کد خبر : 79771
/ 08:25
٧٠درصد آلودگی هوای مشهد مربوط به آلایندگی ناوگان قدیمی است؛

میدان‌داری‌خودروهای‌فرسوده

یک میلیون و پانصد هزار خودروی فرسوده در کل کشور وجود دارد که ١٠ درصد آن در سه استان خراسان وجود دارد؛ چیزی حدود ١٠٠ هزار خودرو.

میدان‌داری‌خودروهای‌فرسوده

ظریفیان- «طرحی برای جمع‌آوری خودروهای فرسوده» از مهم‌ترین محورهای سخنان اخیر رئیس جمهور بود، طرحی که از سال ٩٣ تا کنون اجرای آن با مشکلاتی مواجه بوده است. در مقابلِ خارج نشدن خودروهای فرسوده از چرخه تردد در محورهای شهری و جاده‌ای، هرسال تعداد خودروهای تولیدی و وارداتی افزایش چشمگیری داشته است به طوری‌که براساس گزارش سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی، تولید خودرو سواری از۶٠ هزار و ۴٨٣ دستگاه درسال ٩٢ به ١۶٠ هزار دستگاه درسال ٩۶ رسیده است.
یعنی تولید خودرو در مدت چهار سال ١۶۴.۵ درصد رشد داشته است. به طور مشخص از ابتدای امسال تا پایان آبان ، ١٢٠ هزار و ٧١۴ دستگاه خودرو تولید شده و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال این رقم به ١٧١ هزار دستگاه برسد یعنی تحقق بیش از ٧٠ درصد رشد در هشت ماه. سؤالی که در این میان وجود دارد این است که در همین بازه زمانی چه تعداد خودرو از رده خارج شده‌اند؟ خودروهای فرسوده در روند رو به رشد آلودگی هوای اکثر کلان‌شهرهای کشور که همچنان در حال تردد هستند، چه‌میزان نقش دارند؟

١٠ درصد خودروهای فرسوده در خراسان
نایب رئیس انجمن صنفی مراکز اسقاط کشور در گفت‌وگو با شهرآرا می‌گوید: یک میلیون و پانصد هزار خودروی فرسوده در کل کشور وجود دارد که ١٠ درصد آن در سه استان خراسان وجود دارد. یعنی چیزی حدود ١٠٠ هزار خودرو.
سعید ایوب‌زاده می‌افزاید: جمع‌آوری خودروهای فرسوده از سال ٩٣ به بعد منوط به درخواست واردکنندگان خودرواست. به ازای هر خودرویی که به کشور وارد می‌شود چهار خودرو باید از رده خارج شوند. این در حالی است که در سال واردات زیادی نداریم به‌ویژه در بازه زمانی کنونی که چهار ماه است ثبت سفارشات خودرو بسته و واردات خودرو به صفر رسیده‌است. یعنی عملا خودروی فرسوده‌ای از رده خارج نمی‌شود. گلایه ما از دولت این است که چرا قانون مصوب سال ٨۶ که خودروسازهای داخلی را ملزم به اسقاط خودروهای تولیدی خود به میزان ٣٠درصد تولید سالیانه کرده است، اجرا نمی‌شود.
وی با اشاره به قانون مصوب سال ٨۶، می‌گوید: این قانون که تا قبل از سال ٩٣ اجرا می‌شد هم تولیدات داخلی و هم واردات را در نظر می‌گرفت. ولی از سال ٩٣ به بعد متأسفانه این اتفاق نیفتاده و به همین دلیل حجم خودروی فرسوده در کشور زیاد شده‌است. ٧٠درصد آلودگی هوا در کلان‌شهرهایی مثل تهران، مشهد و اصفهان مربوط به خودروهای فرسوده است. دولت باید همت کند وخودروسازهای داخلی را مجاب کند. حتی قانونی داریم که طبق آن واردکنندگان لوازم یدکی خودرو به کشور باید خودرو از رده خارج کنند ولی متأسفانه این قانون هم اجرا نمی‌شود و اسقاط خودروها تنها به واردات خودرو منوط شده‌است.
ایوب‌زاده درباره استدلال دولت برای این اتفاق می‌گوید: در سال ٩٣ این موضوع عنوان شد که چون ما در تحریم هستیم و قیمت تمام شده خودروی داخلی افزایش پیدا کرده‌است، ماشین از رده خارج نکنیم. مثل این که یک بادکنک را بی‌وقفه باد کنیم. بالاخره این بادکنک می‌ترکد. نتیجه این شده است که به جای اینکه به طور معمول ٢٠٠ تا ٣٠٠ هزار خودروی فرسوده در کشور داشته باشیم، یک میلیون و پانصد هزار خودروی فرسوده با همه آلودگی‌هایی که دارند در کشور تردد کنند.

ورشکستگی ٢٠٠ مرکز اسقاط خودرو
وی می‌افزاید: از رده خارج کردن چهار خودروی فرسوده به ازای هر خودروی وارداتی تا مدتی خوب بود. در ۶ ماه دوم ٩٣ به دلیل اوج واردات خودرو، حدود ٣٠٠ هزار خودرو از رده خارج شد ولی پس از آن واردات خودرو روند کاهشی داشته و اکنون نیز به صفر رسیده‌است. نایب رئیس انجمن صنفی مراکز اسقاط کشور با اشاره به اینکه میانگین جهانی عمر فرسوده خودرو پنج سال است، ادامه می‌دهد: اکنون ماشین‌های مدل ۶١ تا ٨۴ برای اسقاط ثبت نام می‌شوند و از ابتدای امسال تاکنون ١٧٠ هزار خودرو با احتساب معادل سازی خودروهایی مثل کامیون و اتوبوس و ... در کشور از رده خارج شده است. به طور مثال یک اتوبوس معادل ١٢ و یک کامیون کشنده معادل ١۶ خودروی سواری در نظر گرفته شده است که اگر این معادل سازی را در نظر نگیریم نهایتا ١٣٠ هزار خودروی فرسوده از رده خارج شده‌اند.

قانون جدید هوای پاک چه می‌گوید؟
معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، نیز با اشاره به ماده ٩ قانون هوای پاک به خبرنگار شهرآرا می‌گوید: مصوبه قانونی مرداد ١٣٩۶ وزارت کشور را مکلف کرده‌است که با همکاری وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی زمینه نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شهری با اولویت شهرهای بالای ٢٠٠ هزار نفرکه مشمول مشهد نیز می‌شود را ظرف مدت پنج سال از محل درآمدهای همین قانون از طریق کمک بلاعوض یارانه تسهیلات یا صفر کردن سود بازرگانی واردات خودروهای برقی بنزینی یا بنزینی هیبریدی و خودروهای الکتریکی و موتور سیکلت‌های برقی به انجام برساند.
محمد عرفانی می‌افزاید: با این وجود شاهد هستیم که نه تنها این اتفاق نیفتاده که تعرفه بازرگانی واردات خودروهای هیبریدی هم افزایش پیدا کرده‌است. ماده ٩ قانون هوای پاک و ابلاغیه جدید با هم متضاد هستند. وی تعیین سن فرسودگی و بیمه انواع وسایل نقلیه موتوری را براساس آیین‌نامه‌ای، می‌داند که باید حداکثر ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ قانون جدید هوای پاک با پیشنهاد مشترک سازمان و وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان ملی استاندارد و بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران به تصویب هیئت وزیران برسد و تا وقتی که آیین‌نامه هم ابلاغ نشود، نمی‌توانیم آمار دقیقی از تعداد خودروهای فرسوده کشور بدهیم.

تحمیل بار آلودگی خودروهای فرسوده بر مدیریت شهری
رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی مشهد نیز می‌گوید: در تمام دنیا به تعداد خودروهایی که پلاک می‌شوند خودرو از رده خارج می‌شود. در اکثر کشورهای اروپایی و حتی کشورهای عربی مثل امارات عمر مفید خودرو پنج سال است و بعد از این مدت حتی اگر خودرو در پارکینگ بوده باشد خودبه‌خود از رده خارج می‌شود و حق ورود به شهر را ندارد. چون دنیا به این نتیجه رسیده که اگر یک خودرو بعد از پنج سال از رده خارج نشود آن‌قدر هزینه‌ به لحاظ آلودگی برجامعه تحمیل می‌کند که اگر دولت به جای آن خودروی رایگان به شخص بدهد برایش به صرفه‌تر خواهد بود. در حالی‌که در کشور ما از خودرو تا جایی که بتواند راه برود، استفاده می‌شود. حتی برخی خودروها را در خیابان می‌بینیم که مربوط به قبل از انقلاب است.
مجتبی بهاروند می‌افزاید: تعرفه‌های سنگین واردات خودرو در کشور به جای اینکه از خودروی داخلی حمایت کند به نحوی که خودروساز داخلی به افزایش کیفیت تولیدات خود بپردازد، حاشیه امنی را برای خودروساز داخلی ایجاد کرد و آن‌ها را از رقابت دور نگه داشته در نتیجه کیفیت خود را افزایش ندادند. تاجایی‌که حتی گاهی می‌بینیم آلودگی خودروی صفر کیلومتر از خودروی پنج ساله بیشتر است. به دلیل تعرفه‌های بالای واردات مدیریت شهری نیز نمی‌تواند خودروی باکیفیت برای ناوگان حمل و نقل عمومی کشور استفاده کند.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی