• خانه
  • فرهنگی
  • خارج از ایران، دانشگاه فردوسی را با نام دکتر یوسفی می‌شناسند
کد خبر : 79767
/ 08:09
یا حقی در آیین بزرگداشت زادروز دکتر غلامحسین یوسفی

خارج از ایران، دانشگاه فردوسی را با نام دکتر یوسفی می‌شناسند

ویژه‌برنامه شب‌های بخارا این بار به مناسبت نودمین زادروز استاد دکترغلامحسین یوسفی در تالار فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

خارج از ایران، دانشگاه فردوسی را با نام دکتر یوسفی می‌شناسند

فاطمه خلخالی استاد-شهرآراآنلاین:  در این برنامه که دوشنبه دوم بهمن اجرا شد، مهمانان ویژه‌ای چون برخی استادان بنام ادبیات و علوم انسانی حضورداشتند. علی دهباشی مدیر‌مسئول و سردبیر مجله بخارا اجرای برنامه را برعهده داشت.
 
خدمت به ادبیات با تصحیح متون
در این آیین، دکتر نصرا... پورجوادی، استاد فلسفه، از میان آثار دکتریوسفی به تصحیح صوفی‌نامه وی اشاره کرد و گفت: صوفی‌نامه از کتاب‌های ارزشمندی است که در سده ششم در باب علم تصوف به زبان فارسی نوشته شده است. این اثر از مطالب و نکات تازه و بکر خالی نیست و دکتریوسفی با تصحیح آن در راه شناخت تصوف قرن ششم خدمت بزرگی کرده است.
 
وجدان علمی کم‌‌نظیری داشت
در ادامه، دکتر تقی پورنامداریان با اشاره به حشرونشر خود با غلامحسین یوسفی گفت: در همه کارهای استاد نظم و انضباط و دقت شگفت‌انگیزی به چشم می‌خورد و آثارش نثری استوار و به‌قاعده و متین دارد. کمتر کسی را می‌شناسم که وجدان علمی استاد را داشته باشد. او می‌نوشت تا تعلیم دهد و حس زیبایی‌شناختی مخاطب خود را حساس کند.
 
به‌کارگیری نقد ساختاری در شیوه تدریس
دکتر غلامرضا ذات‌علیان نیز بیان کرد: من این بخت را داشتم که در جوانی برای تدریس به دانشکده ادبیات دعوت شدم و اتاق کارم تقریبا روبه‌روی اتاق کار استاد بود. بنابراین از محضر ایشان استفاده‌ها بردم. در جلسات مختلف، سخنان قیمتی ایشان را به گوش جان می‌شنیدم.این مترجم ادبیات فرانسوی افزود: می‌دانید که در آن روزگار، شیوه تدریس در ادبیات فارسی به این‌گونه بود که به متون که می‌پرداختند، واژه‌های دشوار را ترجمه می‌کردند و این را بررسی ادبی می‌دانستند. مرحوم دکتر یوسفی با این سبک موافق نبود و سعی می‌کرد نقد ساختاری بکند.

هنوز کتاب‌های استاد دست‌به‌دست می‌شود
دکتر محمدجعفر یاحقی، سخنران بعدی مراسم هم بیان کرد: زندگی یا مرگ مهم نیست؛ مهم این است که مرگ تو در زندگی دیگران چه تأثیری بر‌جای گذاشته باشد. انتظار این است که با گذشت ٢٨ سال از درگذشت استاد یوسفی، نسل امروز که نسل پس از یوسفی است او را نتواند به یاد بیاورد، اما واقعا چنین نیست. 
جمعیت حاضر در سالن این را می‌گوید. در خارج از ایران، دانشگاه فردوسی را با نام او می‌شناسند و در داخل کشور نیز، هنوز کتاب‌های استاد دست‌به‌دست می‌شود.این استاد زبان و ادبیات فارسی در ادامه به کتابخانه قطب علمی دانشگاه که به نام دکتر یوسفی موسوم است اشاره کرد و گفت: بسیاری از آثار او از دل همین منابع و ماخذ استخراج شده است. از همه این کتاب‌ها بوی یوسفی می‌آید. برپشت بسیاری از آن‌ها مؤلفان صاحب نامشان به وی اهدا کرده‌اند، نام غلامحسین یوسفی می درخشد. 


استاد در قامت منتقد اجتماعی-فرهنگی
دکتر سلمان ساکت آخرین سخنران مراسم بود که با طرح این سؤال که آیا واقعا دکتر یوسفی تنها به کلاس و پژوهش اهمیت می‌داد یا خود را درقبال نابسامانی‌های فرهنگی جامعه مسئول می‌دانست، گفت: خوشبختانه مجموعه یادداشت‌ها و مقالات کوتاه استاد در مجموعه‌ای چون «نامه اهل خراسان» و «برگ‌هایی در آغوش باد» فراهم آمده است که نشان می‌دهد دکتر یوسفی در سال‌های مختلف به‌ویژه دهه ٣٠ و اوایل دهه ۴٠، یادداشت‌های انتقادی زیادی در حوزه زبان فارسی و فرهنگ عمومی نوشته است. این یادداشت‌های انتقادی بُعد دیگری از شخصیت وی را به نمایش می‌گذارد؛ بعدی که کمتر شناخته شده است: دکتر یوسفی در قامت منتقد اجتماعی-فرهنگی.


 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی