کد خبر : 79678
/ 14:44
وضعیت موسیقی مشهد از نگاه یک فعال موسیقی

شبیه زمستانی بی‌برف

فضای امروز موسیقی مشهد شبیه همین زمستانی است که ما امسال داریم،سرما دارد ولی بارش ندارد!

شبیه زمستانی بی‌برف

شکیبا افخمی راد- شهرآراآنلاین ، سید سلمان هاشمی، مدرس پیانو و نایب رئیس انجمن صنفی هنرمندان موسیقی خراسان‌رضوی، در گفت وگویی با شهرآرا گفت: فضای امروز موسیقی مشهد شبیه همین زمستانی است که ما امسال داریم، سرما دارد ولی بارش ندارد، یعنی ظاهرا زمستان است ولی هیچ آثاری دیده نمی‌شود.
 
حمایت نکردن از هنرمندان مشهدی
این مدرس پیانو تصریح کرد: مسئولان وانمود می‌کنند که فضای موسیقی باز است اما از نظر من و خیلی از هنرمندان این یک نمایش است. به این دلیل که هنرمندانی که از تهران تشریف می‌آورند، بهترین سالن‌ها با بیشترین ظرفیت‌ها در طرقبه و شاندیز در اختیارشان قرار می‌گیرد و پول درمی‌آورند، اما هنرمندان مشهدی فقط در یک سالن ١٨٠ نفره اجازه اجرا دارند. چه قانونی اجازه می‌دهد که بزرگان موسیقی حق استفاده از امکانات این شهر را داشته باشند اما هنرمندان مشهدی نتوانند از این امکانات استفاده کنند؟ او با تأکید بر اینکه در حدی که باید از هنرمندان مشهدی حمایت نمی‌شود، گفت: مثلا یک گروه موسیقی که ٧ نفر عضو دارد، یک سالن ١٨٠ نفره در اختیارش می‌گذارند که هشتاد تا از صندلی‌های سالن با دوستان و فامیل‌های آن‌ها پر می‌شود، خوب این‌ها چه بلیتی بفروشند و چه درآمدی داشته باشند؟ اصلا این اجرا توجیه منطقی ندارد. هنرمندان مشهدی باید در سالن‌های با ظرفیت بالا اجرا کنند و از امکانات بهره‌ ببرند و ما بتوانیم بگوییم کنسرت موسیقی داریم.
 
ندادن اجازه تبلیغات برای اهالی موسیقی
هاشمی افزود: چرا ما برای اجراهای موسیقی حق تبلیغات نداریم؟ بین تئاتر و موسیقی چه تفاوتی است؟ من خیلی هم با فعالیت‌های تئاتر موافقم اما چرا آن‌ها حق دارند بیلبورد اجاره کنند، تبلیغات کنند و سالن‌های بزرگ را اجاره کنند و اجرا داشته باشند ولی اهالی موسیقی مشهد نمی‌توانند؟ جالب این است که همین هنرمندان موسیقی در قالب تئاتر این اجازه را دارند، روی صحنه بروند، ساز بزنند و آواز بخوانند ولی اگر خودشان بخواهند همان موسیقی را به صورت مستقل اجرا کنند فقط در یک سالن ١٨٠نفری می‌توانند و آن هم اگر شما امروز ثبت‌نام کنید پنج ماه دیگر نوبتتان می‌شود، برای اینکه فقط همین یک سالن است. این نوازنده از شرایط پیشرفت هنرمندان موسیقی در مشهد گفت: ما یک مشکل کلی که داریم این است که از پایتخت و شهرهای بزرگ دیگر خیلی دور هستیم. فضای موسیقیایی خود مشهد هم باعث شده‌است که ما مهجور‌تر شویم. ما در این شهر پیشرفتی نخواهیم کرد، به دلیل اینکه نمی‌توانیم خودمان را عرضه کنیم و نشان دهیم. بچه‌های این شهر به محض اینکه کمی رشد می‌کنند یا می‌روند تهران یا کلا از این کشور می‌روند و این اتفاقی است که خیلی می‌افتد، مگر اینکه به بحث تدریس موسیقی قناعت کنیم.
 
در مشهد تهیه‌کننده موسیقی نداریم
هاشمی در مورد ضبط آثار موسیقی در مشهد گفت: ضبط آلبوم موسیقی باید به حمایت تهیه‌کننده باشد و اگر به همین شکل هنرمندی بخواهد یک آهنگ ضبط کند، باید از جیبیش پول بدهد و این اتفاق اگر یک یا دوبار بیفتد بار سوم نمی‌افتد. من در چهار سالی که در استودیو فعالیت می‌کنم فقط دوتا آلبوم به طور کامل ضبط کرده‌ام. چون این کار اصلا توجیه اقتصادی ندارد. ضبط آلبوم موسیقی باید توسط یک تهیه‌کننده حمایت شود وقتی ما اینجا تهیه‌کننده‌ای نداریم و حمایتی از ما نمی‌شود، باید به تهران برویم، آنجا هم که کسی ما را نمی‌شناسد. او درمورد وضعیت آموزشگاه‌های موسیقی گفت: آموزشگاه‌ها به لحاظ کمی، خوب هستند یعنی هنرجو زیاد است اما ما مدرس توانمند و فعال زیادی نداریم، اتفاق بدتر این است که وقتی مدرس توانمند کم است آموزشگاه‌ها مجبور می‌شوند از هرکسی حتی هنرجوها استفاده کنند. یک نظارت کلی روی آموزشگاه‌ها و کسانی که تدریس می‌کنند باید وجود داشته باشد.

در سالن‌های موسیقی را باز کنند
این هنرمند در پایان صحبت‌هایش عنوان کرد: خواهش من این است که اجازه دهند با موسیقی زنده مردم شاد شوند. موسیقی می‌تواند برای لحظاتی گرفتاری‌های مردم را کم کند و آن‌ها را شاد کند. اگر این فضا باز شود، مطمئن باشید، هنرمندان موسیقی می‌توانند خیلی کمک کنند.

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی