• خانه
  • یادداشت
  • واکاوی رشد بازار بورس
کد خبر : 79734
/ 09:35
مهدی دانایی

واکاوی رشد بازار بورس

بازار سهام طی هفته‌ها و روزهای اخیر روند صعودی در پیش‌گرفته است که چند دلیل می‌توان برای آن برشمرد، از جمله افزایش قیمت جهانی مواد خام و رشد نرخ ارز که همواره یکی از موضوعات وابسته به رشد بازار سهام بوده است.

واکاوی رشد بازار بورس

تلاشی که دولت از ماه‌ها قبل برای کاهش نرخ سود سپرده‌ها شروع کرده بود، به رشد خوب بورس طی هفته‌های اخیر کمک کرده‌است. کاهش نرخ سود سپرده‌ها شرایطی را برای کاهش نرخ تنظیم بازار سهام و همچنین افزایش نرخ ارز فراهم کرده و باعث شده‌‌است نیمه دوم امسال شرایط بهتری از نیمه اول آن به لحاظ بورسی داشته‌ باشد.
چنانکه از قبل هم پیش‌بینی می‌شد که با استقراردوباره دولت، نیمه دوم سال جاری انضباط مالی بیشتری حاکم شود و کاهش نرخ سود سپرده به تدریج و آهسته، اثرات خودش را با سایر متغیرهای اقتصادی نشان دهد.
به هرحال باید توجه کرد که با اینکه ریسک بازار سهام الان بیشتر شده ولی تداوم رشد قیمت‌ها در بازار سهام امکان‌پذیر است.
نمایشنامه‌ای که خیلی‌ها این روزها فارغ از ریسک سیاسی، منطقه‌ای و بین‌المللی پیش‌بینی می‌کنند این است که از آنجایی که ۵٠ درصد بازار سهام ما را شرکت‌هایی تشکیل می‌دهند که قیمت سهامشان به طور مستقیم یا غیرمستقیم وابسته به قیمت‌های جهانی مواد خام هستند، در صورت تاثیر قیمت‌های جهانی مواد خام بر قیمت‌های فعلی یا حتی افزایش قیمت‌های جهانی مواد خام، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که بازار سهام همچنان رشد پیدا کند و کل بازار را داشته
باشیم.
چیزی که از نظر من مهم است و باید مدنظر قرار بگیرد این است که از جانب دولت نباید ریسکی به سرمایه‌گذاران از بابت سرمایه‌گذاری در بازار سهام یا هر حوزه‌ دیگری در اقتصاد تحمیل شود.
دولت باید برنامه‌هایی را برای کنترل ریسک سرمایه‌گذاری داشته باشد. مثلا سیاست دولت برای نرخ سود بانکی، ارز، سفته‌های مالی دولت برای انتشار اوراق مشارکت، نرخ خوراک پتروشیمی‌ها، نرخ بهره مالکانه معادن باید تابع فرمولی باشد که حداقل در یک بازه زمانی چهار ساله ثابت باشد و این پیام را به سرمایه‌گذاران‌ بدهد که هیچ تصمیمی از ناحیه دولت گرفته نخواهد شد که منتج به ریسک در آن حوزه باشد.
افزایش عمق بازار که موجب جذب سرمایه‌گذار خارجی می‌شود، توسعه فرهنگی بازار سرمایه، استقلال نظام حاکمیتی شرکتی و افزایش ریسک پذیری همه برنامه‌هایی است که می‌تواند باعث رونق نقش اطلاعات سرمایه شود. رشد تورمی که ناشی از رونق اقتصادی نباشد، شبیه سال‌های ٩٠ تا ٩٢ و همچنین نوسان نرخ ارز که تاثیر ویژه‌ای در بازارهای مرتبط دارد هم دلیل دیگری است.
اما در کنار این‌ها باید به گزارش‌های نه چندان مطلوب شرکت‌های خودرویی که تأثیر زیادی در بازار دارند و در دو روز گذشته موجب منفی شدن بازار شدند نیز اشاره کرد.
همچنین اطلاعیه ناظر بازار در راستای اجرای مرحله اول سامانه مدیریت ریسک سازمان بورس و اوراق بهادار، اثر منفی زیادی روی بازار در این بازه زمانی داشته است. در این اطلاعیه آمده‌است: سرمایه‌گذاران محترم برای اجرای مرحله اول سامانه مدیریت ریسک سازمان بورس و اوراق بهادار به اطلاع می‌رساند از روز یکشنبه مورخ ١/١١/٩۶ خرید در هر روز کاری تنها به میزان مانده بستانکار حساب شما نزد کارگزاری در پایان ساعت اداری روز قبل و مبلغ حاصل از سود همان روز میسر است. در واقع این نوع مدیریت ریسک که سازمان در سامانه جدیدش اعمال کرده، اجازه خرید بدون موجودی و نوسان گرفتن‌ها را از یکسری فعالان و نوسان‌گیران روزانه بازار گرفته است که در روز شنبه ۵٩۶ واحد بازار بورس را منتج به افت کرد.
البته این موضوع زیاد ماندگار نخواهد بود و بیشتر تأثیر روانی دارد. این اطلاعیه شبیه بیانیه ریسک سرمایه بازار کار است که اوایل امسال اثر روانی زیادی روی بازار گذاشت و ظرف یکی دو روز از بین رفت. به نظر می‌رسد این بار هم تأثیر ماندگاری بر روند رو به رشد بازار بورس نداشته باشد.
کارشناس بورس، مهدی دانایی
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی