کد خبر : 79682
/ 09:36
طی ٩ ماه نخست امسال ٩٠ هزار و ٢٢۵ فقره تسهیلات ازدواج پرداخت شده است؛

رکوردزنی دولت در پرداخت وام ازدواج

از طرح ضربتی وام گرفته و آمار و ارقام مربوط به این موضوع تا تسهیلات مربوط به رونق تولید و اشتغال‌زایی و مطالبات بانکی، مهم‌ترین موضوعاتی بود که در گفت‌‌وگو اختصاصی شهرآرا با محمود منصوری، عالی‌ترین مقام بانکی استان مطرح شد.

رکوردزنی دولت در پرداخت وام ازدواج

علیرضا ظهیری- از طرح ضربتی وام گرفته و آمار و ارقام مربوط به این موضوع تا تسهیلات مربوط به رونق تولید و اشتغال‌زایی و مطالبات بانکی، مهم‌ترین موضوعاتی بود که در گفت‌‌وگو اختصاصی شهرآرا با محمود منصوری، عالی‌ترین مقام بانکی استان مطرح شد.
به طور قطع با توجه به شرایط اقتصادی کشور و بانک محور بودن فعالیت‌های اقتصادی، بانک‌ها در حوزه‌های مختلف پیشگام حرکت توسعه‌ای هستند و اگر به موقع فعالیت‌های خود را انجام دهند می‌توانند گره بسیاری از مشکلات را باز کنند.یکی از موضوعاتی که در سال ٩۶ و طی ٩ ماهه ابتدایی این سال توانست این حجم تأثیرگذاری بانک‌ها را به عینه نشان دهد، مربوط به طرح ضربتی پرداخت تسهیلات ازدواج بود، بانک‌ها توانستند طی این مدت بسیاری از جوانانی که پشت صف گرفتن تسهیلات ١٠ میلیون تومانی ازدواج مانده بودند را با اجرای طرح ضربتی به این مبلغ برسانند تا شرایط برای ازدواج آن‌ها فراهم شود.

سربلندی بانک‌ها در وام ازدواج
دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی در گفت‌وگو با شهرآرا با تأکید بر اینکه مسئله ازدواج و تسهیل در این امر، یکی از مقولات مهم در دین، حکومت و دولت ماست، اظهار کرد: با توجه به اهمیت موضوع در سال جاری طرح ضربتی پرداخت تسهیلات ازدواج توسط سیستم بانکی انجام شد و خوشبختانه توانستیم از این مهم سربلند بیرون بیاییم.

افزایش چشمگیر تسهیلات ازدواج در مقایسه با سال ٩۵
محمود منصوری با بیان اینکه طی ٩ ماهه امسال و تا پایان آذر سیستم بانکی ٩٠ هزار و ٢٢۵ فقره پرونده تسهیلات ازدواج تشکیل داد که نتیجه این تشکیل پرونده، پرداخت ٩ هزار و ۴۵١ میلیارد و ٣٠٧ میلیون ریال است، ادامه داد: در مجموع ٩ ماهه سال ٩۶ تعداد پرونده‌های تشکیلی تسهیلات ازدواج در مقایسه با کل سال ٩۵ افزایش ١٧.۵ درصدی داشته است و با توجه به اینکه در سال ٩۵ رقم تسهیلات پرداختی ازدواج ٧ هزار و ٢٨۴ میلیارد و ۶١۴ میلیون ریال بوده است، طی ٩ ماهه ابتدایی رقم پرداختی وام ازدواج نسبت به کل سال گذشته، رشد ٣٠درصدی را تجربه کرده است.وی افزود: امیدوار هستیم این روند در سه ماهه پایانی سال نیز ادامه داشته باشد تا بتوانیم رکوردی خوب از پرداخت تسهیلات ازدواج را به ثبت برسانیم و همچنین این روند را برای سال بعد نیز داشته باشیم.

خانواده‌ها بازپرداخت تسهیلات ازدواج را در اولویت بگذارند
منصوری با درخواست از خانواده‌ها برای پرداخت به موقع اقساط ازدواج گفت: امیدواریم خانواده‌ها به اهمیت پرداخت به موقع تسهیلات ازدواج توجه کنند و این مسئله را جزو اولویت‌های اصلی خود بگذارند.
وی ادامه داد: همچنین از تمامی اقشار مردم نیز این درخواست راداریم که قسمتی از درآمد خود را به منابع قرض‌الحسنه اختصاص دهند چرا که هیچ ردیف اعتباری برای منابع تسهیلات ازدواج مدنظر نیست و این تسهیلات تنها با پرداخت به موقع اقساط وام ازدواج و سپرده‌های قرض‌الحسنه قابل تأمین است.
این مقام بانکی یادآور شد: متأسفانه شرایط به گونه‌ای پیش می‌رود که مردم راغب به سپرده‌گذاری در سپرده‌های بلند مدت و سودده هستند و این موضوع برای تسهیلاتی همچون تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج نگران کننده است، بنابراین امیدواریم همشهریان توجه ویژه به این امر داشته باشند.

تشکیل١٠ هزار پرونده و پرداخت تسهیلات هزار و ۴٢٨ میلیاردی برای اشتغال
منصوری درباره تسهیلات مربوط به اشتغال نیز این موضوع را همچون مبحث ازدواج یکی از دغدغه‌های مهم کشور دانست و به ارائه آماری درباره تسهیلات اشتغال طی ٩ ماهه ابتدایی سال ٩۶ پرداخت.
وی گفت: تا پایان آذرماه سال ٩۶ سیستم بانکی ١٠ هزار و ٣٣١ فقره پرونده درباره اشتغال‌زایی حوزه کمیته امداد، بهزیستی، خوداشتغالی اداره کار و صندوق کارآفرینی امید تشکیل داده و در همین بازه زمانی مبلغ هزار و ۴٢٨ میلیارد ریال تسهیلات برای این بخش پرداخت شده است.دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی با بیان اینکه در سال ٩۵ برای حوزه رونق تولید از مجموع ۵٨٩ فقره پرونده تشکیل شده مبلغ چهار هزار و ٩۴١ میلیارد و ٧٧١ میلیون ریال تسهیلات پرداخت شده است، اظهار کرد: در سال ٩۶ نیز با توجه به اینکه پرداخت تسهیلات رونق تولید دیر ابلاغ شد اما طی ٩ ماهه سال جاری ١٧٨ پرونده تشکیل و مبلغ ٨٧۴ میلیارد و ٧٧۴ میلیون ریال تسهیلات سرمایه در گردش پرداخت شده است.وی افزود: همچنین ‌اکنون ١٢٢ فقره پرونده دیگر برای پرداخت تسهیلاتی به میزان ۶۴۵ میلیارد و ۶۴٠ میلیون ریال در دست بررسی بانک‌هاست.

کاهش سود رونق تولید با پرداخت یارانه سود
وی درباره اعتراض تولیدگران درباره بالا بودن نرخ تسهیلات رونق تولید نیز افزود: بنده نیز به این موضوع قائل هستم و حتی در جلسه‌ای به آقای شریعتمداری اعلام کردم که یکی از راه‌های کمک به صنعت و تولید کشور پایین آوردن نرخ سود تسهیلات به مدل‌های مختلف است و در همین‌باره برای سال ٩۶ با تلاش استاندار خراسان رضوی یارانه سود تسهیلات به میزان سه درصد برای تسهیلات سرمایه در گردش و پنج درصد برای سرمایه ثابت در نظر گرفته شده است.
منصوری ادامه داد: همچنین در تسهیلات نوسازی و بازسازی طرح‌های صنعتی تاکنون تسهیلات برای دو طرح به مبلغ ۴٩ میلیارد ریال توسط بانک‌های تجارت و ملت پرداخت شده است و ١٢ طرح دیگر نیز به میزان ٢١٧ میلیارد و ۴۶۴ میلیون ریال در دست بررسی است.

بدهکار دانه درشت نداریم
آخرین بخش این گفت‌وگو مربوط به معوقات بانکی بود که دبیر شورای هماهنگی بانک‌های استان اعلام کرد در این استان بدهکاران بانکی دانه درشت به آن صورتی که در کشور وجود دارد، نیست اما بدهکارانی با رقم‌های بالا وجود دارند. منصوری یکی از علل وجود معوقات بانکی را نوسانات اقتصادی دانست و گفت: غالب مشکلات بدهکاران بانکی مربوط به افرادی است که از نوسانات اقتصادی متضرر شده‌اند و سیستم بانکی با همکاری دستگاه قضایی نهایت انعطاف را برای این افراد لحاظ خواهد کرد اما مشکل اصلی ما با افرادی است که توانایی بازپرداخت تسهیلات خود را دارند اما به دلایل مختلف از این کار امتناع می‌ورزند، این افراد برای سیستم بانکی چالش ایجاد کرده‌اند.

رشد ۵٠درصدی معوقات بانکی
وی میزان معوقات بانکی استان را تا پایان آذرماه سال ٩۶ مبلغ ٢۶ هزار و ۶٣٩ میلیارد و ٧٧٨ میلیون ریال عنوان کرد و افزود: درست است که معوقات بانکی در سال جاری افزایش ۵٠ درصدی در استان داشته اما این رقم نسبت به معوقات کشوری بسیار پایین است. 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی