئیس جمهوری، وزیر دادگستری و وزیر ارتباطات از دیگر شرکت کنندگان این مراسم هستند.
به گزارش ایرنا، ١٦ دی ماه، کشتی فله بر چینی حامل 64 هزار تن گندم در سواحل شانگهای به نفتکش ایرانی سانچی که حامل بیش از 130 هزار تن میعانات گازی بود، برخورد کرد.
در این حادثه، نفتکش سانچی با 30 تبعه ایرانی و دو بنگلادشی دچار حریق و انفجارهای سنگین شد که کار امداد رسانی در منطقه را با مشکل مواجه و در برخی مواقع ناممکن کرد.
با دستور و تاکید رییس جمهوری ،علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان مسئول ویژه رسیدگی به این واقعه تعیین شد و گروه های کارشناسی و امدادی از جمله تکاوران ارتش به منطقه اعزام شدند تا با هماهنگی مقامات و مسئولان چینی و همکاری برخی کشورهای دیگر کارهای مربوط انجام گیرد، اما اقدام های فوریتی و ضربتی برای خاموش کردن شعله ها و تعیین وضعیت خدمه نفتکش ایرانی به دلیل گستردگی دامنه انفجارها و همچنین دمای بسیار زیاد حاصل از آتش سوزی بی ثمر ماند، زیرا نزدیک شدن به کشتی سانچی و حضور طولانی مدت در آن برای بررسی وضعیت میدانی ناممکن شده بود.
سرانجام، در 24 دی ماه خبر جان باختن همه کارکنان و غرق شدن تانکر نفتکش ایرانی «سانچی» اعلام شد و رهبر معظم انقلاب اسلامی در این زمینه پیام تسلیتی صادر کردند و هیات دولت نیز روز دوشنبه (25 دی) را به این مناسبت، عزای عمومی اعلام کرد.
بررسی های کارشناسی در این زمینه با هدف تعیین بروز علل واقعه در دست اقدام است.  
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی