کد خبر : 79823
/ 12:45
شورای پول و اعتبار کمیته ویژه تصمیم‌گیری ۲هفته‌ای برای تولید تشکیل داد؛

رونق ضربتی تولید

شورای پول و اعتبار مصوب کرده است که کمیته‌ای به‌ منظور بررسی آخرین وضعیت واحدهای تولیدی در کشور و اتخاذ تدابیر مناسب‌ به‌منظور ایجاد رونق در واحدهای تولیدی در ایام پایانی سال و افزایش تولید تشکیل شود.

رونق ضربتی تولید

ظریفیان- در حالی به اعتقاد اکثر کارشناسان اقتصادی تولید کشور از مشکلات زیرساختی رنج می‌برد که حل آن‌ها تنها به مصوبه و قانون نیاز ندارد بلکه نیازمند همراهی سیاست‌ها و تدابیر در حوزه‌های مختلف حاکمیت است، شورای پول و اعتبار در این باره پیش‌قدم شده و مصوب کرده است که کمیته‌ای به‌ منظور بررسی آخرین وضعیت واحدهای تولیدی در کشور و اتخاذ تدابیر مناسب‌ به‌منظور ایجاد رونق در این واحدها در ایام پایانی سال و افزایش تولید تشکیل شود.
معاون اقتصادی رئیس‌جمهور، دستیار رئیس‌جمهور در امور اقتصادی، وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس کل بانک مرکزی در این کمیته عضو هستند و ضمن بررسی تدابیر لازم ‌برای تحقق این مهم، پیشنهادهای خود را در مدت دو هفته برای گرفتن تصمیم به شورای پول و اعتبار ارائه خواهند کرد.
محمد نهاوندیان، مسعود نیلی، محمد شریعتمداری و ولی‌ا... سیف عضو این کمیته خواهند بود. روز گذشته این کمیته جلسه‌ای طولانی تشکیل داد و تحولات نرخ ارز در بازار و اقدامات بانک مرکزی به‌ منظور ایجاد آرامش در بازار ارز مورد بحث و بررسی قرار گرفت و تدابیری نیز برای تداوم روند کاهش ارز در روزهای آینده اندیشیده شد.
با اینکه تأثیر و ضمانت اجرای تصمیمات چنین کمیته‌هایی مهم‌تر از مصوبات آن است، نفس تشکیل کارگروهی در میان دولتمردان و مشاوران اقتصادی عالی‌رتبه نشان از اهمیت رفع موانع تولید و رونق اشتغال در نگاه دولت دارد و باید آن را به فال نیک گرفت، اما سؤال مهم این است که آیا راهکارهایی برای تبدیل نسخه‌های راهبردی این کمیته به روش‌های عملیاتی و حصول نتایج قابل لمس در اقتصاد جامعه و وضع معیشت مردم اندیشیده شده است؟

رونق تولید به باور مسئولان نیاز دارد
دبیر خانه صنعت و معدن خراسان رضوی با اشاره به اینکه در کشور کارگروه و ستاد و جایگاه‌های حقوقی کم نداریم، می‌گوید: تنها خلأیی که داریم این است که تولید در باور مسئولان کشور اولویت اول محسوب نمی‌شود. فیروز ابراهیمی می‌افزاید: تجربه نشان داده این‌گونه ستادها خروجی برای اقتصاد نداشته است. ستاد مقاومتی را در کشور و متناظر آن در استان‌ها داریم که مصوبات آن لازم‌الاجراست و در رأس آن معاون اول رئیس جمهور به عنوان دومین مقام اجرایی کشور قرار دارد. بیش از سه سال است که از ابلاغیه مقام معظم رهبری می‌گذرد و بیش از یک سال از ستاد اقتصاد مقاومتی کشور می‌گذرد. چه دگردیسی و تغییر شکلی در مواجهه دولتمردان با بخش تولید دیده شده است؟ تا باورهای مسئولان اصلاح نشود، هر کمیته‌ فراقوه‌ای هم که تشکیل شود نمی‌تواند کاری انجام دهد زیرا باید تصمیم‌های گرفته‌شده اجرا و به بدنه دولت منتقل شود.
وی با اشاره به قانون هدفمندی یارانه‌ها با دو رویکرد عمده کاهش مصرف و افزایش راندمان بهره‌وری می‌گوید: قرار بود این قانون معیشت اقشار آسیب‌پذیر جامعه را اصلاح کند. ولی نه سفره مردم ترمیم شد و نه مصرف حامل‌های انرژی کاهش پیدا کرد و دلیل آن این است که سیاست‌گذاران کشور قوانینی را تصویب می‌کنند ولی در اجرا مسئولان باوری به آن ندارند. از آن گذشته مجلس به عنوان نماینده مردم باید با ایفای نقش نظارتی به مطالبه‌گری بپردازد.

به استان‌ها تفویض اختیار شود
اما عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان رضوی، نظر دیگری دارد. وی معتقد است باید از هر اقدام و تصمیمی که به بهبود روند تولید منجر شود، استقبال کرد. اینکه دو تن از مردان اقتصادی دولت یعنی وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس کل بانک مرکزی و دو تن از مشاوران دولت یعنی محمد نهاوندیان و مسعود نیلی وارد گود شده‌اند، جای تشکر دارد، ولی باید مراقب باشیم این کمیته به سرنوشت دیگر کمیته‌های رونق اقتصاد و تولید منجر نشود.
علی‌اصغر پورفتح‌ا... می‌افزاید: برای رونق تولید باید موانع زیرساختی آن مثل چند نرخی بودن قیمت ارز برداشته شود که رانت ایجاد شده در این‌باره را از بین ببرد. همچنین تولیدکنندگان در بخش مالیات تشویق ‌شوند. در همه جای دنیا مالیات بر ارزش افزوده از حلقه آخر یعنی مصرف کننده گرفته می‌شود در صورتی که ما از حلقه اول می‌گیریم. وی با انتقاد از تصمیم‌های ضربتی درباره تولید می‌گوید: گاهی تصمیم‌هایی که عجولانه گرفته می‌شوند، با اشتباه همراهند و امیدواریم که این کمیته این‌گونه نباشد و زودتر دولت نگرانی‌های بخش خصوصی را رفع کند.

جالی خالی سازمان مدیریت و برنامه ریزی
وی ادامه می‌دهد: نباید از حق گذشت که اقدامات خوبی در چند سال گذشته صورت گرفته است، ولی به نظر می‌رسد این کمیته باید یکسری اختیارات را به استان‌ها تفویض کند که استان‌ها خود بتوانند تصمیم‌های مؤثری درباره تولید بگیرند.‌اکنون مسئولان استانی درباره بانک‌ها نمی‌توانند تصمیم خاصی بگیرند. تصمیمات کمیته باید در سیاست‌‌گذاری و نه اجرا باشد.

حمایت از بخش خصوصی
وی می گوید: همچنین نگرانی دیگری که بخش خصوصی دارد این است که تصمیمات چنین کمیته‌هایی منجر به حمایت از تولید در بخش دولتی و ظهور خصولتی‌ها نشود مثل کاری که چند سال پیش برای خودروسازی انجام شد. با این حال اگر این کمیته بتواند در مورد تک نرخی شدن نرخ ارز و مالیات واحدهای تولیدی تصمیم‌های مؤثری بگیرد به نحوی که مشکلات تولید حل شود، موفق خواهد بود.
پور فتح ا...تأکید می‌کند: همین‌که چند فرد اقتصادی دولت برای حل مشکل تولید دور هم جمع شده‌اند جای امیدواری وجود دارد. مثلا شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی تا حدودی در استان‌ها موفق بوده است. البته در این کمیته و در بین دولتی‌ها جای سازمان مدیریت و برنامه ریزی خالی است. زیرا یکی از چالش‌های آقایان سازمان مدیریت خواهد بود. این سازمان است که کل اعتبارات کشور، برنامه و اجرای برنامه در دست این سازمان است. پیش از این محمود منصوری،دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی، درگفت‌وگو با شهرآرا بر همکاری بانک‌های استان با تولید تأکید کرده و گفته بود که در سال ٩۵ برای حوزه رونق تولید از مجموع ۵٨٩ فقره پرونده تشکیل شده مبلغ چهار هزار و ٩۴١ میلیارد و ٧٧١ میلیون ریال تسهیلات پرداخت شده است.در سال ٩۶ نیز با توجه به اینکه پرداخت تسهیلات رونق تولید دیر ابلاغ شد اما طی ٩ ماهه سال جاری ١٧٨ پرونده تشکیل و مبلغ ٨٧۴ میلیارد و ٧٧۴ میلیون ریال تسهیلات سرمایه در گردش پرداخت شده است.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی