کد خبر : 79726
/ 08:26
با پیگیری مسئولان شهری و کشوری

مشکل تحصیلی مهشید اشتری حل شد

فرایندی که خیلی زودتر از چیزی که تصور می‌شد، به نتیجه رسید و با دستور ویژه استاندارخراسان رضوی حالا اشتری می تواند با خیال راحت در کنار ورزش حرفه ای، درسش را نیز در مدارس روزانه بخواند.

مشکل تحصیلی مهشید اشتری حل شد

به گزارش شهرآراآنلاین، صحبت‎های دختر مشهدی، قهرمان تنیس روی میز ایران، که از مشکلات و مصائبش در راه تحصیل و ورزش حرف زد، بازتاب زیادی در رسانه‌های داخلی و حتی خارجی داشته است؛ اتفاقی که با واکنش‌های متفاوتی همراه شده و چهره‌های مختلف دراین‌رابطه اظهارنظر کرده‌اند. امیر شهلا،رئیس شورای اسلامی شهرستان مشهد، و شهیندخت مولاوردی، دستیار رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی،  دو عضو بلندپایه مسئولان شهری و کشوری بودند که  این موضوع را در فضای مجازی مطرح کردند تا مشکل مهشید اشتری ناگهان به دغدغه همه مسئولان تبدیل شود؛ فرایندی که خیلی زودتر از چیزی که تصور می‌شد، به نتیجه رسید و با دستور ویژه استاندارخراسان رضوی حالا اشتری می تواند با خیال راحت در کنار ورزش حرفه ای ، درسش را نیز در مدارس روزانه بخواند.

این خبر خوب را دیروز اولین بار فرشته سلجوقی، مدیر کل زنان و خانواده استانداری، به شهرآرا داد و گفت : به دستور علیرضا رشیدیان، استاندار خراسان رضوی و پیگیری دفتر زنان و خانواده استانداری طی مذاکره‌ای که با دکتر کاظمی، معاون وزیر و سرپرست آموزش‌وپرورش خراسان رضوی، در ارتباط با رفع مانع ادامه تحصیل قهرمان تنیس روی میز کشور به عمل آمده، مشکل این قهرمان ملی حل و فصل شده است و این قهرمان ارزنده کشورمان می تواند با آرامش خاطر تحصیل و ورزش را در کنار هم ادامه دهد. 

نامه شهلا و مولاوردی در حمایت از اشتری

آن‌گونه که گفتیم پیش از حل شدن مشکل اشتری که دیشب با وعده مدیر کل زنان و خانواده استاندار رنگ واقعیت به خود گرفت، امیر شهلا و شهیندخت مولاوردی  مهم‌ترین چهر ه‌های سیاسی بودند که به این موضوع واکنش نشان دادند.امیر شهلا، بامداد دیروز در‌پی رسانه‌ای‌شدن این موضوع در شهرآرا، دست به قلم شد و در نامه‌ای به دکتر کاظمی، معاون وزیر آموزش‌وپرورش و سرپرست اداره کل آموزش‌وپرورش خراسان رضوی، از آن‌ها خواست با این دانش‌آموز قهرمان مشهدی همکاری کنند.

در بخش‌هایی از این نامه آمده است: «امروز(1/11/1396) رسانه جدیدالولاده "شهرآرانیوز" به سراغ "مهشید اشتری"، دانش‌آموز مشهدی مقطع پیش‌دانشگاهی رفت و پرده از اجبار ناخودآگاه او در انتخاب میان ورزش و تحصیل برداشت! مهشید، قهرمان تنیس روی میز جوانان ایران و جهان است و از او، به‌عنوان بخت مسلم مدال‌آوری کاروان ورزشی ایران در المپیک۲۰۲۰ نام برده می‌شود. بااین‌حال، سال گذشته، مهشید به‌خاطر هم‌زمانی امتحانات نهایی‌اش با مسابقات تنیس روی میز آلمان، نمی‌تواند در امتحانات خردادماه شرکت کند، اما با تلاشی ستودنی، همه درس‌های مقطع سوم متوسطه، به‌جز ادبیات فارسی را در نوبت شهریور قبول می‌شود. لکن مدارس روزانه شهر، به‌خاطر تجدیدی در یک درس، از ثبت‌نام او در مقطع بالاتر سر  باز می‌زنند و پیشنهاد ادامه تحصیل در مدارس شبانه را می‌دهند! والدین مهشید با نشستن این دختر نابغه پشت نیمکت مدارس شبانه، که از شرایط خاصی برخوردار است، مخالفت می‌کنند و پیگیری‌هایشان برای درک شرایط ویژه و استثنایی او توسط تصمیم‌گیرندگان نظام آموزشی، بی‌نتیجه می‌ماند. مهشید تا پایان وقت اداری روز سه‌شنبه (3/11/1396) می‌تواند در کلاس‌های روزانه ثبت‌نام کند و اگر ما به کمکش نیاییم، او تصمیمش را برای انتخابی سخت و ترجیح "ورزش" به درس‌خواندن شبانه گرفته است. می‌دانم که فردا، میزبان همایش کشوری مدیران آموزش‌وپرورش در مشهد مقدس هستید، اما حسب فوریت موضوع و ضیقِ زمان در اختیار، از جناب‌عالی استدعا دارم به موضوع ورود کنید و جلوی ترک‌تحصیل اجباری قهرمان تنیس روی میز جهان را بگیرید. »

دیروز شهیندخت مولاوردی، دستیار ویژه رئیس‌جمهور در حقوق شهروندی، نیز در فضای مجازی مطلبی در دفاع از وضعیت دختر پینگ‌پنگ‌باز مشهدی منتشر کرد. بخشی از این مطلب در ادامه آمده است:«در خبرها به نقل از یک قهرمان ملی رشته تنیس روی میز اعلام شده که مسئولان آموزش وپرورش محل زندگی وی، هیچ حمایت یا همکاری برای موفقیت های قهرمانی ملی او به عمل نیاورده، بلکه بعضا برخی از آن‌ها گفته اند که "تو دختری، برو درس خود را بخوان، چه کار داری به ورزش!" اگر آنچه این قهرمان ملی گفته است مستند باشد، البته جای تأسف جدی دارد و نشان می‌دهد نهادهای مسئول هنوز نتوانسته‌اند ابعاد مختلف کمالات انسانی از جمله درس و سلامتی جسمی و قهرمانی و موفقیت در خانواده و ده‌ها حوزه دیگر را در کنار هم ببینند و خود را موظف بدانند که بسترهای لازم موفقیت نسبی برای همه شهروندان کشور اعم از زن و مرد را فراهم آورند. وقتی یک بانوی توانمند این مملکت با رعایت شئونات اخلاقی و انسانی و عرفی جامعه خود می‌تواند در عرصه ورزش ملی و فراملی بدرخشد، برای آموزش و پرورش مملکت یک سرمایه است و حتما باید از جهت حمایت های تحصیلی به ویژه کلاس های تقویتی و راهنمایی‌های علمی و مشورتی و از همه مهم تر پشتیبانی روحی و روانی، احساس کمبود و تبعیض نکند. بر همین اساس جا دارد مسئولان ذی‌ربط با حساسیت لازم این‌گونه اخبار عملکردها را مورد پیگیری جدی قرار دهند تا مبادا در اقصی‌نقاط ایران به‌ویژه شهرستان‌های دور افتاده و محروم برخی افراد از وظایف حمایتی خود غفلت نمایند .» 

 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی