کد خبر : 79776
/ 10:44
انتظار ووشوکاران مشهدی برای افتتاح سالن تخصصی که 95 درصد پیشرفت داشته است

11 سال برای تکمیل و افتتاح!

بیش از 11 سال است که از کلنگ زنی احداث خانه ووشوی خراسان رضوی در مجموعه‌ورزشی کوثر مشهد می‌گذرد؛ اما در این سال‌ها هیچ‌گاه وعده پایان ساخت این سالن ورزشی محقق نشده است.

11 سال برای تکمیل و افتتاح!

جواد طاری بخش- شهرآراآنلاین، از زمانی که کلنگ احداث خانه ووشوی خراسان رضوی در مجموعه‌ورزشی کوثر مشهد خورد تا همین امروز، بیش از 11 سال است که می‌گذرد؛ اما در این سال‌ها هیچ‌گاه وعده پایان ساخت این سالن ورزشی محقق نشده است.

پروژه اختصاصی خانه ووشوی مشهد در دولت نهم و در سال85 استارت زده شد تا حداقل اهالی ووشوی خراسان رضوی از کمبود امکانات رها شده و بالأخره صاحب یک مکان اختصاصی شوند؛ اما این آرزو هنوز محقق نشده، چراکه با گذشت بیش از 11 سال هنوز کار ساخت آن به اتمام نرسیده است. برای پیداکردن محل ساخت خانه ووشوی مشهد، کافی است سری به منطقه غرب مشهد در بولوار شاهد و مجموعه‌ورزشی کوثر بزنید. پس از اینکه وارد مجموعه شدید، در سمت چپ چند سال ورزشی وجود دارد که ورزشکاران رشته‌های مختلف ورزشی در این مکان‌ها به ورزش می‌پردازند. کمی دور‌تر از آن‌ها تلی از خاک و نخاله‌های ساختمانی وجود دارد که در مجاورت آن پروژه خانه ووشوی مشهد نمایان می‌شود؛ پروژه‌ای که اگر به مسیر حرکت خود تا رسیدن به درِ ورودی آن دقت نکنید، ممکن است به‌دلیل حفر چاه‌های عمیق و نبود محافظ و علائم ایمنی، در یکی از آن چاه‌ها بیفتید و کاردست خودتان بدهید! با رسیدن به ورودی سالن متوجه می‌شویم که درِ آن بسته است؛ اما شیشه‌های شکسته‌شده درِ ورودی به ما اجازه می‌دهد تا داخل آن را نظاره کنیم. این‌طور که از ظاهر سالن مشخص است، کار چندانی تا پایانش نمانده است و تنها روشنایی، انشعابات گاز، آب و برق، تأسیسات گرمایشی و سرمایشی و البته سنگ‌فرش ورودی آن باقی مانده است. به این موارد، نبود کف‌پوش ورزشی، شیشه‌های شکسته‌، گچ‌کاری‌های داخل مجموعه، تکمیل‌نبودن امکانات رختکن، سرویس‌های بهداشتی، دوش و... را هم اضافه کنید که نشان می‌دهد اگر کسی بخواهد از همین امروز کار را به سرانجام برساند، بازهم حداقل کار اتمام خانه ووشو چندماهی زمان می‌برد. از ظاهر بیرونی مجموعه هم پیداست که کلا چندماهی می‌شود کسی به آنجا سر نزده است.

از زمان تکمیل خانه ووشو بی‌خبریم

رئیس هیئت ووشوی خراسان رضوی درباره وضعیت خانه ووشوی مشهد می‌گوید: سال‌هاست که منتظر تکمیل این سالن هستیم، اما متأسفانه هنوز کار ساخت آن به پایان نرسیده است. محمد زحمتکش افزود: از زمان آغاز ساخت این سالن سال‌هاست گذشته و دیگر از خاطرمان پاک شده که دقیقا چه زمانی بود.

وی ادامه داد: آنچه مسلم است، خراسان رضوی یکی از قطب‌های ووشو محسوب می‌شود و فنی‌ترین و بهترین ووشوکاران هم در رده بانوان و هم در رده آقایان همیشه از مشهد و خراسان رضوی بوده‌اند. این درحالی است که باوجود قهرمانان زیاد این رشته در استان، متأسفانه امکاناتی در شأن آن‌ها نداریم و مجبوریم در سالن‌های اجاره‌ای که هزینه زیادی را طلب می‌کند، تمرینات تیم‌های ورزشی را انجام دهیم.

رئیس هیئت ووشوی خراسان رضوی افزود: قرار بود که خانه ووشوی مشهد در دهه مبارک فجر افتتاح شود، اما آن‌طور که به ما اطلاع داده‌اند، افتتاح آن به این دهه فجر نمی‌رسد و باید منتظر باشیم و ببینیم چه زمانی را تعیین می‌کنند. این درحالی است که این پروژه بیش از 95درصدش آماده شده و کار چندانی تا پایانش باقی نمانده است، ولی واقعا نمی‌دانیم کِی قرار است تکمیل شود.

کمبود بودجه عمرانی، دلیل تأخیر اتمام ساخت سالن

برای پیگیری موضوع اعلام زمان اتمام ساخت خانه ووشوی مشهد به سراغ امیر زارعی، معاون ورزشی اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی رفتیم؛ اما او گفت: آمار و اطلاعات دقیق پروژه‌های عمرانی ورزشی را در اختیار ندارم، ولی می‌دانم که زمان زیادی از زمان کلنگ‌زنی پروژه خانه ووشو می‌گذرد. وی ادامه داد: در خراسان رضوی ما پروژه‌های ورزشی مختلفی را داریم که منتظر رسیدن بودجه برای اتمام ساخت آن هستیم و قطعا درباره خانه ووشو نیز همین موضوع صدق می‌کند. مشکل اصلی در طولانی‌شدن ساخت آن نیز همین کمبود بودجه‌های عمرانی بوده است.

وعده افتتاح خانه ووشو پیش از پایان سال

فرزاد آقابیگی، سرپرست گروه نظارت فنی بر اماکن ورزشی اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی، درباره پایان ساخت خانه ووشوی مشهد گفت: قرار است امروز جلسه‌ای را با پیمانکار این سالن برگزار کنیم. متأسفانه به‌دلیل تخصیص‌نیافتن بودجه کافی، نتوانستیم این پروژه را در زمان مقرر به پایان برسانیم و حالا با‌این‌همه تأخیر روبه‌رو شده است.

وی ادامه داد: چند روز قبل که با پیمانکار مجموعه به‌صورت تلفنی صحبت کردم، او عنوان کرد که کار سالن به پایان رسیده و فقط چند ریزه‌کاری باقی مانده است که آن هم در هفته‌های آتی به پایان می‌رسد. آقابیگی درباره اینکه بازدید از سالن نشان می‌دهد کار از ریزه‌کاری خیلی بیشتر است، گفت: به‌هر‌حال موضوع انشعابات آنجا یک مسئله مهم بوده است که گویا این موضوع حل شده و حق انشعابات نیز خریداری شده است و طی چند روز آینده انشعابات آنجا نیز وصل می‌شود. ما می‌توانستیم از انشعابات خود مجموعه کوثر هم برای این سالن استفاده کنیم، اما به‌دلیل اینکه سالن اختصاصی یک رشته ورزشی است، برنامه‌ریزی ما نیز برای مستقل‌بودن کامل آن است.

وی افزود: طبق آن چیزی که ما با پیمانکار پیش‌از‌این صحبت کرده بودیم، قرار بر این بود تا این پروژه تا پیش از پایان سال به اتمام برسد و به اداره ورزش و جوانان تحویل داده شود. الان هم تا پایان سال هنوز زمان زیادی باقی مانده است و قطعا تاآن‌موقع این سالن در اختیار ووشوکاران قرار خواهد گرفت.

آقابیگی درباره اینکه سالن اختصاصی ووشو طبق مشاهدات ما هنوز کف‌پوش ندارد، گفت: با توجه به اینکه سالن اختصاصی ووشو است و این رشته بر روی تاتامی انجام می‌شود، نیازی به کف‌پوش نداشت؛ چراکه قرار است به‌زودی تشک‌های آن پهن شود تا ورزشکاران این رشته مشکلی برای تمرینات نداشته باشند.     وی درباره وجود چاه‌های عمیق در اطراف ورودی این سالن و خطرناک‌بودن آن نیز گفت: قطعا باید روی این چاه‌ها تا زمان اتمام پروژه حفاظ مناسب و علائم هشداردهنده قرار داده شده باشد و اگر این کار نشده، قطعا به پیمانکار تذکر می‌دهیم. ما به‌دنبال این هستیم تا این پروژه را هر‌چه‌سریع‌تر به اتمام برسانیم تا اهالی ووشو بتوانند بدون دغدغه در این مکان به ورزش خود بپردازند.

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی