• خانه
  • یادداشت
  • رونق تولید و چند نکته
کد خبر : 79910
/ 13:10
فرامرز مرادی

رونق تولید و چند نکته

از سال ٩٢ و با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، دولتمردان نشان داده‌اند که دغدغه حل مشکلات تولیدکنندگان را داشته و تاکنون نیز حمایت‌های خوبی از تولید کرده‌اند. مسئولان با توجه به تعاملی که با فعالان اقتصادی دارند، صحبت‌ها و مطالبات آن‌ها را شنیده و سعی می‌کنند آن‌ها را برطرف کنند.

رونق تولید و چند نکته

حمایت از تولید یکی از مسائل مورد اجماع تمام فعالان اقتصادی و مسئولان است، به طوری که امروز کمتر افرادی در حوزه اقتصاد یافت می‌شوند که بر اهمیت این مسئله تأکید نکنند. خوشبختانه از سال ٩٢ و با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، دولتمردان نشان داده‌اند که دغدغه حل مشکلات تولیدکنندگان را داشته و تاکنون نیز حمایت‌های خوبی از تولید کرده‌اند. اکنون مسئولان با توجه به تعاملی که با فعالان اقتصادی دارند،صحبت‌ها و مطالبات آن‌ها را شنیده و سعی می‌کنند تا آن‌ها را برطرف کنند. در اینجا درصدد هستیم تا برخی از این دغدغه‌ها را مطرح کنیم.یکی از مواردی که سبب بهبود وضعیت تولید در کشور و از جمله خراسان می‌شود، توجه به راه اندازی واحدهای غیرفعال و همچنین نیمه فعال است،اکنون سرمایه‌های زیادی در این واحدها بلوکه شده که استفاده نکردن از این سرمایه‌ها سبب انجماد دارایی‌ها و ایجاد رکود اقتصادی می‌شود. اما راه حل حمایت از این واحدها چیست؟

توسعه و نوسازی ماشین‌آلات
بخشی از این واحدها آن‌هایی هستند که نیاز به توسعه و نوسازی ماشین‌آلات کهنه و فرسوده خود را دارند. در واقع نیاز بخش‌های مختلف صنعت، خدمات، کشاورزی و … به استفاده از ابزار و قطعات جدید و گوناگون به نسبت گذشته افزایش بیشتری یافته‌است بنابراین برای تولید این قطعات بهره‌گیری از دستگاه‌های صنعتی جدید و به‌روز الزامی است. نوسازی واحدهای تولیدی ضمن اینکه امکان به راه افتادن واحدهای راکد و نیمه فعال را نوید می‌دهد به کاهش تمام شده هزینه‌های تولید نیز منجر شده‌است و در نتیجه قدرت رقابتی تولیدات ملی را نسبت به مشابه خارجی افزایش می‌دهد. این مسئله می‌تواند حتی به توسعه بازار صادرات غیرنفتی نیز منجر شود.

حمایت بانک ها از تولید
همچنین این واحدها برای انجام طرح‌های توسعه‌ای خود به منابع تسهیلات بانک‌ها نیاز دارند. اما بانک‌ها در شرایطی که این واحدها نتوانسته‌اند بدهی‌های قبلی خود را بازپرداخت کنند، نمی‌توانند به آن‌ها تسهیلات جدیدی بدهند. در واقع می‌توان گفت کمبود نقدینگی و مشکلات بانکی از مهم‌ترین‌ مشکلاتی است که تولیدکنندگان با آن‌ها مواجهند. واحدهای تولیدی غیرفعال که با مشکل مواجه شده‌اند سرمایه در گردش کافی ندارند و لازمه حمایت از این‌ها در درجه اول تقویت بانک‌هاست. تقویت بانک‌ها خود مستلزم این است که دولت بدهی‌های خود به بانک‌ها را پرداخت و یا اینکه سرمایه بانک‌ها افزایش پیدا کند. مثلا سرمایه‌گذاری‌های آن‌ها افزایش پیدا کند.از سوی دیگر برای رونق تولید و جلوگیری از ورشکستگی واحدهای تولیدی و در نهایت تقویت اشتغال‌زایی، باید واحدهای صنعتی براساس مزیت‌های بومی و جغرافیایی مناطق مختلف به وجود بیایند. یعنی واحد صنعتی در جایی مستقر شود که مواد اولیه ارزان‌تر و مناسب‌تری در اختیار داشته باشد، بازار فروش نزدیک‌تری داشته باشد و هزینه‌های تمام شده‌اش برای رسیدن کالا به دست مشتری کاهش پیدا کند.

جلوگیری از قاچاق کالا
همچنین برای رونق تولید پیش از همه باید جلوی قاچاق گرفته شود تا رقابت‌پذیری واحدهای تولیدی داخلی افزایش پیدا کند. درنهایت اگر مجموعه عوامل گفته شده در کنار هم قرار بگیرند امکان ارتقای تولید و توسعه آن وجود خواهد داشت. تیم اقتصادی دولت و کارگروه‌هایی که با عناوین مختلف به منظور رونق بخشیدن به تولید تشکیل می‌دهند، پیش از هر اقدامی باید به این نکات توجه کنند چراکه اگر در این چارچوب‌ها قدم بردارد می‌توانند گره‌ای از مشکلات صنعت و تولید بردارند ولی اگر تصمیمات آن‌ها مقطعی باشد بعید است که موفق شوند. همچنین در مناسبات و سیاست‌ها و محیط کسب‌و‌کار، باید در مسیر روان‌سازی و چابک‌سازی تولید حرکت کنیم. در این باره اجرای کامل قانون بهبود مستمر فضای کسب‌ و‌کار باعث ایجاد فضایی پرنشاط و تعاملی بین دولت و بخش خصوصی خواهد شد. اجرای این قانون می‌تواند طلیعه‌ بسیار خوبی برای موفقیت در اجرای حمایت از تولید داخلی و ملی نیز باشد.
عضو هیئت رئیسه انجمن مدیران صنایع خراسان، فرامرز مرادی 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی