کد خبر : 79732
/ 09:24

تب و تاب دلار روبه‌روی باغ ملی

روایتی از صرافی های خیابان امام خمینی(ره) و بازار آزاد ارز؛

تب و تاب دلار روبه‌روی باغ ملی

علیرضا ظهیری- «وقتی قیمت ارز پایین آمد خریدارها کم و همه فروشنده شدند، حالا که دوباره قیمت ارز بالا رفت باز همه خریدار شدند.» نقل قول یکی از دلالان دلار مشهد در خیابان امام خمینی است.مسئله ای که نشان می دهد در زمان تب دلار، خریداران احساسی زیاد شده و همیشه همین ها نیز بازنده بازار هستند.
به گزارش شهرآرا،نقطه کانونی معاملات ارز در مشهد نیز مقابل بانک ملی مرکزی استان، واقع در خیابان امام خمینی است، اگر سری به این خیابان بزنید بدون درنگ متوجه جماعتی خواهید شد که در دستانشان اسکناس‌های تا نخورده‌ای است و در گوش رهگذران می گویند، «دلار دلار».
دلالی که با گوشی خود صحبت و مقدار زیادی دلار را تلفنی معامله می کند بعد از اتمام معامله تلفنی، می گوید: «بازار فروشنده شده» اصطلاحی که در بین دلالان رایج است، مردم برای خرید دلار و تبدیل سرمایه های خود به دلار به بازار هجوم آوردند.

دلار برای فروش نداریم
قدم به قدم این مسیر مملو از دلالان ارزی است و هر کدام از آنان "دلار- دلار" را زمزمه می‌کنند. با این حال ساعت١٠:١۵ صبح تحت عنوان خریدار به اولین صرافی سر زدم و پس از اینکه درخواست دلار کردم، فروشنده گفت دلار برای فروش نداریم، اما جالب بود که هم قیمت خرید و هم قیمت فروش دلار روی تابلوی قیمت‌ها به چشم می‌خورد. « دلار برای فروش با قیمت ۴۶٧٠ و برای خرید ۴٧٢٠ تومان»
به سراغ صرافی دیگری می‌روم، فروشنده که گویا کلافه از وضعیت فعلی بازار است در پاسخ به سؤال شهرآرا، مبنی برخرید دلار، جواب صرافی قبلی را تکرار می‌کند، با این تفاوت که ساعت ١١:٣٠احتمال دارد که دلار به دستش برسد.
این فروشنده که حتی تلفن فروشگاه خود را قطع کرده است، بیان می‌کند: متأسفانه این روزها بازار به شدت متلاطم شده و مشخص نیست که حتی یک ساعت دیگر قیمت‌ها چگونه است.محمدی ادامه می‌دهد: همیشه در این مواقع بانک مرکزی و سیستم بانکی با تزریق ارز سعی در کنترل بازار دارد اما طی این چند روز که بازار ارز دچار تلاطم شده است، هنوز سیستم بانکی اقدامی برای آرام کردن بازار نکرده است و شلوغی این بازار در این روزها خود گواه تلاطم و نوسان است.
111284.jpg

محدودیتی وجود ندارد اما دلار نیست
در حالی که دلالان در خیابان امام خمینی دست پر در بازار غیر رسمی ارز حضور دارند، یکی دیگر از صرافان مشهدی با بیان اینکه ارز به صورت آزاد به دست صرافان می‌رسد و با توجه به این موضوع محدودیتی برای فروش ارز وجود ندارد، اظهار می‌کند: البته با توجه به اینکه قیمت‌ها رو به افزایش و بازار دچار نوسان شده است، ارز مناسبی در اختیار صرافی‌ها قرار نمی‌گیرد و همین امر سبب به‌هم ریختگی در بازار شده است.
رحیمی ادامه می‌دهد: به عنوان مثال شامگاه گذشته ۵٠ هزار دلار در این فروشگاه برای فروش ارز موجود بود که با توجه به صف طولانی متقاضیان خرید مجبور به محدود کردن عرضه شدیم تا اکثر افرادی که در صف بودند بتوانند خرید خود را انجام دهند.
وی می‌افزاید:اکنون وضعیت بازار مشخص نیست و قیمت دلار رو به افزایش است، بانک مرکزی هم هنوز تزریق دلاری در بازار نداشته و با توجه به اینکه افرادی که دلار دارند، آن‌ها را در اختیار خود نگه داشته و روانه بازار نمی‌کنند با محدودیت عرضه مواجه شده‌ایم اما تقاضای بالایی برای خرید وجود دارد.

از سرمایه‌گذاری پرهیز کنید، ارز ارزان می‌شود
بعد از رکورد زنی‌های بالای دلار در بازار ارز، سکوت رئیس کل بانک مرکزی هم شکست. ولی‌ا...سیف به مردم توصیه جدی کرده که از سرمایه‌گذاری در بازار ارز پرهیز کنند زیرا دلار در روزهای آینده ارزان می‌شود.
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به نوسانات شدید نرخ ارز طی روزهای گذشته به خبرنگاران گفته است که «نرخ ارز قطعا طی روزهای آینده کاهش خواهد یافت؛ زیرا ذخایر بانک مرکزی در حد بسیار مناسبی است و جای نگرانی از این بابت وجود ندارد».
وی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر می‌افزاید: قیمت نفت افزایش پیدا کرده و درآمدهای ارزی نیز اکنون بالا رفته و در وضعیت مناسبی قرار دارد؛ بنابراین جای هیچ گونه نگرانی در بازار ارز وجود ندارد و به طور قطع طی روزهای آینده نرخ ارز کاهش خواهد یافت.
سیف تأکید می‌کند: به مردم به هیچ عنوان توصیه نمی‌کنیم تا در بازار ارز سرمایه‌گذاری کنند، زیرا تجربه نشان داده طی سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری در خرید ارز هیچ‌گاه سودآور نبوده است به این معنا که اگر فردی پول خود را در نظام بانکی با همان نرخ‌های مصوب سپرده گذاری کرده بود، طی پنج سال گذشته ۸۰ درصد سود کرده بود؛ در حالی که از سال ۹۲ تاکنون افزایش نرخ ارز تنها ۵۰ درصد بوده است، بنابراین سرمایه گذاری درخرید ارز به هیچ عنوان سودآور نیست.

صرافان برای دریافت ارز به صرافی بانک ملی مراجعه کنند
پس از این سخنان رئیس کل بانک مرکزی درباره کاهش قیمت دلار طی روزهای آینده در بازار ارز، از صرافی بانک ملی خبر آمده است که صرافان مجاز می‌توانند برای دریافت ارز به این صرافی مراجعه کنند.این صرافی در اطلاعیه ای اعلام کرده است که «همه صرافی‌های مجاز می‌توانند برای تهیه دلار مورد نیاز خود ، اکنون به شرکت صرافی ملی ایران مراجعه کنند و خرید خود را انجام دهند.»همچنین در اطلاعیه دیگری آمده است که صرافی‌های مجاز خریدار از صرافی‌های منتخب، روزانه می‌توانند نسبت به خرید۵٠ هزار اسکناس دلار آمریکا از صرافی منتخب به عنوان پارت نخست اقدام و در صورت عرضه به‌موقع آن در بازار و ارائه جدول فروش به خرید پارت بعدی ۵٠ هزارتایی، فقط از همان صرافی منتخب ذی‌ربط اقدام کنند.
در همین‌باره دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی با بیان اینکه در حوزه ارز نمی‌توانم اظهارنظر کنم، فقط به مسائل کارشناسی در این باره می‌پردازد و می‌گوید: از نظر سیستم بانکی نوسان و تلاطم موجود در بازار با توجه به نزدیک شدن به آخر سال چه در حوزه ریالی و چه در حوزه ارزی، طبیعی است.
محمود منصوری ادامه می‌دهد: با توجه به اینکه در دو ماه پایانی سال هستیم و بر اساس تجربه، حضور پر بارتر مردم در حوزه‌های پولی و ارزی، مقداری روی بازار تأثیر می‌گذارد اما به طور قطع این موضوع مقطعی است و ارز ارزان خواهد شد.ضیایی ناظر پولی بانک مرکزی در استان نیز بیان می‌کند: در خراسان رضوی برای موضوع ارز هیچ دست‌اندرکاری از سوی بانک مرکزی وجود ندارد و تمام تصمیمات ارزی از تهران مدیریت می‌‌شود. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی